Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Kasım 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İki Ateş Arasında

Ülkemiz gerek Irak ve gerekse Suriye ile ilgili olarak iki ateş arasında bulunmaktadır. Ayrıca her iki ülkede de, birçok unsurlar ile mücadele etme durumundadır. Orta Doğu bu bakımdan çok karmaşık ilişkilerin bulunduğu bir coğrafyayı içinde barındırmaktadır. Elbette bu durumun en başta gelen faktörü ise; bu coğrafyada yaşayanların, anlayışlarında yatmaktadır. Tarih boyunca, burada yaşayan insanlar aşiret olarak yaşadıkları için, milli birlik içinde olmamışlardır. Birçok devletlerin egemenliği altında yaşamak onlar için sorun olmadığı gibi, her zaman hakkın yanında değil güçlünün yanında olmayı tercih etmeleri de en önemli vasıflarıdır. Bu bakımdan makalelerimi okuyanlar bilecekledir ki, Araplarla bir yere girmek asla mümkün değildir. Bir yere girmeği düşünür iseniz, yarı yolda kalmayı da göze almalısınız. 

Suriye cephesinde, Suriye kalkanı harekâtı ile belirli kazanımları, ÖSO ile TSK gerçekleştirmiş bulunmaktadır. IŞİD fazla bir direniş göstermeden burayı terk etmiştir. Böylelikle bu terör örgütünün etkisi altındaki topraklarımızın korunması sağlanmıştır. Yalnız bu alanda iki büyük sorun bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, PYD’nin Güney sınırlarımızda Ak Denize doğru açmak istediği koridorda, Fırat’ın Batısındaki alan ki, bu alan içinde Menbiç bulunmaktadır. ABD ile müteaddit görüşmelere rağmen, PYD bu alandan çekilmek istememekte ve direnmektedir. Bu direnişin temelinde ise, buradaki PYD’liler arkalarını ABD’ye dayamış olmalarından kaynaklanmaktadır. PYD’nin TSK karşısında dayanması asla mümkün değildir. Haritalarda gösterilen ve PYD’ye ait olduğu zannedilen alanlarda, bu terör örgütünün hiç de ağırlığı yoktur. PYD ile ilgili olarak diğer sorun ise, Afrin Bölgesidir. Bu iki alan için, Türkiye’nin ne gibi projesi var bilemiyorum. Yalnız buraya yapılacak olan müdahalede, Türkiye, ABD ile karşı karşıya gelebilir. Bu alanda barışçıl bir çözümün olabileceğini de zannetmiyorum. Zira, daha önceki yazılarımda da üzerinde durduğum gibi, PYD ile ABD müttefiktirler. Elbette, bu müttefiklik eşyanın tabiatına aykırıdır. Yakın bir zaman içinde, çıkarlarının çatışacağı sebebi ile birbirlerine düşman olacakları açıktır. Çünkü teröristlerle anlaşma asla olamaz. Bu ittifaktan dolayı ABD utanmalıdır. ABD’nin böyle terör örgütleri ile yaptığı anlaşmalardan dolayı başına gelmedik kalmamıştır, ama aynı yanlışa devam etmektedir. ABD büyük İsrail projesi dolayısı ile böyle davranmaktan vazgeçememektedir. Buradaki yani, Suriye’deki faaliyetlerimiz bizi, Beşar Esad’ı destekleyen Rusya ile de karşı karşıya getirebilir.

 

Irak’taki durum ise, her geçen gün aleyhimize dönmektedir. Peşmerge’yi ben kimse kusura bakmasın, PKK’dan farklı olarak görmüyorum. Nitekim, Peşmerge’nin aldığı yerlere PKK’nın yerleşmekte olduğunu gazetedeki resimlerde görüyoruz. Musul’a yapılması planlanan harekâtta PKK’nın da görev alacağını yazmıştım. Burada çok önemli diğer husus ise, Haşdi Şabi’nin, Telafer’e doğru yönelmesidir. Bu husus çok büyük riskleri içinde barındırmaktadır. Bir harekâtta TSK; Peşmerge, PKK, PYD, IŞİD ve başta ABD olmak üzere bu harekâta katılan 63 devletin askeri güçleri ile karşı karşıya kalabilir. Esas olarak, Türkiye’nin katılımı ile bu harekât çok kolaylıkla başarılabilirdi. Fakat, bu husus özellikle başta ABD ile 63 devletin kurguladığı planlarına karşıdır. Burada esas olarak ortaya çıkan, bir petrol yağmasının yanında, bundan daha ileri olan; Orta Doğu’da İslami bitirme, büyük İsrail ve büyük Kürdistan projesi yatmaktadır. Kul kurar, ama takdir Allah’ındır. Saygılarımla.Bu Haber 348 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI