Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Ekim 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Laf ile...
ecevit.osman@gmail.com

Eskiler “Boğaz dokuz boğumdur, dokuz kere düşün ve bir kere söyle” demişler. Elbette, söz tükürüğe benzer, ağzından çıktıkta sonra onu geri alamazsınız. Onun için, özellikle de kamuya mal olacak şekilde, büyük kitlelere hitap ederken söylediğimiz laf’ın manasını iyice tartarak söylememiz gerekir. Konuşmaları yaptıktan sonra, ben bu manayı kastederek konuştum, ama  bunu başka türlü anlaşılmış açıklamasının da anlamı yoktur. Bu bakımdan Yunus Emre “Söz ola, kese savaşı,/ Söz ola, kestire başı,/ Söz ola, ağulu aşı; /Bal ile yağ ede bir söz.” demiştir. Diğer anlamadığım bir husus ise, siyasiler her gün yarın seçim olacak şekilde konuşmaya mecbur mudurlar ? Daha az ve geniş arlıklarla konuşmanın millet üzerindeki etkileri daha fazla olsa gerektir. Ayrıca, laf ile devlet gemisinin de yürümediği ortadadır. Laf üretmek değil; çalışmak, çalışmak çok çalışmaktan başka çare yoktur .

Ayrıca, konuşmalarda kullanılan kelimelerin de adaba uygun olması gerekir. Özellikle, devlet büyükleri halkı galeyana getirecek konuşmalardan sakınmalıdırlar. Ağızdan çıkan birkaç söz yanlış anlaşılarak, ortaya çıkan olayların arasına karışan provokatörlerin ortaya çıkması her zaman olasıdır. IMF ‘i sevmeyebiliriz, sevmek mecburiyetinde de değiliz. Yalnız, onu telin ederken ortaya çıkan olaylara anlam vermek de mümkün değildir. Daha önceleri dillere destan olan Beyoğlu ve İstiklâl caddesinde bugün, gündüz gözü ile bile, gezmek imkânsız hale gelmiştir. Ayrıca, televizyona yansıyan görüntüleri anlamak ta mümkün değildir. Kendi milletinin malına bu kadar zarar verme isteği ve talan etme hırsı nereden kaynaklanmaktadır. Demek ki, bu milletin içindeki bazı güçler, pusuda suyun bulanmasını bekliyorlar. Bu millet, Dünya ölçeğinde bizleri rezil eden, İstanbul’daki 6 Eylül olaylarını gördü. Bu utanç tablosunun bir daha yaşanmaması için; iktidarı, muhalefeti ve milleti ile sağduyu içinde olunması ve konuşmalara dikkat edilmesi gerekir. Daha önce yazdığım “Nereye..” makalemde belirttiğim gibi, Türkiye hassas dengelerin olduğu bir dönemden geçmektedir. Onun için, yazarların, yazılarına ve siyasilerde konuşmalarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü, her şeyin ötesinde Ülkemizin menfaatleri vardır. Siyasi rant veya kısa dönemdeki çıkarlar için, Milli Birlik ve Beraberliğimizi sarsacak davranış, konuşma ve yazılardan sakınmamız gerekir.

Demokratik bir ülkede elbette, sivil toplum örgütleri ve sivil inisiyatif olarak tenkit ve kritikler yapılacaktır ve yapılmalıdır. Fakat, bunlar sıkça rastladığımız gibi ayrıştırıcı ve popülist bir siyasetin unsurları olmamalıdır. Demek ki, Türkiye’nin çıkarlarını ötesinde bazı çıkarlar var ki, bu şekilde konuşmalara rastlıyoruz. Bütün bunların demokrasi ile ilgisi yoktur. Demokrasi, birbirinden farklı tonlarda çok sesli bir orkestradan çıkan seslerdir. Yalnız, burada uyum esastır. Uyumun olmadığı bir ortamda, demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Kimilerinin habis emelleri için, Demokrasiyi ve Ülkemizin bütünlüğünü tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur. Çoğunlukla, masum fikirler olarak lanse edilen, bu benim fikrim, demokrasinin gereği olarak ben bunu ifade edebilirim, sözlerini çok duydum. “Sayın” kelimesini kullanarak, ne demek istendiğinin herkes farkındadır, fakat devletin bu ifadelerin karşısında aciz olarak durmasını hazmetmem mümkün değildir. Bu ifadelerin Çanakkale’de 250 bin, İstiklâl savaşımızda 400 bin şehidimizin kemiklerinin sızlattığı gerçektir. Ne açılımı olduğu belli olmayan, açılım ile ilgili fikirler tartışılırken; M. Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünü başımıza taç ederek hareket ettiğimiz gerçeği ortadadır. Yalnız, her gün burnumuzun direğini sızlatan Şehit Cenaze’ lerine ne denilebilir. Ben bu şehit cenazelerine alışamadım, bu yaştan sonra da alışmam da mümkün değildir. PKK’nın kana doyacağını ümit etmek beyhudedir. Onlar kendi çıkarları için demokrasiyi alet etmek istiyorlar ve bunu için de TBMM ‘de bile taraftarları var.

Aklı selimin hakim olduğu, karnından konuşan değil, aklı ile konuşan ve ne konuştuğu bilen bir siyasi ortam dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1787 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI