Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Aralık 2016 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Terör... Ordu Büyükşehir... Ünyeli Kadılar...

Yazımın başında öncelikle ülkemizin kanayan yarası terörü lanetliyorum.

Terör geçmişten günümüze... Günümüzden geleceğe maalesef hayatın bir gerçeği...

Her ülke, her millet şöyle ya da böyle terörden muzdarip.

Biz ise herkesten çok daha muzdaripiz.

Bölgemiz ve ülkemiz coğrafyasında oyun kuranlar, oyunları bozuldukça daha bir kudurdular son zamanlarda. Canlı bombalarla toplu kıyım yaptırıyorlar adeta.

Ama dost düşman herkes görüyor, bu oyunlar ard arda bozuluyor artık.

 

Vatan sevgisi imandandır.

Biliyor ve inanıyorum ki bu aziz, bu necip millet bu zamana kadar olduğu gibi bu kez de kazanacak.

Tarihte var olmaya... Sonsuza kadar varlığını korumaya hep devam edecek.

Bir süredir ülkemizin her tarafında terör ve teröristler lanetleniyor.

21 Aralık Çarşamba günü Ünye Kent Konseyi önderliğinde ilçemizde bizde lanetledik hainleri, terörü, teröristleri. Şehitlerimizi andık. Gazilerimize acil şifalar diledik.

Buradan; millet olarak biz inancımız gereği vatan sevgisinin imandan geldiğine inanıyor... Ülkesini canından çok seven Türk Milleti'nin her ferdinin vatanı için şehitlik sırasını beklediğini bütün hainlere, düşmanın her türlüsüne haykırıyorum.

 

Ordu Büyükşehir....

Ordu Büyükşehir Belediyesi'ni yazamadım çoktandır. Bu zaman zarfında eleştiremediğim gibi takdir de edemedim dolayısıyla.

Eleştiri...

O halde önce eleştireyim, Çınarlık Caddesi'ndeki sıcak asfalt çalışmaları sekiz aydan bu yana sürüyor. Ama şu ana kadar yolun üçte biri bitti.

Kalan bölümü güneşli havadaki tozu... Yağışlı havadaki çamuruyla yayalara, esnaflara, araçlara azap üstüne azap yaşatıyor.

Soruyorum; bu azap daha ne kadar sürecek?

Takdir...

Takdire gelince; bana kadar zaten takdir üstüne takdir alıyor Büyükşehrimiz. Yapılan anketlerde, çalışmalarıyla 30 büyükşehir içinde sürekli ilk beşte yer alıyor.

Ama çalışmaları içinde; her ne kadar yukarıda Çınarlık Caddesi'nde eleştirmişsem de genel manada yol çalışmalarını ben özellikle takdir ediyorum.

Düşünsenize il içindeki 10 bin 500 m. yol ağıyla ülke genelinde 2. sıradayız. Bu yol ağı üzerinde güneş açtı; yapım çalışmaları... Yağmur yağdı; suyla, selle mücadele... Kar yağdı; kapanan yolların açılması gayreti...

Bu mücadeleye para yetireceksin... Ekip-ekipman yetiştireceksin... Zamanla yarışacak... Başaracaksın... Öyle kolay işler değil bu işler...

 

S Plaka...

Bu "S Plaka" işinin Ünye'de hala çözülememiş olması hem Büyükşehir'i hem de öğrenci servis işi yapan araç sahiplerini yordu artık.

En son benimde yer aldığım ÜNİÇAP heyetiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'la ziyaret toplantımızda gündeme gelmişti.

O toplantıda Ünye için başlangıçta istenen 80 bin TL'yi, Sn. Yılmaz önce 50 bin TL'ye indirdi.

Biz heyettekilerin ricası üzerine ise 40 bin TL'yi kabul etti. Ödemeyi de dört takside yaydı. Bu fiyatın Fatsa için de böyle olmasını ekibine tembih etti.

40 bin TL'yi Ünye Cemiyet Başkanı dahil heyetteki herkes kabul etti, Sn. Yılmaz'ı alkışladık hep birlikte.

Fatsa bu fiyata "evet" dedi, ihalesi yapıldı.

Ama Ünyeli araç sahipleri razı olmadı.

Velhasıl sorun hala sürüyor.

Başkan Enver Yılmaz geçtiğimiz Cuma günü Flaş Radyo'daki Haftanın Yorumu'na canlı telefon bağlantısıyla katıldı. Hakan Korkmaz'ın ve benim konuyla ilgili sorularımızı cevaplandırdı. İlgili araç sahipleri ve kamuoyu da dinledi.

 

Aynen şöyle dedi Sn. Yılmaz; "Ünye ve Fatsa için belirlenen 40 bin TL ücret üzerinden Fatsalı araç sahipleri ihaleye girmiş, S plakalarını almışlardır. Ünye'de ise sorun hala sürmektedir. S Plaka yasal olarak zorunludur. Aksine hareket edenler ceza ödemek zorunda kalır."

 

Aklıselimle hareket etmeli...

Ünyeli öğrenci servis sahipleri gün içinde önümüze çıkıyor, görüşüyoruz. Kazanamadıklarını, 40 bin TL verip S Plaka almalarının imkansız olduğunu söylüyorlar.

Gelinen noktada benim tavsiyem şöyle oluyor kendilerine;Fatsa'daki ihale bundan böyle Ünye için emsal bir ihaledir. Bu durumda ne Büyükşehir 40 bin TL'den aşağı iner... Ne de Fatsalı araç sahipleri böyle bir indirime sessiz kalır...

Siz fiyattan çok taksit sayısı üzerinde durun. Büyükşehir'le rahat ödeyebileceğiniz taksit sayısında anlaşmaya çalışın. Dolayısıyla Fatsalı araç sahiplerine de belirlenen yeni taksit sayısı üzerinden ödeme yaptırılır. Sorun çözülür.

Sorun uzamasın, artık bir an önce çözülsün. Herkesin gün içinde bir sürü işi var. O işlerde yoğunlaşılsın.

 

Ünyeli Kadılar...

Kadılar Şehri Ünye ile ilgili iki hafta önce yazdığım yazıya bir çok Ünyeliden mesaj ya da telefon geldi/geliyor.

Hemen her mesaj ya da telefonda Ünyeli Kadılarla ilgili yeni bilgiler veriliyor.

Bunlardan birisi de emeklilik hayatını Ankara'da sürdüren derinliğine bir Ünye sevdalısı, Ünye ile ilgili adeta canlı tarih Sn. Abdullah Us.

Abdullah Abim bana, dedesi olan Kadı Mahmut Hamdi Efendi hakkında ayrıntılı bilgi yazısı gönderdi.

Ayrıca bir başka Kadı hakkında da bilgi verdi; Kadı Mustafa Efendi. Namı diğer  "Sarhoş Kadı".

Sn. Us'un gönderdiği Kadı bilgilerini Canik Dergisi'nin önümüzdeki sayısında yayınlayacağız. Çok enteresan bilgilerle karşılaşacaksınız.

 

Kadılar Müzesi...

Buradan bir öneriyi paylaşmak istiyorum; Ünye gerçek bir Kadılar Şehri. Kadılarla ilgili bugünlere ulaşan çok sayıda bilgi, belge, eşya vb... var.

 

Bütün bunları bir araya getirecek ve ileriye taşıyacak, şehrimizdeki Kültür Yolu güzergahındaki Kadı konaklarının birinde Ünyeli Kadılar Müzesi'ni bir düşünsek, tartışsak... Bana çok yerinde bir hizmet olur gibi geliyor.  Bu Haber 1288 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI