Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Nisan 2016 Pazar
ZATİ ÜRER
ÜNİPÇAP Çaybaşı Toplantısı

Ünye İkizce Çaybaşı Akkuş Sivil Toplumun Sesi Platformu (ÜNİÇAP) dördüncü toplantısını  29 Mart 2016 Salı günü Çaybaşı Güzeloğlu Balık Tesislerinde yaptı.  28 oda, sendika ve derneğin katıldığı toplantı halktan da büyük ilgi gördü.  Anladım ki insanlar memleket sorunlarına oldukça duyarlı. Bu duyarlılığı harekete getirerek demokrasinin güçlendirilebileceğini düşündüm toplantı esnasında. Ünye Ticaret Odası Durmuş Zor, açılış konuşması yaptı. Konuşmasında dört ilçenin dayanışmasının önemine değinerek Belediye Başkanı İsmet Yanık’a uzattı mikrofonu. Herkes ilgiyle dinledi Sayın Başkanı. Heyecana kapıldık hepimiz. Kısacık zamana bu kadar çok projeyi nasıl sığdırdığı merak edildi Başkanın.

Önce İstinye Mantarı projesini fındığa yardımcı bir ürün olarak değerlendirme projesine değindi Sayın Başkan. Bu iş çok kolay, bildiğimiz ahırlarda üretilebiliyor, dedi. Sanayi konusuna değindikten sonra ilginç bir hususa dikkat çekti.  Açıklamaları şöyle:

Bilim insanlarını buraya getirmek lazım. Gelmek istiyorlar. 350 önprotokol yaptık. Binalar doğayla uyumlu olması için projeler yaptık. Yüksek teknolojili fen lisesi yapmalıyız. Lise mezunlarına iş yok, nitelikli yapılmalı öğrencilerimiz. Vatandaşlarımızı da bilinçlendirmeliyiz. Ünye’ ye bir mühendislik fakültesi kazandırmamız lazım. Bölgemiz için önemli, burada yetişenler önemli insan olur. Ünye sağlık meslek yüksek okulu niye yok? Gazeteciler bunu yazsın.

Turizm bizim olmazsa olmazımız. Antalya’da ise 3 şelale var, bizim 24 Şelalemiz var. Niye bizim büyük bir  Kongre merkezimiz yok. Tesis  niye kuramıyalım, elimizi kolumuzu bağlayan mı var?.4 tane ana kol ırmak akıyor çevremizde, niye bakıyoruz? Bunları yabancılara tanıtmalıyız. Bunu yaparsak turizmde çığır açacağız. Gazeteciler iki sayfasını turizme ayırmalı bence. Çaybaşı, İkizce, Akkuş’un birlikte yararlanacağı Kızlar Yaylasında göl projesi yaptık. İslam Kalkınma Bankasında sunum yaptım. Akkuş, İkizce, Çaybaşı Ünye’nin turizm gerdanlığıdır. Kızılkaya’yı turizme açtırmamız lazım. Teleferik Şeyhyunus’a yapılmalı. Bayyraktepe turizm projesi bizim için çok önemli. Avlak sahası yapmalıyız. Akkuş, İkizce, Çaybası bölgesi iş birliğiyle olabilir. 7 Haziran’da bu sahayı hayata geçirmeye çalışacağız.

Sayın Başkanın görüntülü sunumuyla büyülendik. Bütün projeleri harikaydı ama dedi bütün bunları işe yaraması için de mutlaka yolları yapmalıyız.

Gazeteciler Derneği de oradaydı. Başkan ve ÜNİÇAP koordinatörlerinden Ali Öztürk söz aldı. Dedi ki Sayın Başkanım çok güzel işler yapmışsınız kutlarım. Yapıcı eleştirilerinizi aldık. Ancak bizimle biraz daha yakından ilgilenmelisiniz. Çalışmalarınızla ilgili basın toplantısı yapmalı ve bizi davet etmelisiniz.

Ünye Turizm Derneği Başkanı ÜNİÇAP koordinatörlerinden Adnan Sobi de söz aldı ve dedi ki Gölet projesi  çok harika fakat şekli daha güzel  olabilir, estetik görüntü verilmeli. Mesala bir lale şekli verilebilir gölete. Böylece Osmanlı kültürünün izlerini de tarih içinden yansıtmış oluruz. Bütün üyeler de bu öneriyi yerinde buldu, Başkan da kabullendi.

Toplumsal birlik ve dayanışma ruhunu harcını karıyor sürekli ÜNİÇAP.  Ünye Ticaret Odası Başkanı Durmuş Zor, üyelerin gözlerinden yansıyan bu ruhu bir kez daha dile getirdi ve 26 Nisan 2016 İkizce toplantımız da buluşma talebi oylandı, kabul edildi. Daha etkili çalışmalar yapmak üzere dostluk ve sevgi dolu yüreklerimizle vedalaştık. ÜNİÇAP ruhunun bütün ülkeye örnek olmasıni dilerim.Bu Haber 511 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI