Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Kasım 2016 Pazar
MİSAFİR KALEM
-BİR UZMAN GÖRÜŞÜ- Muzaffer Beşli/İnş.Müh., İnşaat Mühendisleri Odası Ünye Eski Temsilcisi-

Cevizdere  Çöp Toplama Alanı Olamaz

 CEVİZDERE VADİSİ: Ünye’nin Günpınarı ve Cevizdere Mahallesi Arasında akan Cevizdere deresinin etrafındaki ovanın adıdır. Şehir merkezine yakın bir yerdedir. Vadi birinci derecede tarım alanıdır. Vadinin sulak ve alüvyon bir arazi yapısı vardır. Vadin ortasından Cevizdere’si geçmektedir. Derenin batısında Ünye çimento fabrikası, Antik çağdan kalan antik mezar ve mağaralar, Batıdan Güneye giden Kumru yolu ve Kumru yolu güzergâhındaki Mahallerdeki yerleşik alanlar, At çiftliği, çok sayıda yerleşim alanları fındık bahçeleri çeşitli meyve ve sebze bahçeleri ve sebze seraları vardır. Doğusunda Antik çağdan kalma Asarkaya  Yerleşim yeri ve Evliyası/Ziyaret Yeri, Asarkaya Kent Ormanı ve Asarkaya Millî Parkı-piknik alanı, Öğrenci Yurdu Ünye Devlet Hastanesi, Vadinin içinden gecen çevre mahallere giden Grup yolu ve yol güzergâhındaki Mahallerdeki çok sayıda yerleşim alanları fındık bahçeleri çeşitli meyve ve sebze bahçeleri ve sebze seraları vardır. Kuzeyinde Karadeniz, Karadeniz Devlet Sahil Yolu, Ünye Limanı ve yerleşim alanları, fındık bahçeleri çeşitli meyve ve sebze bahçeleri ve sebze seraları vardır. Vadi içerisinde küçük ve orta ölçekli kuruluşlar, işletmeler ve Ünye Belediyesi’nin su ihtiyacını iki yıl önceye kadar karşılayan derin su kuyuları bulunmaktadır. Vadide yer altı su seviyesi dere suyu seviyesinde yüzeye yakın bir yerdedir. Vadiden geçen dereye irili ufaklı derelerden su gelmekte, sel olduğunda vadinin bazen tamamı bazen yarıdan fazlası su altıda kalmaktadır. Seçilecek yerde sel baskını tehlikesi vardır. Yer altı ve yer üstü su kaynakları vardır. Yerleşim alanı içinde ve yerleşim alanlarına, SİT alanlarına, sağlık kuruluşlarına yakın bir yerdedir. Tarım alanındadır. Çöp konulması düşünülen yer, Cevizdere’nin bitişiğinde,  kenarında ve ulaşım yollarının içindedir. Turistlik SİT alanları içindedir. Ünye Kent Ormanına ve Kent Ormanında bulunan piknik alanına, Ünye Limanına çok yakın bir yerdedir.  Çöp konulması amaçlanan bu alanda; zemin etüdü yapılmamıştır, derinlik, çevre uyumu, çevre tahribatı değerlendirilmemiştir. İnsan ve Çevre Sağlığı açısından sakıncaları incelenmemiş, etüt edilmemiştir. Jeolojik ve jeofizik araştırmalar yapılmamıştır. Vadi, Kuzey yönden, Güney Yönden, Güney Batı yönden, Kuzey Batıdan ve Kuzey Doğudan esecek rüzgârlara açık olup bu durum tesisin kurulacağı alandan etrafa çok miktarda kokulu ve kokusuzuz insan sağlın- hayvan sağlığına, bitki sağlığına sebze ve meyve sağlığına ve doğal yaşama, floraya zararlı kokuların yayılmasına neden olacaktır. İnsanlar yayılan kokulu gazların içinde bulunan kanserojen maddeler de, başta akciğer kanseri olmak üzere, çeşitli kanser hastalıklarına ve bu tip ya da benzer ağır diğer hastalıklara neden olacaktır.

Cevizdere Vadisi alüvyonlu sulak alandır. Sulak alüvyonu alana çöp toplama, çöp depolama çöp arıtma tesisi yapılamaz. Sulak alüvyonu alana depremde rizikolu alan olup bu alanlara çöp toplama çöp depolama ve arıtma tesisi yapılamaz. Yer altı ve yer üstü sularının bulunduğu sahaya Çöp toplama çöp depolama ve çöp arıtma tesisleri yapılamaz.  Çöp Tesisinin yapılacağı alanda küçük ve orta ölçekli  çeşitli özel veya kamusal sosyal tesisler bulunmakta  olup çok yakın mesafesinde öğrenci yurdu ve yerleşim alanları, Ünye Devlet Hastane Ünye Limanı bulunmaktadır.   Düşünülen bu  tesis Hastaneye, Öğrenci Yurduna ve Limana en az Beş kilometre (5 km) mesafede, işletmelere ve yerleşim alanlarına en az bir kilometre( 1 km) mesafede yapılması –bulunması gerekir. Ki bu koşullara uygun bir saha değildir.  İki yıl öncesinde kadar,  Ünye’nin içme suyunu temin edilen bu alana ve sulak alana, çöp toplama, çöp depolama ve ayrıştım tesis yapılamaz. Yarın öbür gün, gelecekte, Ünye’nin bu su kuyularına yine ihtiyacı olacaktır. Kuyu sistemlerini kirletmemek, zehirlememek gerekir.  Çöp arıtma ve depolama alanı yapılacak yer için, bu alanın içinde ve çevresinde yaşayanların insanların görüşleri alınmadan, bu alana çöp toplama, çöp depolama ve ayrıştım tesis yapılamaz.  Bu, insan haklarına aykırıdır. Anayasaya ve yasalara aykırıdır. Bu alana ÇET Raporu olmadan bu alana çöp toplama, çöp depolama ve ayrıştım tesis yapılamaz.  ÇET Raporu alındığı vakit ise, raportörlerin bu tesisi uygun görmesi, olur vermesi imkânsızdır. Bu tesisin kurulduğu alan imara açılamaz! Çöp toplama, Çöp Depolama ve çöp arıtma tesisinin kurulduğu  (kurulmak istendiği) bu alan, tesis kapatıldıktan sonra kırk yıl (40 yıl) imara açılamaz… Ayrıca, Seçilecek/Düşüncede olan bu yerde çok ciddî sel baskını tehlikesi vardır. Sel baskını tehlikesi olan bu alana çöp toplama, çöp depolama ve ayrıştım tesis yapılamaz. Alüvyon ve sulak alan yüksek ve ciddî deprem riski altındadır; Kuzey Anadolu Fay Hattından, Niksar-Erbaa-Amasya-Merzifon deprem çizgisinden risk almaktadır.  Böylesine tehlikeli bir  alana çöp toplama, çöp depolama ve ayrıştırma tesis yapılamaz. Bu alan Kuzey Yönünden, Güney Yönünden, Güney Batı Yönünden, Kuzey Batıdan ve Kuzey Doğudan esecek rüzgârlara açık olup bu alana çöp toplama, çöp depolama ve ayrıştım tesisi yapılamaz. Mühendislik Bilimi açısından, İmar Durumu açısından, Jeoloji ve Jeofizik, Statik ve Mekanik bilimleri açısından ve Ekoloji açısından çok sayıda mahsur ve risk taşımaktadır.

Bu nedenlerden dolayı ceviz dere vadisine çöp toplama alanı çöp depolama alanı ve çöp arıtma tesisleri yapılamaz. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, çok büyük riziko söz konusudur.  Bu riski hiçbir kamu kurumu ve kamu görevlisi alamaz ve almamalıdır.

 

 Bu Haber 423 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI