Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
21 Nisan 2017 Pazar
RECEP ÖZCAN
Meslek, İş ve Çalışmak

Meslek ve iş ayrı ayrı şeylerdir. Anlamları farklıdır. Fakat birbirleri ile iç içedir. Birbirlerini tamamlarlar.

Meslek yıllarca okuyarak öğrenilmeye çalışılır. Veya belirli bir süre emek sarf edilerek öğrenilir. Bunu ya okulların meslek liselerinde, ya halk eğitim merkezlerinde veya İŞKUR’un meslek kursları ile öğrenmek mümkündür. Tabi ki usta çırak ilişkisi içerisinde de öğrenmek mümkündür.

İş bazen çevremizden gördüğümüz şekliyle, doğuştan ihtiyaçlarımızı karşılamak için deneme yanılma yoluyla öğrenmek suretiyle de yapılır.

Doktorluk, kasaplık, öğretmenlik, mobilyacılık, kaynakçılık, fırıncılık veya başkaları birer meslektir.  Bu mesleklerin icra edilmesi, yapılması ile bir şeyler üretilmesi birer iştir. Fırıncılık bir meslektir. Fırında ekmek üreterek müşterinin, tüketicinin emrine sunmak iştir. Doktorluk bir meslektir. Bir hastayı muayene etmek, onu tedavi etmek için çalışmak iştir.

İnsan yaşamını sürdürmek için çalışmak zorundadır. Bebeklikte ve çocuklukta biri tarafından ihtiyaçları karşılanır, bu nedenle çalışmaya ihtiyaç duymaz. Belirli yaşa geldiğinde veya evlilik yaptıktan sonra çalışmaya daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Hem kendisinin hem de çoluk çocuğunun düşünmek zorundadır.

Öğrenilen bir meslek ve o mesleği yapması kişinin yaşamını hayatı boyunca etkilemektedir. İcra ettiği meslek sayesinde hayatı şekillenecek, ona göre çevre oluşturacak, ona göre evlenecek, ona göre evini alacak, ona göre arabasını alacak, ona göre kendine itibar sağlayacak, kısacası hayatı mesleği sayesinde hayat bulacaktır.

Yaşamda; toplum içerisinde değişik mesleklere ihtiyaç var, en alt kademeden en üst kademeye kadar. İnsanlar da ihtiyaç olan mesleklerde istihdam edilir. Yoksa herkesin gönlünden geçen mesleği veya işi yapması mümkün değildir. Ünye şartlarını düşündüğümüzde hem masa başında, hem de sanayide veya değişik alanlarda iş yapmak mümkündür. Ancak herkes masa başını düşünürse veya herkes aynı alanı seçerse işler yürümez, hayat karışır. Kişi kendi yeteneğine göre meslek öğrenerek veya mesleğine göre iş bularak çalışmak, bir meslekte çalışmak,

Çalışmak, bir işte çalışmak,

Çalışmak, hayatını devam ettirmek için çalışmak,

Çalışmak, başkalarına boyun eğmemek için çalışmak,

Çalışmak, sabırla severek işini benimseyerek çalışmak,

Çalışmadan havadan yaşamak yok. Bir başkası seni düşünmez, sen kendini düşünecek ve çalışacaksın. Sen başkasından bir şeyler beklemeyeceksin. Ama sen çalışarak sen başkalarının ümidi, çaresi olacaksın. Çare her zaman kendindedir. Rabbimiz bize ne güzel öğüt veriyor. “Hakikaten insan için kendi çalıştığından başkası yoktur “ (Necm 39)

 Buyuruyor. Öyleyse bir meslek öğrenerek, bir işte çalışmak gerekiyor.Bu Haber 676 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.