Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Ekim 2016 Pazar
MİSAFİR KALEM
Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi, Ünye Fen Adamları Derneği Başkanı Musa Kıranlı / Herşey Ünye için!

İl ya da ilçede. Yerel yönetim, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, üniversiteler, STK temsilcileri, Oda ve Dernekler, küçük orta sanayi kuruluşları ile esnaflarımız, halk uyum içinde olduklarında orada başarı ve huzur kendiliğinden gelecektir.

Bir şehrin gelişmesinde ve kalkınmasında üniversiteler ile Mesleki ve Teknik Eğitim-Sanayi kuruluşlarının işbirliği içinde olması çok önemlidir.

Amacımız şahsi değil, siyasi değil. Amacımız doğduğumuz doyduğumuz şehrimize ve birlikte yaşadığımız topluma faydalı olmaktır.

Yaşadığımız, hep birlikte nefes aldığımız yeri kentimizi Ünye’mizi önemsiyoruz. Ve diyoruz ki; kentler yaşayan organizmalardır. Kentleşip geliştikçe bireyler de değişiyor. Beklentiler karmaşıklaşıyor. Bu beklentilere cevap verecek kentler yaratılmalı.

Oysaki şöyle eski Ünye fotoğraflarına baktığımızda, biz içinde yaşadığımız “cenneti” bir “cehenneme” çevirmişiz ve tereddütsüz, azimli adımlarla bu yola devam ediyoruz. Kim dur diyecek onu bekliyoruz. Ünyeli olarak yerel ve genelde seçtiklerimiz insanlara son derece güveniyoruz. İnşallah beklentilerimiz gerçekleşir yanılmayız.

Evet; üniversite sanayi işbirliği ülkemizin kalkınması için olduğu gibi ilçemizin kalkınması için de son derecede önemlidir. İlçemizin yetiştirmiş olduğu çok değerli bürokratlardan olduğu gibi siyasete yön veren çok değerli etkin yetkin yerlerde büyüklerimiz bulunmaktadır.

İlçemizden daha küçük ilçeler, hatta iller dahi üniversite ve sanayi kuruluşlarına sahipken halen ilçemizde sanayi ve üniversite gibi konuların konuşuluyor olması kabul edilemez. Üniversite ve OSB organize sanayi ve diğer yatırım konularında ilçemizdeki tüm kurum ve kuruluşların birlik içinde olmaları gerekmektedir ki; ilçemiz bu tablonun her zaman örneğini göstermiştir. OSB konusunda ilçemizdeki tüm siyasi partiler, STKlar, OSB kurulma çalışmalarında birlikte kararlı duruş sergilemiştir.

30 yıldır bir türlü yol kat edilemeyen, dahası her seferinde önü tıkanan, ilçemizin talihini değiştirecek olan Ünye OSB meselesinde nihayet beklediğimiz müjde geldi.  Yıllardır ilçemize kazandırılmaya çalışılan organize sanayi bölgesinde sona gelindiğini belirten AK Parti Ünye İlçe Başkanı Sayın Arif Ergün’ün yaptığı açıklamada, Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulacağı yerin tescilinin yapıldığını bildirmesi heyecan ve mutluluk vericidir.

Simdi sıra üniversitemizde diyorum... Çünkü sanayi-üniversite iç içe birbirini tamamlayıcıdır. Bir şehirde sanayi kadar üniversite de çok önemlidir. Üniversiteler, bilgiyi doğru kullanmak ve genç nesillere aktarımını yapmak insanlık için geleceğe yapılan önemli bir yatırım niteliği taşımaktadır.

Üniversitelerin ürettikleri bilgileri, teknoloji ile buluşturma görevi sanayi kuruluşları tarafından özenle gerçekleştirilmeli, hep hayalini kurduğumuz çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için üniversite-sanayi işbirliği çok önemlidir. Kısacası bir şehrin gelişmesinde ve kalkınmasında üniversiteler ile sanayi kuruluşlarının işbirliği içinde olması çok önemlidir.

Evet; yerel yönetim, siyasi parti ve STK temsilcileri, Ünye’miz adına dört önemli ana sorununun olduğunu ve bu sorunların çözüldüğünde ilçemizin baş döndürücü hızlı bir şekilde değişeceğine ve gelişeceğine inancımız ortak. Bu sorunların çözümleri için atılan adımlar gelişmeler hakkında AK Parti İlçe Bşk. Sayın Arif Ergün ve Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar’ın bilgilendirme sunumları ile yine Ordu Büyükşehir olarak ilçemizdeki yatırımların Kent Konseyi yönetim toplantısında masaya yatırılan yatırımların konuşulması, takip edilmesi takdirle karşılanacak bir davranış olup, gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.

Bir şehir geliştirilmek, daha ileriye götürülmek isteniyorsa, öncelikle o şehirde yaşayan insanlarla diyaloga geçilmeli, o şehir halkının sorunları anlaşılmalı. Halkla iç içe olunmalı. Şehrin sorunlarını en iyi o şehirde yaşayanlar bilir. Bir şehirde yapılması düşünülen yatırımlar projeler yapılmadan önce orada yaşayanların fikir ve görüşleri alınarak yapılacağının doğru olacağını düşünüyoruz. Yatırımlar yapılırken, orada yaşayanlar hiçe sayılamaz. Projeler tamamlandıktan sonra değil proje düşünce aşamasında tartışılmaya açılmalıdır.

Bir şehri muasırlaştırmak hatta çağının da ötesine götürmek, üç boyutlu görsel projeler sunumlar yapmak ya da birkaç kaldırım taşını değiştirerek yollara asfalt dökmek değildir. Sanırım şehirsel yapılanmayı ve toplumsal ilerlemeyi, siyasetçilerimiz görsel proje ve sunumlar ile kaldırım taşlarından başka bir yerde göremiyorlar. Onu da düzgün yapabilseler amenna. Fakat o da yok. İlçemizde yapılan şehir içi asfalt sonrası, yanlış, plansız hesapsız yapılan asfalt sonrasında yağmur suyu ile göle dönen yollarımız. Şimdi kenarlara ilave yağmur suyu kanalları yapılıyor maalesef… Buna da şükür diyoruz. Allah beterinden korusun.

İlçemiz bugüne kadar siyasette çok etkin kademelerde değerli şahsiyetler görev almış ve halen almaktadır. Bu bir şanstır. Nasıl ki kişiye bir defa şans güler, şehirler içinde şans bir kere doğar. Ünyeliler olarak ilçemizin kalkınması ve gelişmesi için öncelikle OSB organize sanayi biran önce kurulmalı, kurulmalı ki yatırımlar yapılmalı, iş istihdam sağlanmalı. Çocuklarımız ailelerinden ayrı gurbete gitmemeli. Gençler eşinden çocuğundan ayrı gurbetlerde çalışmamalı. Doğduğu yere hizmet etmeli. Aynı şekilde Üniversite kampüsleri olmalı. Liman olmalı. Ticaret için İç Anadolu bağlantı yolu Niksar yolu rehabilite edilerek yenilenmelidir. Bunun içindir ki; hangi partiden olursa olsun tüm siyasi partiler ve STKlar, tüm kuruluş ve kurum temsilcileri bir arada tek ses tek yürek olmalıdır. Sadece Ünye değil, Akkuş, Çaybaşı, İkizce birlikte olmalı… İkizce-Çaybaşı-Akkuş Ünye’nin arka bahçesi değil gözü kalbidir.

Ünyeli olarak seçtiğimiz yerel ve genel siyasetçilerimize güveniyoruz. Beklentilerimiz çok yüksek. Bu da en doğal hakkımız…

Ünyeli yaşadığı doğduğu kente sahip çıkmalı... Ne üniversite, ne sanayi, ne liman, ne çöp… Sorunsuz,  yapılmayanların tartışıldığı değil yatırımların konuşulduğu bir Ünye istiyoruz.

Demokratik toplumlarda kamu yönetiminin varlık nedeni topluma hizmet etmektir. Belediye hizmetlerinde ise halkla iç içe olmak vazgeçilmez bir unsurdur. Belediyeler, hizmetinde olduğu ve kendisine varlık kazandıran halka karşı duyarlı, sorumlu ve saygılı bir yönetim felsefesine sahip olmak zorundadırlar.  

Demokratik toplumlarda halkın güveni ve desteği olmadan hiçbir kuruluşun başarı kazanması mümkün değildir. Belediyeler halkın ihtiyaçlarının, beklenti ve isteklerin ne olduğunu halktan öğrenmek ve aldıkları bilgilere göre hizmet politikalarını ve uygulamalarını halkın isteklerine, ihtiyaçlarına göre uyarlamak zorundadırlar.

Eski Ünye fotoğraflarına baktığımızda, biz içinde yaşadığımız “cenneti” bir “cehenneme” çevirmişiz ve tereddütsüz, azimli adımlarla bu yola devam ediyoruz. Kim dur diyecek onu bekliyoruz. Ünyeli olarak yerel ve genelde seçtiklerimiz insanlara son derece güveniyoruz. Ancak bu düşüncelerimizi dile getirirken iş dolayısıyla Ünye Belediyesi’ne uğramam gerekti. Belediye girişinde karşılaştığım, girişteki sorgulama belki güvenlik amaçlı ancak akabinde turnikelerden Ünye’de yaşayan bir birey olarak rahatsızlık duydum. Belediyeler halka hizmet makamlarıdır. Belediye halka hizmet yeri mi? Yoksa ticarethane mi? Acaba belediyeye girişte, seçtiğimiz yöneticilerin yanına ücretle mi gireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Köşkün kapılarını halka açarken, daha dün ‘egemenlik milletindir’ derken, Ünye Belediyesi’ndeki girişe konulan turnike ne anlama gelmektedir? Belediye başkanları göreve geldiğinde halk ile arasındaki duvarları kapıları kaldırırken ilçemizde bu gelişen durum çok düşündürücüdür. Ama dediğim gibi bizler seçilmiş kişilere milletin kararına saygımız vardır. Ünyeli hemşerilerimiz ve seçilmişler bu konuda gereğini, yakışanı yapacaklardır. Varsa yanlış düzeltilecek, yanlıştan dönülerek doğrusu yapılacaktır.

Belediye başkanlarının gösterecekleri olumlu davranışlar halkın belediyelere olan güveninin kazanılmasında önemli rol oynamaktadır. Yerel yönetim yalnızca halkın isteği ve seçimiyle vardır ve topluma katkılarıyla değerlendirilmektedir. Bu nedenle karar, politika ve eylemleri toplumun yararlarını ve çıkarlarını gözetmeye yönelik olmalıdır. Turnikelerle değil…

Belediye ile halk arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi, aradaki engellerin kaldırılması, kolay ulaşılabilirlik başta belediye yöneticileri olmak üzere tüm belediye çalışanlarının görevidir. Belediyelerin yürüttüğü hizmetler, günlük hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Bu hizmetler, “beşikten mezara” kadar hayatımızın çeşitli yönünü kapsamaktadır.

 

Belediyeler merkezi yönetim birimlerinin aksine halktan doğmuş ve onun bir parçası olan yönetim birimleridir. Direkt olarak halka karşı sorumlu olduklarından, halkın dışında ve üstünde olmaları; halkın beklenti ve özlemlerine, istek ve ihtiyaçlarına karşı duyarsız kalmaları beklenemez. Bu Haber 433 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI