Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Haziran 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
BOZULAN İNSANİ İLİŞKİLER

Uzun süredir izlediğim kadarı ile Ülkemizdeki insanlarımızın zihinsel olarak rahat olmadığını görüyorum. Elbette bu durum insanlar arasındaki bütün ilişkilere yansımakta ve bu bakımdan da çok büyük problemler yaşanmaktadır:         

  Eğer rahat olmaz ise hafıza-ı beşer,

  Her işinde görünür şurir-i şer.

Örneğinde olduğu üzere, insanlarımızın hafızası rahat değildir. Bunu yüzünden de yapılan işlerin çoğunda şer ortaya çıkmaktadır. Ahde vefa ve dostluklar ortadan kayboldu ve bütün dostluklar hep çıkar meselesine dayalı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bile insanların birbirlerine itimat ettiklerini görmüyoruz. Çıkarlar bittiği an dostluklar da saman alevi gibi yok olmaktadır. “Sen benim kadim dostumsun, ama benim çıkarlarım bu yöndedir” sözünü çok sık olarak duymaktayız. Özellikle de, dostluklar bir süre kullanıldıktan sonra, dost denilen insanları ezerek ve onların omuzlarına basarak yükselmek moda oldu. Elbette, bu husus doğanın kanunudur, yalnız biz insanlıktan bahsediyoruz. Artık kimse kimseye borç dahi verememektedir. Zira verilen borcun vaat edilen süre içinde verilip verilmeyeceği çok şüphelidir. Dedem “Alacaklı mendilini çıkararak hüngür, hüngür ağlasın; borçlu ise şıkır, şıkır oynasın” derdi.  Bu durumda insanlık çevresindeki insan yoğunluğuna rağmen; yalnızlık içinde boğulmaktadır. Özellikle de, psikolojik bunalım sonucu ilâç almayan insan yok gibidir.

Bu hale nasıl geldiğimiz ise bir soru olarak ortadadır. Benim bilebildiğim kadarı ile bütün olayların temelinde, aile içindeki dayanışmanın olup olmamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Aileyi meydana getiren dayanışmanın temelinde ise; para, mal, mülk diğer deyimle zenginlik yatmamaktadır. Ailede içinde, sevgi, saygı ve paylaşma esas olmalıdır. Sevginin, saygının olmadığı ve paylaşmasını bilmeyen toplumların ayakta kalması mümkün değildir. Özellikle medyanın ve çevrenin etkisinde olan gençlerimiz, maddi çıkar ve zevklerin peşinde koşmaktadırlar. Onlara maddi olarak sağlanacak hususların bile bir limiti olduğu ve bir noktada durulması gereği, olanakların sonsuz olmadığı öğretilmelidir.

Nebraska Üniversitesinden bir Prof., daha sonra eyalet senatörü dostum emekli olduktan sonra Samsun’a gelmişti.  Araştırma görevlisi arkadaşlarla bir toplantı yapmak istedi (Tercümeyi ben yapıyordum), bu toplantıda özellikle ABD’ndeki bilimsel çalışmalar hakkında bilgi verdi ve gençlerin özellikle bilimsel çalışmalara yönelmediklerini, daha çok kısa yoldan çok para kazanmağı hedeflediklerini anlattı. Ayrıca, genç araştırma görevlisi arkadaşlar da sorular sordular ve bunlara da cevap verildi. Bu konuşmaların tamamlanmasından sonra ise, ABD’ndeki sosyal yaşamla ilgili sorulara gelindi. Onunla ilgili de cevaplar verildi. ABD’nde bir süre kaldığım için her bu ülkenin insanını yakından tanımak fırsatını da bulmuştum. Amerikalı dostuma da bir soru yönelterek “Amerika Bileşik Devlerindeki yaşamın, filmlerde gösterilen gibi olmadığının açıklanmasını” istedim. Fillerde görülen hususlarla, ABD’ndeki hayatın hiç ilgisi olmadığını ve buna aldanılmaması gerektiği ve gerçek yaşamı anlattı. Bizim gençlerimiz de, televizyonlardaki magazin programlarının kurbanı olmaktadırlar. Çoğu programlarda işlenen konuların Ülkemiz ile ilgisi oktur ve gençlerimize kötü örnek olunmaktadır. Gençlerin zihinlerinin bilim ile doldurulması gereği vurgulayarak saygılarımı sunarım. Bu Haber 895 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI