Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Haziran 2016 Pazar
AHMET CAN ÇEVİK
Para İyi Bir Uşak, Kötü Bir Efendidir…

Bu sözden, sayılmayacak derecede manalar ve insana ibret verici sözler çıkmaktadır. Fakat bunların hepsini bir kâğıdın içerisine sığdırmak gerçekten güçtür. Ancak kendimce önemli gördüğüm bazı şeyleri siz değerli okuyucularıma açıklamaya çalışacağım.

Napolyon’un bir sözü vardır: “PARA, PARA, PARA…” Her şeyde para, evet para insanın dostudur, sevgilisidir. Kapalı ağızlar, kilitli kapılar para ile açılır. Öyle ki günümüzde, bilhassa Türkiye’de paranız olmadan yaşayamazsınız. Yok artık o kadarda değil demeyin, içtiğimiz su - yediğimiz yemek ve hatta tuvalet bile para… Üzerinizdekilere bir bakın, cebinizde taşıdığınız materyallere, günlük yaşamda kullandıklarımıza para… Yoksa öyle değil mi?

Bazı insanlar maddi imkânlarını doğru bir şekilde değerlendiremezler. Savurgan bir harcama içindedirler ve geleceği düşünmeden paralarını heba ederler. Bu hareketlerinden ileride yine kendileri zarar görür. Atalarımız AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT sözü tamda bunu bize anlatmaya çalışıyor.

Oysaki olgun insanlar, ileride işe yarayabileceği düşüncesiyle parayı her zaman tasarruflu harcar, yatırımlarını düzenli bir şekilde devam ettirerek birikimlerini arttırırlar.

Paranın gücü asırlarca ve hatta binlerce yıl tartışıldı. Para uğrunda insanlar öldü, imparatorluklar yıkıldı. Bir taraftan para kazanmak için büyük sıkıntılara katlanırken, öte yandan parayı küçümseyen ve dışlayan insanlar geldi, geçti.

Para, gerçekten bir güç unsuru mu yoksa dışlanması gereken iğrenç bir şey mi onuda siz değerli okuyucularımın yorumuna bırakıyorum…

Çok paranın, çok mutlu olmanızı sağlayacağına inanıyorsanız alın size bilimsel bir araştırma sonucu;

1. Mutluluk kodumuzun %50’si genetik olarak doğuştan şekilleniyor.  Anlayacağınız bunu değiştirmek pek mümkün değil.

2. %40’ı aktivitelerimiz, değerlerimiz ve hedeflerimiz gibi kendi seçimlerimizle belirleniyor.

3. %10’u yaş, milliyet, işiniz olup olmadığı, medeni durumumuz, gelirimiz, güvende olup olmadığımız gibi dış faktörlerle oluşuyor.

Yani çok para, çok mutluluk demek değil.

Benim için  Dünyanın en kirli şeyi paradır. Paraya tapan insan, onun kölesi insan, özgür insan değildir ve hatta bunun farkına bile varmaz… ÖZGÜRLÜK hiçbirşeyin boyunduruğu altına girmemek, onun için herşeyi yaparım dememek ise bu noktada para biz insanları çoktan köle etmiş durumda…

Para her yerde… Para için katliamlar yapılıyor, insanlar öldürülüyor, insanlar pazarlanıyor...

Bugün Yunanistan’a baktığımızda sınır kapıları kapandığı için hiçbir yere gidemeyen ve orada hayatlarını bir şekilde sürüdürmeye çalışan Afgan ve Sureyeli göçmenlerin hayatları içler acısıdır. Öyleki metro tünellerin, köprü altlarında vs. sadece 2 Dolar gibi çok komik rakamlara fuhuşa zorlanıyor ya da kendileri yaşamak için bunu tercih ediyorlar. Öte yadan İsviçre’ye bakınız çalışan çalışmayan bütün vatandaşlarına 2500 Frank (yaklaşık 7000 TL) ve 18 yaş altındakilere ise 625 Frank (1800 TL) para vermek için yasa tasarısı sunuyor ve referandum ile çalışıp üretmeyi zayıflayıp, bitireceği için kabul edilmiyor.

Ülkeler üzerinden örneklendirmiş olabilirim ama asıl varmak istediğim nokta para ve hayatımızdaki yeri, biz insanların ve toplumların gelişmişliği ile para yönetemimiz konusunda kısa bir örnek vermek.

Duyduklarım, gördüklerim, gözlemlerim, okuduklarım bana bazı zenginlerin paradan başka veya paranın satın aldığı şeylerden başka şey düşünmediklerini öğretmişti. Para insanın efendisi olduğunda o insandan ancak fenalık beklenebilir. Alkol, sigara falan değil, paranın sihirli kuvvetine dayanamayanlar için para bütün fenalıkların anasıdır. Hatta o kadar ki vatan ve devletlerin sırlarını satan, kötü işlerde çalışan vatan hainleri doğurmuştur para… Bence bu insanlar benliğini yitirmiş zavallılardır. 

Velhasıl,

‘Olması gerektiği kadar kazanayım, bir de huzurum olsun.’ demek ise en güzel felsefedir. İşte o zaman zincirlerinizi kırmış olursunuz ve asla sizi ele geçiremez! Böylece iyi bir uşak kazanmış olur ve paraya efendilik edersiniz.

Herkese bol paralı günler…Bu Haber 1621 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI