Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ocak 2017 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Bakış Açısı

Şunu açık olarak ifade temek gerekir ki, insanlığı tehdit eden en kötü şey elbette cehalettir. Bundan daha kötüsü ise, kendini okumuş olarak ifade eden ve belirli makamlara gelmiş olan insanların cehaletidir. Cahil fakir bir insanın zararı sadece ve sadece kendinedir. Yalnız, belirli yerlere gelmiş insanların yaptıkları hatalar ise, kendilerinin dışındaki kitleleri de etkilemesi bakımından çok önelidir.  Bu tip idarecilerde görülen en önemli özellik ise, hatalarından dolayı, kendi dışındaki kişileri itham etmeleridir. İki arkadaş konuşurken; birisi “Ben çok güzel ata binerim demiş”. Arkadaşı “arkadaşım, ben senin hiç ata bindiğini görmedim ki” deyince; “Binerim, hem de çok güzel binerim. Bir at olsa, biraz rahvan olsa, bir de uysal olsa, bak gör ki, ben nasıl ata binerim” demiş. Öteki arkadaşı ise, “böyle bir at olsa, ben de binerim” demiş.

İdare etmenin, idareci olmanın en önemli vasfı, çok güç şartlarda bile, başarıyı yakalamak ve idare ettiğin insanların yaşam şartlarını düzeltmek için uğraş vermektir. Çoğunlukla gittiğiniz bir yerde idarecilerin, imkânlarını olmadığını, kendilerine yeteri kadar para verilmediğinden bahsederek, başarısızlıklarını gizlerler. Tüm imkânların olduğu bir ortamda herkes başarılı olur. Böyle idarecilere, günümüzde çok fazla rastlamanız mümkündür. Zira, artık belirli makamlara atamalarda liyakat konusu en sonda düşünülmekte, taraftar olması yeterlidir.

 

Günümüzde şikâyet edilen diğer bir husus daha var. Şikâyet etmeden önce şunu düşünmek gerekir. ABD veya Rusya veya İran veya Beşar Esad babamızın oğlu değil ki,  sözümüzden çıkmasın ve işleri istediğimiz gibi yapsın. Kaldı ki, “Her zaman dost kazanınız, düşmanı anan bile doğurur” sözünü unutmamamız gerekir. Türkiye olarak bakış açımız, elbette kendi Ülkemizin çıkarlarını düşündüğümüz için diğer ülkelerin, düşüncelerinden çok farklı da olabilir.  Bunun için “o” ülkelere suçu yüklemek, kadim müttefiklik veya kadim düşmanlık veya niçin böyle karar alınıyor gibi, hususları bir tarafa bırakmak gerekir. Bunun anlamı ise, onları memnun edecek şekilde karar almak değildir. Ülkemizin çıkarları ne yönde ise, ona göre karar alma gereği ortadadır. Suriye ve Irak ile olan ilişkilerde esas olan mantık açısı bu olmalıdır. İngiltere başta olmak üzere, ABD ve Rusya’nın Dünyanın her yerinde kendi çıkarları için nifak çıkarmağa bayıldıkları gerçeğini yeniden mi keşfedeceğiz? Üzerinde güneşin batmadığı bir imparatorluk olan İngiltere’nin çıktığı her yerde karışıklıkların sürdüğü herkes tarafından bilinmektedir. İkinci Dünya savaşından sonra, Kore, Vietnam, Kamboçya, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerin hangisinde huzur ve demokrasi vardır. Saddam’ın zulmünden Irak’ı kurtarmak için, Irak’a müdahale eden ( 20 Mart 2003), ABD bu ülkeye barış ve demokrasi getirmiş midir? Afganistan’daki Rusya-Amerika çatışmasından sonra bu ülkeye barış mı gelmiştir? Tüm bunları bir tarafa bırakırsak; bu süper güçler, niçin bu gelişmemiş ülkelere demokrasi getirsin ki? Açıkça ifade emek gerekir ise, Rusya’nın Türkiye’ye yakınlaşmasında; bir soru işaretini içimizde tutma gereği ortadadır. Bugün Rusya’nın Orta Doğu’da yapmak istediği, daha doğrusu uygulamak istediği projeksiyonlarda, Türkiye’ye ihtiyacı vardır. Dış siyasette başarılı olabilmek için, tüm ülkelerle olan münasebetlerde, onların bakış açısına göre, Türkiye’yi görmek ve sonra bakışlarımızı Ülkemizde çevirerek kararlarımız almak gerekir. Başarımız burada gizlidir. Dış ilişkilerde çok yönlü parametrelerde düşünmek gereği vardır. Tek taraflı düşünceler hayal sukutuna sebep olurlar. Saygılarımla.  Bu Haber 399 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI