Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Haziran 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya’da İftar Sofraları

Bizim güzel insanlarımızın bulunduğu her yerde güzeller var, güzellikler var. Ne acıdır ki, nereden geldiğini bir türlü anlayamadığım; “Kendisini, kendi tarihini, kültürünü, kendi insanını beğenmeme, küçük görme ve hafife alması” hastalığına tutulmuşuz, bir türlü atamıyoruz üzeremizden bu ÖLÜ GÖMLEĞİNİ. Neden, niçin, nemiz noksan?

Kendisini çok beğenen, cermen ırkı inançları, her hallerinden belli olan bir milletin, bir toplumun içinde yaşarken bu kompleksli durumumuzu daha ne t olarak görüyor ve anlıyor insan. Bir eziklik içinde insanımız. Çocuğuna kendi dilini, dinini, kültürünü öğrenmeyi gereksiz görenler var. Benliğini kaybetmeye yüz tutmuş. Çoluk-çocuğunu salıvermiş; rahat yaşasın da gerisi teferruat, zihniyeti gittikçe yaygınlaşıyor.

İşte bu noktada, buralarda kurulmuş olan CEMİYETLERİN çok büyük hizmetleri var. İnsanlarımıza sahip çıkma, benliğini korumasına yardımcı olma, asimile olmasını önleme konularında çok değerli hizmetler veren cemiyetlerinizin sayısı bir hayli çok.

Ramazan ayında camilerde kurulan İFTAR SOFRALARI, cemiyet faaliyetlerinden önemli gördüğüm bir tanesi. Bu sofralar; hem dini kültürümüzün bir parçası, hem milli geleneğimizin önemli bir göstergesi, hem de toplumsal kaynaşma, tanışma ve kardeşlik ruhunun pekiştirilmesi yönleri ile – bir yabancı ülkede – çok önemsenecek bir çalışmadır. Bizim Türk camilerinin hepsinde de vardır. Başka ülkelerden olup da buralara çalışmağa gelmiş insanlar da bu sofralara katılıyor. Fakir olanlar karnını doyuruyor, durumu iyi olanlar da iftar masrafını karşılıyor. Meselâ dün akşam bizim câmimizin (Mevlânâ câmii) iftar yemeğini Bosnalı Hacı Osman Bey verdi. Zengin de bir sofra hazırlamışlardı. Allah razı olsun. Bunun gibi örnekler çok. Bizim insanlarımız bu konuda başı çekiyor. Başka milletlerin insanlarında böyle cemiyetleşme faaliyetleri çok fazla yok. Bizlerden örnek almış az sayıda cemiyetler var. Bizim insanlarımız bu konuda eşsiz. Alman Devletinin de hoşuna gidiyor bu durum. Cemiyetler eliyle disipline edilen ve başıbozukluktan korunan bir topluluk, elbet ki problemsiz veya asgari problemli durumda olur. Bu nedenle belediyeler, cemiyetlerle koordineli çalışıyor. Cemiyetlere iftar veriyorlar.

Benim bulduğum şehir (bizim ifade ile ilçe) belediyesi 18 Haziran 2016 Cumartesi akşamı, beş cemiyetin mensuplarından oluşan yaklaşık bin kişilik bir kalabalığa iftar verdi. Çok güzel bir gelişme idi bu. İlk defa olan bu uygulama, burada yaşayan Müslüman grupları çok sevindirmiştir. Aynı zamanda buradaki cemiyetler, bir araya gelerek bir iş başarmış olmanın sevincini yaşıyorlar. Gene bu cemiyetler, birlikte hareket ederek, bu sene içinde belediyeden mezarlık yeri olmuşlar. Yani kısa ifadesi ile, bizim insanlarımızın cemiyetçiliği her türlü takdirin üzerinde. Yavaş, yavaş birlikte hareket etmeyi de öğreniyorlar.

Ne demiş büyük şâir M.Akif;

Tefrika girmeden bir millete düşman girmez,

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.

 

Cenab-ı Hakk’ın, Al-i İmrân sûresi yüz üçüncü ayetinde; “Hep birlikte Allah’ın ipine (islâma) sıkıca yapışınız; parçalanmayın!” emrinin gereği de, bu birlikteliklerle gösterilmiş ve meyveleri toplanmış oluyordu.

 

Almanya’dan saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 1037 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Canim babam Tarih : 26 Haziran 2016 / Pazar Üye Adı :
Canim babam benim uzak diyarlardan yazmis yollamis okumamak olur mu! Okudum ve cok begendim ellerine ve yuregine saglik..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI