Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Kasım 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Problemler sarmalı
Özellikle son yıllarda çevremizde yaşanan olaylar, Ülkemiz için hiç de hayırlı olmamıştır.

Obama ilk dış ziyaretini Ülkemize yapmış olmasından dolayı, gurur payı çıkaranlara bunun hiç de öyle olmayacağını, batılıların çıkarları açısından ve bizden almak istedikleri bazı şeyler bakımından, Türkiye’nin önemli olduğunu yazmıştım. Obama, Türkiye’ye gelmeden önce, Dışişleri Bakanı Bayan Clinton ile gönderdiği dosyalar ve TBMM ‘inde yaptığı konuşmada işaret ettiği hususlar su yüzüne çıkmaktadır. Obama, büyük bir hassasiyetle; 1.Ermeni sorunu, 2. Kürt sorunu ve 3. Kıbrıs sorunu üzerinde durmuştu. Olayların gelişme süreci içinde bütün söylenenlerin tahakkuk ettiğini görüyoruz.

Ermeni açılımı ile, Azerbaycan’ı kırdığımız ve iki ülke arasındaki ilişkilerin istenmeyen bir düzeye doğru tırmandığı görülmektedir.Geçen yazımda da belirttiğim gibi, Karbağ sorunu halledilmeden, Ermenistan ile olan sınır kapısı nasıl açılacak. Gerek Cumhurbaşkanı ve gerekse Başbakanın, Aliyev ile konuşmalarının ve Dışişleri bakanı Davutoğlu ’nun Bakü ziyaretlerinin pek sonuç vermediği gözlenmektedir. Bu yıl sonunda sınır kapısını açılması Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkileri çok daha nazik bir duruma getirecektir. Eğer, başta Amerika Bileşik Devletleri olmak üzere, diğer bazı devletler “Hele siz bir kapıyı açın da sonra Karabağ sorununun üzerinde dururuz” derlerse de, bunu ciddiye almamak gerekir. Ayrıca, dünkü haberlerde, Diaspora’nın baskısı ile “Sözde Ermeni soykırımının” ABD parlamentosuna taşınma çalışmaları, sınır kapısı açılsa bile, Ermenilerin soykırımından vazgeçmeyeceklerini ortaya koymaktadır. O zaman bütün bunlarda Türkiye’nin kazancı ne olacaktır. Hep vererek batıyı memnun etmek mümkün değildir, zira onlar hep almağa alışmışlardır.

Kürt açılımı ile sırlarımızdan içeriye giren 34 PKK’lının kahramanlar ordusu gibi karşılanması oldukça tuhaftır. Bana öyle geliyor ki, PKK’lılar bir zafer kazanmış olmanın sarhoşluğu içinde hareket etmektedirler. Devletin en üst kademelerindekiler, muhalefet ve en önemlisi şehit aileleri bu olayları kaygı ile izlemektedirler. Bu bakımdan, Ahmet Türk’ün “Şişesinin içindeki şeytan bu mudur” demekten kendimizi alamıyoruz. Ne yapılmak isteniyor, anlamak mümkün değildir. Yalnız, Abdullah Öcalan dahil, hepsi cahil olan bu insanlardan daha fazla bir şey beklemek de mümkün değildir. Bu açılımın neye hizmet ettiği belli olmadığı gibi, eğer bir şeye hizmet ediyor ise, ona da zarar verdiği gerçeğini unutmamak gerekir. Ayrıca, atılan slogan ve konuşmalarda; Kürt’lere has özel kanun ve Anayasa değişiklikleri istemeleri, “Hukukun Üstünlüğü” kavramına da aykırıdır. Demokratik hak ve özgürlüklerden bahsedenler, daha birinci günde bütün bu söylemlerini bir tarafa bırakarak; asıl niyetlerini ortaya koymuşlardır. Devletin birçok hususu gözden geçirerek, bununla ilgili bazı tedbirleri alması gereği ortadadır. Fransız devriminin yetiştirdiği yazar ve romancı Frank Yerby “Biz devrimi, bir şişe içinde sirke ve zeytinyağı gibi ayrı katmanlar halinde duran asillerle, halkı aynı seviyeye getirmek için yaptık. Fakat, maalesef sonuçta asiller aşağıya, halk ise üste çıktı” der. Özellikle, sosyal olaylarda buna çok dikkat etmek gerekir.

Ermeni açılımı ve Kürt açılımı inşallah kötü sonuç vermez. Ülkemizin bütünlüğü ve demokratik Ülke olarak beraberliğimiz bozulmaz. Yine tekrar olarak yazıyorum: Bir ülkede etnik ve dini veya diğer ayrıcalıklı bir guruba dayanılarak partilerin kurulması, ayrışmanın temelini atmak demektir. Anayasa’mız da buna imkân vermemektedir. Şimdi sıra Kıbrıs’ta olduğunu zannediyorum. Batılılar, bizleri bizden iyi biliyorlar. Onun için bizlerle savaşmak yerine diplomasiyi tercih ediyorlar. Savaş alanlarında; binlerce, milyonlarca şehit kanı ile aldıklarımızı, masa başında nasıl da kolaylıkla veriyoruz. Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri, bu tip hazin ve hazin olduğu ölçüde elim olaylarla doludur.

Son olaylarla ilgili olarak kafam oldukça karışık. İnşallah, Ülkemizin geleceği ile ilgili olarak iyi kararlar almışızdır. Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun, saygılarımla.Bu Haber 1585 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI