Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Mayıs 2016 Pazar
ZATİ ÜRER
Ünye’den Yunus İnsanlığına Yükselmek

Tasavvuf edebiyatımızın bütün dünya önünde bizi yücelten büyük şairi, sözleriyle islamın özünü yansıtan Yunus Emre’nin ülkemizin değişik yerlerinde mezarı olduğu söylenir. Ancak şiirleri incelendiğinde Ünye’de yaşadığı kesindir. Bizdeki türbesini ziyaret ettiğinizde çok iyi anlarsınız bunu. Onun halkın muhayilesinde evliya olma özelliği de vardır. Etkili söz söylemenin toplumları nasıl yönlendirdiğinin kanıtır bu.

Küçükken yaramazlığıma dayanamayan rahmetli babaannem beni kendi ifadesiyle Şehnuz dediği  onun türbesine getirmişti . Şeyh Yunus ifadesini böyle kısaltıp değiştirmişti bizim köyün halkı.  Manevî bir güç verilmişti Şehnuz’a. Rahmetli dedemin bana görünür şeytan dediğini hatırlıyorum. Babaannem de o  şeytanlığı arındıracak gücü evliya olarak nitelediği Şehnuz’da görüyordu. Türbenin başında bana okudular üflediler, tavırlarından etkilenmedim desem yalan olur doğrusu. Bir süre bu ziyaretin etkisiyle yaramazlığım da azalmıştı gerçekten. Olay tümüyle psikolojikt etkilenmeydi tabi. İnsanların yapısında manevi güce sığınma ve kendini arındırma eğilimleri vardır. Bunu da etkili söz söyleyenler yapmışlardır tarih boyunca. Etkili sözle toplumları kendine bağlayan hatta bu yolla olağandışı güce sahip olduğuna inandıranlar hep olmuştur. Yunus da onlardan biridir.

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı  değerli dostum Yunus aşığı Yaşar Argan ile bir ziyaret yaptık Yunus Emre türbesine. Onun çalışmalarını yürekten kutluyorum. Derneğinin çalışmalarıyla bambaşka bir hava verilmiş türbeye. İnsanlar gelip maneviyatlarını zenginleştiriyorlar. Dualarlarını da Yunus’un ruhuna  hediye ediyorlar. Ruhlarını hak yoluna yönelerek arındırıyorlar.

Dostum Sayın Argan’ın Yunus Etkinlikleri çerçevisinde düzenlenen törende yaptığı çok kısa ve çarpıcı konuşması da dile getirdi bunu. Toplum olarak Yunus’a sahip çıkmanın, onu insanlığa armağan sözlerinin yolunda gitmemizin sorumluluğumuz olduğunu, çalışmalarımızın bundan sonra artarak sürmesi gerektiğini söyledi. Coştuk, alkışladık Ünyeliler olarak. Yunus insanlığınca hissettik(!)

Ünye ziyaretçilerine Yunus Emre Külliyesini görmeden gitmemelerini öneririm. O külliye Yunus insanlığına doğru uhrevî  bir yolculuğa çıkarıyor çünkü.  Şiirler ve dualarla egonuzdan arınıyorsunuz.

“Yol odur ki doğru vara

Göz odur ki Hakkı göre

Er odur ki alçak dura

Yüceden bakan göz değil”   diyor, kendinizi Yunus insanlığınca yuğup yıkıyorsunuz.

 

Buyurun Ünye’ye Şeyhim Yunus Emre’ye… yuğup yıkanıp arınıp, Yunus insanlığına yükselmeye!Bu Haber 439 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI