Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Mayıs 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya’dan Selamlar

Selâmla başlamak istiyorum sözlerime sayın okuyucularım. Sizlere veda edemeden, ani olarak Almanya yolculuğu çıktı önüme. Kimseye haber veremeden, apar-topar yola çıktığım içim bir süre ayrı kaldım siz değerli okuyucularımdan.

Ve bugün “SELÂM” la başlıyorum, uzaklardan yazılarıma. Sevgili Peygamberimiz (a.s): “Selâm, kelâmdan öncedir.” buyuruyor. Bu prensip uyarınca ben de, önceliği selâma vererek bu gün, Müslümanlar için selâmlaşmanın önemini gündeme getirmek istiyorum

Son İlahi Din olan İslâm Dininin Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) buyuruyor ki: “Selâmı aranızda yayınız!” Yüce Rabbımız da Kur’an-ı Kerim’in Nisâ (Kadınlar) suresinin 86.cı ayetinde şöyle buyuruyor: “Bir selâm ile selâmlandığınız zaman, siz de ondan daha güzeli ile selâmlayınız; veya aynısı ile karşılık veriniz. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını arayandır.”

Selâma, daha güzeli ile karşılık nasıl verilir; onu da Peygamberimiz (s.a.v)in bir örnek uygulaması ile anlatmak isterim. Peygamberimiz (a.s), sahabesi ile sohbet ettiği bir meclise bir sahabe daha katılmak için geldiğinde, “selâmun aleyküm” diyor. Peygamberimiz selâmı aldıktan sonra, “on” buyuruyor. Bir süre sonra ikinci bir sahabe geliyor ve “selâmun aleyküm ve rahmetûllah” diyor. Gene Peygamberimiz selâmı aldıktan sonra “yirmi” buyuruyor. Bir süre sonra üçüncü bir sahabe gelerek, “selâmun aleyküm ve rahmetûllahi ve berekâtühü” diyor. Bunun üzerine Peygamberimiz selâmı aldıktan sonra “otuz” buyuruyor. Orada bulunanlardan birisi, bu rakamların ne anlamı olduğunu Peygamberimize soruyor. Ve Peygamberimiz şöyle cevaplıyor bu soruyu: “İlk gelerek tek kelime ile selâm veren on sevap aldı. İkinci gelen kişi iki kelime ile selâm verdiği için yirmi sevap aldı. Üçüncü selâm verende üç kelimelik selâmla otuz sevap aldı.” buyurdu.

 

            Bu uygulamadan anlıyoruz ki, her selâm verenin selâmını, bir kelime ziyadesiyle almak, ondan daha güzel selâm almak olur. Selâmı vermek sünnet (yani Peygamberimizin bir uygulaması), verilen selâmı almak ise farzdır. Onun için, verilen her selâmı mutlaka almak zorundayız. Çünkü farz, Allah’ın emridir.

Selâmlaşmak; Müslümanlar arasında sevgi ve barış sağlayan, mevcut sevgi ve samimiyeti artıran güzel bir vasıtadır. Selâm verenler; sevgi ve iyi niyetini ifadede öncülük ettiği için daha fazla sevap alır. Alacak olanlar da, verilen selâmı daha güzeli karşılarsa, verenlerden daha çok sevap alır. Kısa bir ifade ile söylememiz gerekirse; Müslümanlar, selâmlaşma konusunda yarışmalıdır.

Saygı, sevgi ve selâmlarımla…

 Bu Haber 1101 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI