Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Eylül 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Açılamayan açılım
“Demokratik açılım” olarak gündemdeki yerini koruyan, fakat içeriğini kimsenin bilmediği veya bilenlerin de söyleyemediği bir durum ile karşı karşıya bulunuyoruz.

Bütün bunlar ortada dururken bir de “Ermeni açılımı” ortaya atıldı. Bütün bunların karşısında ben dahil kamu oyunun zihninin karıştığı ortadadır. Muhalefet olarak CHP ve MHP bu açılımların tamamen karşısındadır. DTP açılım ile ilgili olarak her türlü yardımı yapacağını söylüyor. Ama, satır aralarındaki ifadelerinde yardım yerine bazı tavizler ve birçok şeyleri koparmak istediğini üstü kapalı olarak ifade ediyor. Açıkça ifade etmek gerekir ise, ben “Demokratik açılım”dan kastedilenin bir “Kürt açılımı” olduğunu anlıyorum. Özellikle, Öcalan ve bazı DTP’li millet vekillerini çelişen ifadelerine rağmen nereye gidilmek istendiği ortadadır. Kimi yazarlar ise, Anayasamızın 3. maddesindeki “Ülkesi ve Milletiyle bölünmez bir bütündür ” ifadesinin, üniter yapı bozulmadan değişimin yapılabileceğine, insan yapısı olan her şeyin günün icaplarına göre değiştirilebileceğini savunmaktadırlar. Bana göre yapılmak istenen de bu olsa gerektir. Zira, bu madde anayasanın değişiklik yapılamayan ve değişiklik yapılması teklif edilemeyecek maddeler kapsamındadır. Kimileri ise bu maddelerin birer tabu olduğu kanaatindedirler. İlk önce, anayasanın 10. maddesi kapsamına giren hususlara işlerlik kazandırılmak üzere ortaya atılan bu açılımın daha nerelere kadar gideceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Elbette, yapılmak istenenler, Anayasamızın 10. maddesi kapsamını aştığı için, 3. madde gündeme gelmektedir. Halbuki, Anayasamızın 10. maddesi, eğer federasyon veya Türkiye’den kopmak istenmiyor ise, istekleri karşılayabilecek durumdadır. Fakat, daha önce de üzerinde durduğum gibi, istenilen bu olmadığının gerçeği ile karşı karşıyayız. Anayasamızın bir yaz boz tahtası olamayacağı aşikârdır ve Ülkemizi birliği için bazı değişmeyecek kuralları ihtiva etmesi gereklidir ve zaruridir. 

Elbette, Ülkemizdeki herkes kanın durmasını istemektedir. Yalnız, açılım ile ilgili görüşmelerin yapıldığı, karşılıklı temasların kurulduğu bir ortamda, Güney Doğu’dan şehit haberlerinin gelmesi, çatışmaların devam etmesi, işin bu kadar basit olmadığını göstermektedir. Kanın akmağa devam edeceğinin göstergesidir. Burada esas olan şudur ki, PKK –DTP ve Öcalan üçgeninde kimin öncelikli olduğu belli olmadığı gibi, liderlik ve inisiyatif kullanmada kimin muhatap alınacağı da belli değildir. Hükümet bütün bunları itibara almadan “Demokratik açılımı” kendi inisiyatifi ile yapmak istemektedir. Fakat, bütün bunlara yukarıda üzerinde durduğum grupların rıza göstereceğini tahmin etmiyorum. Her zaman ifade ettiğim gibi, Dünya üzerindeki halklar, asla birbirlerine düşman olmazlar, olmazlar. Onların aralarında insanlık ilişkileri geçerlidir. Ama, kimileri bir şey olmak, bir şeyler elde etmek için tarih boyunca insanları kullanmış ve kullana gelmektedirler. I. Dünya savaşında, Osmanlıya karşı, Araplar nasıl kışkırtıldı ise, şimdi de Kürt’ler kışkırtılmaktadır. Bütün bu yapılanlar ne  insanlık ve ne de ezilen milletler için yapılmamıştır. Burada şunu düşünmek gerekir ki, “Bu olaylardan kim kârlı çıkmıştır?” Elbette, batılılar kârlı çıkmıştır. Öyle ise, sorunun cevabı, sorunun içindedir. Şimdi de, aynı oyun Güney Doğu’da oynanmaktadır. Yapılan işlerin insani ve halklar ile ilgili boyutu yoktur. Sadece ve sadece, batılıların Güney Doğu’daki çıkarları meselesidir.

Sayın Başbakanımız, Azerbaycan Parlamentosunda, Karabağ  sorunu çözülmeden, sınırın açılmayacağını ifade etmesinden kısa bir süre sonra, sınırı açma fikrini ortaya atması ne derecede olumludur, bilemiyorum. Ya kırmızı çizgileri koymayacaksınız veya bundan hemen vazgeçmeyeceksiniz. Ermeniler, 150 yıla varan süreç içinde geriye bir adım bile atmadılar. Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın açılması ile ilgili protokolde, Ülkemizin lehine hiçbir husus yoktur. Tavizler, daha çok tavizleri getirir ve o da canavarları yaratır.

Savaşlarda kan ile kazandıklarımızı, bir çırpıda masada nasıl kaybettiklerimiz tarihin sayfaları arasındadır. Dış meselelerde akıllı olmak gereğini belirterek, saygılarımı sunarım.Bu Haber 1662 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI