Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Haziran 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
SUN’İ OLARAK ORTAMI GERMEK

Daha önceki bir makalemde, ortamı germemek lâzım geldiğini, özellikle siyasilerin biraz az konuşmalarını ve konuşmalarda ortamı gerecek şekildeki ifadelerden kaçınmaları gerektiğini ifade etmiştim. Bütün bunlara rağmen; TBMM çatısında bile ağıza alınmayacak küfürlerin uçuştuğunu görüyoruz. Fikri olarak gelişmemiş olanların, tenkitler karşısında hep küfre başvurdukları bir gerçek olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde argo olarak çok kullanılan “lan” kelimesinin etimolojisi araştırılınca bunun altında çok kötü bir anlamın çıkacağı gerçeği unutulmamalıdır. Fransızca “l’âne, kelimesinden, yani eşek kelimesinden gelmekte olduğu bir gerçektir. Osmanlı döneminde batı hayranlığının yaygın olduğu dönemlerde, birbirine kızan kişilerin Türkçe yerine bunun Fransızcasını kullanmaları ve sonunda bu kelimenin argo konuşmaya yerleştiğini, yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Eğer sözlükler incelenecek olur ise, bunun argo kelime olduğu görülecektir. Elbette, batı dillerinden, Arapça ve Farsça’dan dilimize yerleşmiş olan kelimeler vardır. İngilizcenin kelime haznesinin çok olmasında, İmparatorluk zamanında hükmettiği ülkelerden birçok kelimeleri aldığını ve kendi dilinin syntax’ı içinde bunları, İngilizce olarak lanse etmesinden kaynaklanmaktadır. Ülkemiz için Fransızcadan alınarak kullanılan bu kelime olmaz olsun, eksik olsun. Günlük yaşamımızda argo olarak bu kelimenin, kullanılmasını hiç sevmemişimdir, açıkça çok kötü de bir kelimedir.

TBBM dâhil, siyasilerin meydanlarda, halkın huzurunda söyledikleri küfürlerle neyi ispat etmeğe çalıştıklarını da anlayamamışımdır. İsimlerinin önlerinde birçok unvanların olduğu siyasiler veya diğer insanların ağızlarından duyduğum küfürleri onlara yakıştıramıyorum. Lütfen sizler yakıştıra biliyor musunuz? Ülkemizin elit insanları olduğunu zannettiğimiz insanların, halkımıza örnek olmaları gerekmez mi? Şerefsiz, aşağılık, vatan haini vs. gibi kelimelerin devamlı kullanıldığı bir ortamın gerilmemesi mümkün müdür? Bu kelimeleri örnek alarak, bunların daha ağırlarını insanların, birbirine söylemelerini nasıl engelleyebiliriz?

ABD’nde okuyan bir öğrenci kendine göre çevirerek, kızdığı bir Amerikalıya,  “Senin ananı…... yaptım” der. Ertesi gün Amerikalı gelir ve  “Benim annem seni tanımıyor, bu işi nasıl yaptın” diye soru sorar. İnsanlar arasında çok kullanılan bu küfrün, ne kadar kötü olduğu çok açık olarak ortadadır. Bunun diğer kötülüğü ise, masum olan üçüncü şahısların küfre ortak edilmesidir. Ayrıca küfür etmenin diğer yönü ise, küfrederek aşağılamak istenilen şahıstan çok daha aşağı duruma düşüldüğünün farkına varılmamasıdır. Açıkça ifade etmek gerekir ise, küfreden şahıs daha aşağı duruma kendini düşürmektedir. Bu bir kabadayılık ve üstünlük ifadesi de olamaz. Bu bakımdan cümleleri kurarken çok dikkatli olmak gerekir.

Eğer hakaret etmek gerekir ise, bunu zeki insanlar çok daha kolaylıkla yapabilirler. Yalnız, zekâca yoksun ve birikimden uzak olan insanlar ancak küfür ederek, aşağılık komplekslerini tatmin etmeğe çalışırlar, fakat ne kadar alçaldıklarının farkında değillerdir. Özellikle, siyasilerimizden ve belirli mevkide olanlardan küfürlü konuşmamaları çok yakışıksızdır. Eğer örnek olacak şahıslar böyle olursa, diğer insanlardan “Kelamı Kibar”ı istememiz mümkün değildir. Bu böyle olmadığı takdirde, Ülkemizdeki klikleşme devamlı artacaktır ve Ülkemiz zayıf düşecektir, düşmanların da istediği budur. Bilimsel olarak düşünen, düşündüklerini aykırı fikirler olsa bile, kibar dille söylenmesi temennisi ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1208 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI