Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Ağustos 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Cumhuriyet

Bu makalemde sizlere Cumhuriyeti anlatacak değilim. Yalnız, son yıllarda Cumhuriyetimiz ve onun özüne yapılan saldırıları anlamak istiyorum. Birinci Dünya savaşına, Almanya’nın müttefiki olarak giren Osmanlı Devleti, 30 Ekim 1918 yılında Mandros Ateşkes antlaşması ve 10 Ağustos 1920 Serv ile tarih sahnesinden çekilmiştir. Bu anlaşmaların maddelerini dikkatle okuyanları bu gerçeği anlayacaklardır. İtilaf devletlerince, savaşın bittiği tarihteki sınırlar esas alınacağı vadi verilmesine rağmen, 1919 yılından başlayarak Türk Yurdunun istilâsına başlanmıştır. Tüm bunları anlamı şudur ki, Mustafa Kemal Paşanın önderliğinde, Misakı Milli ve Kuvayı Milliye ruhu ile harekete geçen Anadolu, Osmanlı Devletini yıkma gibi bir gayreti olmamıştır, zira ortada Osmanlı Devleti gibi bir devlet yoktur. Anadolu hareketi yıkılmış olan Osmanlı Devleti külleri arasında, mücadelesini 7 düvele karşı vermiş ve bunda da başarılı olmuştur. M. Kemal Paşanın, Osmanlı Devletini yıktığı gibi bir tez asla doğru değildir. Bunun yanında, İstiklâl Savaşını sadece, Sütçü İmam (Yanlış anlaşılmasın, elbette bir kahramanlık destanıdır. Önünde saygı ile eğilirim) mücadelesine bağlayıp, Türkiye Cumhuriyetinin bir İngiliz projesi olduğunun da aslı yoktur. Tüm bunları kendini tarihçi zanneden bilim adamlarının ağızlarından duydum ve bunlara konferans verdirmek için belediyeler de sıraya girmişlerdi. Tüm bu cahillerin, 24 Temmuz 1923 tarihindeki Lozan antlaşmasını dikkatle okumalarını tavsiye ederim. Bu antlaşma ile Serv antlaşması yükümlükleri kaldırılmıştır.

Tüm bunlar, elbette ortaya çıkan bu sahte bilginler tarafında da bilinmektedir. Özellikle son, 15- 2O yıldır, İstiklâl Mücadelemiz ve Cumhuriyetimizin temel felsefesinin kasıtlı olarak yok ettirilmeğe çalışılmasının temelinde, dine dayalı teokratik devlet kurma çalışmaların temelini atmak içindir. Çünkü Fethullah Gülen hareketinin önündeki en büyük engel, Türkiye Cumhuriyetinin temelini teşkil ve Anayasamızın ilk 4 maddesinde ortaya konulan hususladır.

 

Bu arada bir husus üzerinde de dikkatle durmak isterim ki, kimileri, Türkiye Cumhuriyetinin banisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini bile söylemekte zorlanıyorlar. Doğumu ile Ona verilen Mustafa adına, Matematik öğretmeni Kemal’i ilâve etmiştir. Gazi unvanı ve soyadı kanunundan sonra Atatürk soyadını ise, Gazi TBMM ona tevdi etmiştir. Naçiz vücudu toprak olmuş ve ebediyete intikal etmiş Türk’ün bir atasıdır. Cumhuriyetin felsefesi ile birlikte koyduğu kurallar ise, Cumhuriyetimizi 100 yıl boyunca korumuştur. Zira, ilk olarak TBMM’ni kurmasının sebebi, Anadolu istiklâl mücadelesinin gerçek sahibi, Türk Milletinden güç ve kuvvet almak içindi. Meclise ne gerek var; ordumuz yok sözüne, kurulur; paramız yok, sözüne bulunur demiş; düşman etrafı sardı sözüne, kovulur cevabını verecek kadar büyük bir insandı ve bu gücün Türk milleti olduğunu da ortaya koymuştur. İstiklâl savaşından sonra, kendisine Cumhuriyetten vazgeçmesi; isterse sultan veya halife olma tekliflerini elinin tersi ile itmiştir. Sonrasında “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” demiştir. Yaptığı tüm işleri ise, Türk milletinden aldığı güce bağlamış ve asla “BEN YAPTIM” dememiştir. Cumhuriyetin ilânından bu yana olan badirelerden ve son olarak ortaya çıkan FETO badiresinden Cumhuriyetimiz koruyan; hala canlı olan “Misaki Milli” duygusudur ve “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir”. Nur içinde yat, makamın cennet olsun, Sen Allah’ın Türk Milletine en büyük armağanısın. Saygılarımla. Bu Haber 686 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI