Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Aralık 2016 Pazar
MİSAFİR KALEM
Muzaffer Beşli/ Kent Konseyi Ünye’yi Savunuyor mu, Savuruyor mu?

-Büyük Ünye Limanı’nı Unutun, Turistik Ünye’yi unutun! Çünkü:-

Sayın Ünye Kent Konseyi Üyeleri!  Size seslenişim devam ediyor:

Ordu’da, önceki belediye başkanı Seyit Torun tarafından kurulan çöp arıtma, toplama ve depolama tesisinin bulunduğunu bilmezsiniz! Tesisin şu anda faal halde çalıştığında bilmezsiniz. Tesisin yerini de bilmezsiniz. Tesisten ne tür kokunun etrafa yayıldığını da bilmezsiniz. Siz, Samsun oto- gardan çıkıp Çorum istikametine giderken;  Yılanlı Dere mevkiinde,  arabanızın camlarını kapatmak zorunda kalırsınız. Çünkü dışarıdan gelen çöp kokusu dayanılacak gibi değildir.  Aynı yerden şehirlerarası otobüs ile geçerseniz,  içeriye dolan kokunun nereden geldiğini merak eden yolcular, şüpheyle birbirine bakar.

Ordu Büyükşehir başkanın, merkez ilçesinde kurulu bulunan çöp tesisini, neden Ünye ilçesi sınırlarına taşımak istediğini merak etmezsiniz! Düşünmüyor musunuz ki:  Neden yakınında bulunan Gülyalı ilçesine taşımıyor? Neden yakınında bulunan Perşembe ilçesine taşımıyor?  Niçin Fatsa ilçesine taşımıyor da Ünye’ye taşıyor? 

 

Karadeniz’in en büyük limanı buraya yapılacaksa…  Bu doğru ise…  Ve büyük limanın, mevcut Ünye Limanı büyütülerek yapılacaksa… Bunun için, Ünye toplumundan destek isteniyorsa…  Böyle büyük bir liman için, Samsun’dan ve Sivas’tan bu limana demir yolu bağlantısının yapılması gerekir. Bu yollar ise Cevizdere Vadisinden limana ulaşacaktır.. Bu Liman’dan İç Anadolu’ya ve Doğu Anadolu’ya, Akdeniz’e, karayolu bağlantısı yapılacak, limanın çevresine tren garı,  tır ve kamyon garajları yapılacak, limandan taşınacak ve/veya deniz yolu ile limana getirilen her türlü yükün depolanacağı depolar ve soğuk hava depoları yapılacak.  Şayet bu çöp tesis buraya yapılırsa, bu limanın buraya yapılmasına imkân var mı? Kesinlikle yok! Limanı gerçekten büyütmek ve vâr etmek isteyen, bunu imkânsız kılacak çöp tesisini buraya yapar mı? Yapmaz! Demek ki ortada yaman bir çelişki var…

 

Cevizlere Vadisine, neden Çöp teksilerinin kurulayamayacağını, birinci yazımda açıklamıştım. Ünye’de, sokaklarda, meydanlarda, mahallerdeki çeşmelerden akan (hem Acısu’nun hem de musluk sularının) suyun, çöp arıtma&toplama&çöp depolama tesislerinin yapılacağı mesafeye çok yakın bir yerde olduğunu yine anımsatırım. Siz, Acısu kaynağının bulunduğu yeri, Ünye Kent Konseyi olarak, bilmiyor musunuz, dikkate mi almıyorsunuz? Açıkça ortada ki: Eğer oraya çöp alanı ve tesisi kurulursa, Acısu’yu unutun! Ünye’de içtiğiniz Acısu’nun, şayet çöp alanı kurulursa, bu tesisten çeşitli mikropların bulaşacağında bu mikropların çeşitli hastalıklara sebep olacağını bilmez misiniz? Oysa Acusu, Ünye’nin markasıdır, kimliğinin vazgeçilmez parçasıdır, ünüdür. Bunu birinci derecede korumalısınız. Acısu’yu da korumayacaksa, kent Konseyi ne iş yapar?

 

 Oysa… Bir kilo metreden az bir mesafede yapılamayacağını, daha da incelerseniz, 3 km’den yakın bir alana yapılamayacağını, bilmezsiniz! Oysa Ünye’nin, Ünye’de yaşayanların hakkını-hukukunu müdafaa için, bunu birinci derecede yapmalısınız. Uzmanlardan görüş ve bilgi almalısınız. Teknik ve bilimsel çalışmalısınız! Başında profesör unvanlı bir bilim insanı olan bir yönetim bilime başvurmaz mı?

 

Siz; Ünye’de kasaplardan satın alıp evinizde ve lokantalarda pişen, yediğiniz et için kesilen hayvanların Ceviz dere Vadisinde bulunan kesim tesislerinde(Mezbaha’da)  kesildiğini de bilmezsiniz. Burada kesilen hayvanların etine, kurulacak çöp tesislerinden türlü türlü mikropların bulaşacağını, bu mikropların çeşitli hastalıklara neden olacağını da bilmezsiniz. Yahut dikkate almazsınız!

  Siz; Kent konseyi olarak Cevizdere Vadisine Çöp arıtma-depolama/toplama tesisleri kurulursa, Büyük Ünye Limanı’nı rüyanızda görürsünüz. Çöp varsa, liman yok! İkisi bir arada o-la-maz! Hâlen  Ordu Merkez’de kurulu bulunan çöp tesisleri, neden Ünye’ye taşınmak isteniyor? Bu konuda fikir yürütmeden, bu konuyu irdelemeden, olayı çözemezsiniz! Ordu vilayetinde yahut çevre vilayetlerde başka yer yok mu da illâ Ünye’de üç yer seçiliyor?  Niye bunu araştırmıyorsunuz?

 

 Ünye turistlik bir ilçe olacak diyorsunuz…  Diyorsunuz da ardını önünü düşünmüyorsunuz…  Çöp kokusunun olduğu yolardan, Tozkoparan Mağarasına hangi turist gider. O leş gibi kokan ortamdan hangi turist geçer?

 

Çerkezbükü’ndeki At Çiftliğine, Cevizdere’deki  Asarkaya piknik alanına(Ünye Kent Ormanına) hangi yerli veya yabancı turist gider? Kent  Ormanına,  çöp tesislerinden yayılan kokudan dolayı, bırakın turisti, siz bile  gidemezsiniz!  Dedim ya: -Siz hiç mi geçmediniz, yazları, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin döktüğü yerin kenarından? Ne oradan iç rahatlığıyla geçilebiliyor ne de Akçay/Kocuklu Sahili’ndeki çöplüğün yanından!  Oralara gidin, o çöpleri koklayın…  Hatta Altınordu’ya gidin, biraz da oradaki tesisten koklayın! Ondan sonra da aklınızı başınıza toplayın!

 

 Çöp tesisi için Ünye ilçesi sınırları içinde sahilde seçilen hiçbir yerde bu tesis yapılmaz…  Bu tesis kırsal alanda yapılmalıdır. Ünye’nin ve hatta Ordu Vilayeti sınırlarının dışına çıkarılmalıdır. Sosyal yerleşimin olmadığı, taşlık, yoz, tenha birçok alan var İç Anadolu’da. Oralara götürülmelidir.

 Bakın, madem Ünye’nin sorunlarıyla ilgilenmek istiyorsunuz, size söyleyeyim: Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye’nin Batı ve Doğu Arıtma Tesislerini doğru ve dürüst yani kurallara, yönetmeliklere uygun çalıştırmamaktadır. Buralarda, kokunun önlenmesi için gerekli ilaçları kullanmamaktadır. Bu ilaçlar pahalı olduğu için, masraftan kısmak için,  güya tasarruf etmek için bu ilaçları kullanmadan akıntıyı-kokuyu, neticede tabiata yaymaktadır. Oysa insan sağlığından tasarruf edilemez. İnsan sağlığını korumak için, hiçbir masraftan kaçınılamaz. Siz, bu Arıtma Tesislerinin çevre ve sağlık kurallarına uygun çalıştırılmasını sağlayın? Size diyecekler ki, bu tesislerin yapısı-modeli eski, uygun değil. Kanmayın, inanmayın. Düzeltsinler, modernleştirsinler! İşleri ne? Görevleri ne?  Halktan, tüketiciden, Atık Su Parasını ve sair kalemleri, çeşitli adlar altında, Su Faturasına yansıtıp tahsil ediyorlar ya! Su Faturasında, su parası ile birlikte aldığı halde; Arıtma Tesislerinde,  elektrik gideri az olsun diye tam arıtma yapmadan, atık malzemeyi atık su kanalına bırakmaktalar. Yani sağlığınıza zehir sıkmaktalar.

İşte size söylüyorum. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil topluma duyuruyorum. Halkın sağlığını hiçe saymak,  halkın sağlığını tehlikeye atarak, güncel yaşamı katlanılmaz kılarak, tasarruf etmek, hangi akla hizmettir?  Bunları hoş görmek, anlayışla karşılamak ise hangi vicdanın kabul edeceği bir durumdur?

Tabii, siz kent Konseyi’siniz ya, bu işlerİ pek önemsemezsiniz, bakmazsınız; daha önemli(!) işleriniz vardır illâ ki!

 

Bu arada Mezbahane’yi Fatsa’ya götürüyorlarmış? Nedir? İncelediniz mi? Soruşturun bakalım!-Acısu’dan vaz mı geçtiniz? Deyin bakalım!Bu Haber 401 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI