Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Eylül 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
KARAMANIN KOYUNU
ecevit.osman@gmail.com

FETÖ örgütünün darbe girişiminden sonra, Ülkemiz belirsizlikleri yaşamaktadır. Yapılan gözaltılar, tutuklamalar gibi adlî olaylarda, elbette hukuk kurallarına uygun olarak her şey yapılacak veya yapılmağa çalışılacaktır. Yalnız, bu terör örgütünün baştan beri olan sinsice tutumları dolayısıyla, kuru ile yaşı birbirinden ayırmak oldukça zor olacaktır. Gayri resmi bazı bilgilere göre, FETÖ’cüler kendinden olanları sakladıkları gibi; bu örgütten olmayanları da hedef şaşırtmak için ihbar edebilmektedirler. Bunun yanında, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, “Ben yanılarak, doğru yolda hizmet ettiğimi zannediyordum, Allah beni affetsin ve halkımdan özür dilerim sözlerinin anlamını nereye koyacağımı bilemiyorum. Ama, tam bu örgüte has davranışlar olduğu gerçeği de inkâr edilemez. Güçlü karşısında eğileceksin, fakat saman altından suyu yürütmeğe devam edeceksin, öncelikli prensipleridir. Önceleri, dindarların ezildiklerini ve birçok haklarının gasp edildiğinden bahisle, insanların merhamet duygularına hitap etmişlerdir. Yani, % 97’si Müslüman olan bir ülkede inanları can evinden vurmuşlardı. Osmanlı döneminde “din elden gidiyor” sloganı ile ortaya çıkanlardan bunların farkı yoktur. Elbette, yaptıkları ajitasyonlar, dini alet etmelerine kanmamak da işten değildir.

Öteden beri Müslümanlıkla ilgili olarak üzerinde durduğum bir husustaki ifadelerim yerini bulmuş oldu. Benim yetiştiğim çevrem, tüm Anadolu’da olduğu gibi, dinine yürekten bağlı mütedeyyin insanlardan oluşuyor idi. Orada soluduğum Müslümanlık ile bunların ortaya koymağa çalıştıkları arasında esasa uyumayan birçok husus vardır. Onun için Fethullah Gülen hareketinin arkasında başka şeylerin olabileceği düşüncesi ile sempati duyamadım.  

Fethullah Gülen’e ait konuşma metnini seyrettikten sonra hayretler içinde kaldım. Ezcümle, “Haçlılardan korkmayınız, onlar kızlarınıza, kadınlarınıza, mabetleriniz dokunmazlar, açın kapılarınız gelsinler, Ülkemizi istila etsinler, bunun hiç mahsuru yoktur” mealinde idi. Bu zat-ı muhterem ya sayı saymasını bilmiyor veya hiç dayak yememiş. 1096-1272 tarihleri arasında, Anadolu Selçukluları dönemindeki haçlıların, Anadolu ve Orta Doğu’da yaptıkları yüzlerce cilt kitaba sığmaz. Kadınlara kızlara tasallut, suçsuz insanlarda karşı kıyımları, mabetleri ve şehirleri yok ettikleri birer gerçektir. Uzağa gitmeğe gerek yok, Endülüs’ü gözünüzün önüne getiriniz, Osmanlıların Avrupa kıtasındaki bıraktığı topraklar bakınız. Buradaki haçlıların melanetlerini ifade etmek çok zordur. Batıların sömürge olarak kullandıkları, ülkelerden çekildiklerinde geride hep kaos ve viranelikler bırakmışlardır. Tüm bunlar karşısında zat-ı muhteremin yukarıdaki sözlerine inanmak ve hak vermek mümkün değildir. Bu sözler kasıtlı olarak söylendiği gibi, gerçekte Müslüman gibi görülen bu zatın değişik kişiliğini ve kimlere hizmet ettiğini göstermektedir. Bana göre, bu konuşmaya ait ifadeleri duyduktan sonra, bu cemaat veya örgüt içinde hiç kimsenin kalmaması gerekir. Ama, aklını bu zata kiraya vermiş olanların hâlâ onun peşinde olduklarını biliyorum. Karamanın koyununun, oyunu ortaya çıkmış olmasına rağmen; bu cemaate hâlâ bağlılığını sürdüren insanlara hayret etmemek mümkün değildir. Allah akıl fikir versin, onlara hidayet nasip etsin. Onlara cenneti vaat eden şahsın, şefaat bir tarafa cehennemin yakıtı olacağı aşikârdır. Onun için bu yapının gelecekte de birçok şeyler yapacağını tahmin ediyorum. Daha önce de ifade ettiğim gibi “Su uyur, düşman uyumaz”. Allah onların şerrinden Ülkemizi, insanımızı korusun. Saygılarımla.Bu Haber 977 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI