Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Aralık 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dolar

Türkiye gibi ekonomisi güçlü olmayan ülkeler tedbirlerini çok önceleri almaları gerekir. Sular köprünün üzerinden aştıktan sonra alınacak önlemlerin geçerliliği hiç de olmayacaktır. Türk lirasının konvertbilite olması Cumhurbaşkanımız, Rahmetli Turgut Özal’dan başlayarak, süre gelmiştir. Giderek Dolar TL’nin yerini alacak şekilde kullanılmağa başlamıştır. Her şey dolar ile satılır alınır olmuştur. Bunun yanında maaşını alan memurlar, döviz bürolarına giderek döviz almakta ve ay sonuna kadar bunları bozdurarak, epeyi de kârlı çıkmakta idiler. Bunlara ilâve olarak, devlet de birçok alım ve satımlarda dolar, mesela paralı askerlik bedellerinin dolar üzerinden alınması gibi, dolar kullanmakta idi. Ev, arsa ve kiraların dolarla yapılması adeta insanların kanına girmişti. Açık olarak ifade etmek gerekir ise, Ülkemizdeki dolar ve bunun sirkülasyonu, ABD içinde yoktur. Türkiye ABD’den daha fazla dolar kullanmaktadır. Türk lirası ise sadece perakende alışverişlerde kullanılır hale geldi. Aşağı yukarı 40 yıldan fazla süre içinde, hala daha devam eden bu husus gündemden düşmedi. Hiçbir kayda tabi tutulmadan çuvallarla, valizlerle dolar olarak yurt dışından getirilen dövizlere bu Ülkenin insanı aşınadır. Elbette, tüm bunları etkileyen en önemli hususlardan bir tanesi de, devamlı olarak enflasyonist siyasetler olmuştur. Bunun sonucu olarak da, Türk lirasından 6 sıfır atılmıştır. Bu şekilde Türk lirasının otaya çıkmasından sonra, 10 yıllık süreç içinde, TL yine dolar karşısında gerilemiştir. Aşağı yukarı aynı seviyede başlayan bu yarışı, TL kaybederek, onun % 30 seviyesine inmiştir. Bunun diğer önemli diğer sebebi ise, bir tüketim toplumu yaratmak için beraberce çalışmış olmamız da bunun sebeplerinden bir tanesidir. Türkiye ürettiğinin çok üzerinde tüketen borçlu bir toplum haline gelmiş, tasarruf bakımından ise, Dünyadaki ülkelerin en sonunda yer almaktadır. Bunun önlemleri de hala alınmamaktadır ve Türk halkı üstesinden nasıl geleceği belli olmayan, yüzlerce milyarlık borç altında bulunmaktadır.

Bir ekonomist gözü ile baktığımız zaman, doların ne olduğunu anlamak da mümkün değildir. Bir ülke kendi parasını piyasaya sürerken (emisyon miktarı), ülkenin belirli varlıklarına göre olması gerçeğini bilir, bilmelidir. Dolarda ise, böyle bir sıkıntı yoktur veya bu dikkate alınmamaktadır. Kâğıt parçası olarak basılarak piyasaya sürülmektedir. Eğer ABD aylık olarak piyasaya süreceği dolar miktarında bir miktar kısıtlama yapacak olsa, dünya ekonomisi sıkıntıya girmektedir. Bunun sonucunda, Dünyadaki birçok ülkenin elinde çok fazla miktarda dolar olmasına rağmen, bunları piyasaya sürememektedir. Piyasaya sürecek olsalar, öncelikle kendi ekonomileri batacaktır. Bu bakımdan Dünya, uyuşturucu bağımlısı gibi, doların cazibesinden kurtulamamakta ve bütün alışveriş ise dolar esas alınarak yapılmaktadır.

Ülkemizin ekonomisinin dar boğazdan geçtiği, bu safhada, özel olarak belirli kesimlerin dolar depo etmeleri gözden kaçmamaktadır. Bugün verilen bilgilere göre banklardaki, dolar miktarının 2,7 milyar dolar armış olması ve FETÖ’cülerin valizlerle kaçırdıkları dolarlar bazı şeyleri aklımıza getirmektedir. Dünya üzerinde bulunduğum 20’den fazla ülkede, doların bizdeki şekilde kullanılmasını görmedim. Üç yıldan fazla kaldığım ABD’nde bile nakit olarak dolar kullanılmamaktadır. Şurası açıktır ki, kara paranın sirkülasyonun fazla olduğu yerlerde, daima nakit dolar kullanılmaktadır. Eğer bütün bunlar, banka üzerinden olacak olur ise kayda geçeceği için tercih edilmemektedir. Saygılarımla.

 

 Bu Haber 342 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI