Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Temmuz 2016 Pazar
ÖZGE YAŞAN
Sessiz çığlık; yazmak…

“Dünya adlı gezegende, kapladığım mekânın hakkını yazmakla veriyorum.”

(Hz. Muhammed) 

Yazı yazmak eski çağlardan beri insanların duygularını,  düşüncelerini paylaştıkları ve insanların söze dökemediklerini aktarmadaki önemli bir araçtır. İletişimin en önemli unsurlarından biridir yazı… Yazmak düşüncelerinize farklı bir boyut kazandırır. Hayata bakış açınız değişir, görüş açınız renklenir. Yazdığınızda düşünceler akıp gider, dile getiremediğiniz cümleler dökülür ve siz bile durduramazsınız. Düşüncelerinizi, duygularınızı yazarak onlara dokunabilme fırsatı yakalayacaksınız. Ufkunuz genişleyecek, yazdıkça zevk almaya başlayacaksınız. Yüksek sesle söyleyemediklerinizi yazdıklarınızda duyulmasını, hissedilmesini sağlayacaksınız ki ben bunun daha etkili olacağına eminim…

Yazı yazarken,  bir konu üzerinde yoğunlaşırken, her yönümle kendimi gözlemleme duygu ve düşüncelerimi inceleme imkânı buluyorum. Neleri ya da kimleri seviyorum, karşı olduklarım nelerdir, olay ve insanlara yaklaşımlarım nelerdir, kendimce gösterdiğim tepkiler, insanlara karşı yaklaşımlarım, eğilimlerim, tutkularım…

Benzerliklerimizi, farklılıklarımızı gözlemleyip bunları kendimce sorgulayıp düşünsel bir yolculuğa çıkabiliyorum.

"BİR ÖZGÜRLÜKTÜR YAZMAK"

Bu  düşünceyle başladık yazmaya. Kendimizce düşüncelerimiz, günlük yaşamlarımızı, hobilerimizi paylaştık SANAL DÜNYANİN SANAL OLMAYAN ORTAMINDA.

"Biz" diyorum "yazma" özgürlüğü bir şekilde kısıtlanan; ben sen o yani "biz" ! Peki ya özgürce düşüncelerimizi, fikirlerimizi paylaşmanın nesi suç ki; özgürlüğümüz böyle basitçe engellenebiliyor. İnsanların düşüncelerine tahammülsüzlük nedendir ki; yazdıkları için suçlanıyor? Neden hayatımıza şifreli yayın uygulanıyor!

Büyüttüğün, beslediğin, emek verip yorulduğun, yoruldukça mutlu olduğun şeyin elinden alınması sanki çocuğunun elinden alınması ve "onu daha göremeyeceksin" demeleri gibi acı verici bir şey…

Kendimi sanki belirlenmiş, belli bir sınırı olan çarkın içinde çakılı kalmış gibi hissediyorum. Yazmak istediğimde kendimi o kadar sıkışmış hissediyorum ki yakınlarım, sevdiklerim ya da sevmediğim; fakat hayatımda yer alan insanlar tarafından yargılanmaktan korkuyorum. Tüm kararlılığıma karşın yazdıklarımdan dolayı yara almaktan korkuyorum.

Herkes engel olmaksızın fikirlere sahip olmalıdır. Herkesin ifade özgürlüğü hakkı olmalıdır; bu hak, her türlü bilgi ve fikirleri sınır olmaksızın,  sözlü, yazılı, basılmış, sanat veya herhangi dilediği bir medya ortamıyla öğrenme, alma ve verme hakkıdır.

İfade özgürlüğü ya da konuşma özgürlüğü Birleşmiş Milletler tarafından insan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ilan edilen, birçok ülke tarafından kabul edilen bir haktır!

Ama unutmayın hayat şikâyet ederek değil, sorumluluk alarak değişir. Şikâyet kurban'ı, sorumluluk kahramanı besler. Siz kimi beslemek istiyorsunuz?Bu Haber 2706 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : tebrik Tarih : 2 Ağustos 2016 / Pazar Üye Adı :sezai kantar
Gerçekten güzel bir çalışma olmuş, tebrik ediyorum.