Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Aralık 2016 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kadılar Şehri Ünye'ye Hukuk Fakültesi...

Son yıllarda ilçemizde tarih ve kültür mirası alanında çok önemli çalışmalar yapılıyor... Ünye'yi, geçmişinden hareketle geleceğe taşımak üzere yoğun bir gayret görülüyor.

Bu anlamda Ünye Belediyesi ilçemizin geçmişindeki önemli kişileri... Önemli mekanları... Önemli olayları bir bir gözden geçiriyor...

Bunların içinde ilçemiz tarihinde derin izi olanları... Etkisi bugünlere kadar süre gelenleri belirleyip... Gerekli düzenleme, bakım ve restorasyonlarını yaptırmak üzere adeta seferberlik ilan etmiş durumda.

Ayrıca, bu çalışmalar gerek ilçemizde... Gerek bölgemizde... Gerekse ulusal düzeyde ses getiriyor... Takdir görüyor.

Tarihi Kentler Birliği geçtiğimiz yıl Yalı Kilisesi Restorasyonu... Bu yıl da Kadılar Yokuşu çalışmaları ile iki yıl üst üste Ünye Belediyesi'ni ödüllendirdi.

 

Sıra Ünyeli Kadılarda... 

Bu çalışmalardan birisi de Ünyeli Kadılar'la alakalı.

Osmanlı döneminde aslen Ünyeli olan çok sayıda Kadı, İmparatorluğun bir çok yerinde görev yapmıştı.

Bugün bilinen sayısı yirmi civarında olan ve Osmanlı arşivlerinde yer alan Kadılarımız şunlardır; "Ali Kadı Zade Süleyman Kadı, Oğlu Hacı Ali Kadı, Oğlu M. Tevfik Kadı, Ali Enver Kadı, Çoldur Zade Ali Rıza Kadı, Oğlu Sabri Kadı, Şükrü Kadı, Süleyman Kadı Zade İzzet Kadı, Oğlu Hilmi Kadı, Kemal ve Ragıp Kadılar, Emin Ağa Zade Has Kadı (Hakiki adı Şükrü'dür), Bektaşi Kadı (ismi Feyzullah'tır), Feyzullah Efendi Zade Nuri Kadı, Kemal Kadı, Arif Kadı, Celil Kadı, Mehmet Rasih Efendi, Ahmet Şükrü Efendi.

 

Kadılardan bugüne ulaşan izler...

Tarihteki Ünyeli kadılardan günümüze çok şey kalmış... Çok şey gelmiştir.

Bu kadılardan bir kısmının bugün hala Ünye'de yaşayan nesilleri, torunları bulunmaktadır.

Ayrıca ilçemizde Kadı ya da Kadıoğlu soyad ve lakaplarına sık sık rastlanmaktadır.

Ünye'de adı Kadılar Yokuşu olarak geçen mahalde  bugün bir çoğu hala ayakta olan kadı konakları şehrimizin tarihi görseline ayrı bir renk ve zenginlik katmaktadır.

Bugün mahalle statüsüne geçen Kadılar Köyü'nün adı bu köyden çıkan Kadı sayısının çokluğu üzerine verilmiştir. Mahallede yetişen çok sayıda kadıdan Hacı Kadı, İsmail Kadı, Molla Kadı ve Osman Kadı bugün adı bilinen kadılardır.

Yine Ünye'nin muhtelif yerlerinde bu kadılara ait bahçe ve araziler bulunmakta... Bu yerler Sabri Kadı Yeri, Çoldur Kadı Yeri, Kadı Emin Yeri gibi adlarla bugün hala anılmaktadırlar.

 

Kadılar Şehri Ünye...

İlçe tarihinde bu derece güçlü yer tutan... Etkisi günümüzde hala süren Kadıları Ünye ile birlikte ifade etmek... İlçemizi, Kadılar Şehri olarak öne çıkartmak üzere Ünye Belediyesi KADILAR ŞEHRİ ÜNYE spotuyla yerinde ve gerekli bir çalışma başlattı.

Ünye'yi çeşitli platformlarda tanıtmak üzere yürütülen etkinliklerde bundan böyle bu spot slogan seslendirilecek... Ünye, Kadılar Şehri olarak öne çıkartılacak.

Sonuç;

Ünye kadılarıyla ünlü bir ilçedir. KADILAR ŞEHRİ ÜNYE olarak anılmayı hakkıyla hak etmektedir.

 

Ünyeli Kadılardan Ünyeli Avukatlara...

Şimdi sizlere, zaman zaman duyduğum bir bilgiyi özellikle dile getirmek istiyorum.

Nedir bu bilgi derseniz?

Ünye'den yetişen avukat, hakim, savcı gibi hukuk insanı sayısının nüfusla oranlandığında diğer şehirlerin önünde geldiği bilgisidir.

Ünyeli hukuk insanı sayımızın çokluğu ise tarihindeki Kadılara bağlanıyor.

Tarihten gelen, kültür ve genlerimizde bulunan kadılık mesleğinin ilçemizde bu sayıyı artırdığına dikkat çekiliyor.

 

Hukuk Fakültesi hak etmiyor muyuz?

Osmanlı İmparatorluğu'na bu kadar Kadı yetiştirmiş...

Günümüzde taşıdığı Kadı izleriyle bu derece öne çıkan...

Kadılık mesleğinin günümüzdeki devamı olan avukatlığı, hakimliği, savcılığı meslek seçenlerin fazlalığı ile dikkat çeken Ünye'ye bir hak doğmuyor mu?

Ünye'de çalışmaları süren Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesi'ne bir Hukuk Fakültesi kurulması Ünye'nin hakkı değil mi?

Sonuç;

Ünyeliler tarihten günümüze süre gelen HUKUK ADAMI yetiştirme becerisini, başarısını artık Hukuk Fakültesi ile taçlandırmalı derim.  Bu Haber 1251 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI