Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Ocak 2017 Pazar
HAKAN KORKMAZ
Eğitim kenti Ünye!...

Ünye Eğitim mi, Kültür mü, Turizm Kenti mi olsun? Diye yıllarca sordu kimileri..

Ama sonra gördük ki bu üç sorunun cevabı da aslında kendi adına belli:

“EVET”

Eğitim kenti Ünye!

Dediğimizde, bu ilin lokomotifi olan Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile kocaman bir eğitim şehri. Yaklaşık 4.000’e yakın öğrenci.

Diğer bölümleri yazmadım bile!

Siyasetin çok uğraştığı Ünye Fakülte Kampüsü 350 dönüm arazisiyle yatırımını bekliyor. 

Ancak, ne fakülte yönetimi ne de öğrenciler bu yere, hem uzak,  hem de sosyal donatı alanlarının eksikliği nedeniyle sıcak bakmıyor.

Bir ziyaretimde, üst yönetim ve hocaların “Şimdiki Fakülte yerinin yanında ki alan satın alınsa bu deniz kenarından hiç gidilmese? “ Söylemi bunu kanıtlıyor.

350 dönüm yer varken burası satın alınmaz. Dolayısıyla yine kampus alanı öne çıkıyor.

Ama!

Ben farklı bir bilgi vereyim.

Çok yakında eski havaalanı olan ve THK’ ya tahsisli yer, THK’nın feragatiyle alınabilir.

Yaklaşık 250 dönüm hazır alan Ünye Kampus alanı olarak ortaya çıkabilir.

Hem Fakülte yönetimi, hem de öğrenciler bu durumdan ziyadesiyle memnun kalır.

Hatta bu durumda Rektörlüğün 4 ya da 5 adet bina yapabileceği bile konuşuluyor. 1 binayı yaptırmakta zorlanan Ünye bu gelişmeyi yaşayabilir.

Yerel yönetim ve siyasetin de sıcak baktığını düşünüyorum.

Bu gelişme kampüs hayallerimizin sürecini uzatır mı? Yeniden başa döndük gibi bir durumu doğurur mu,  bekleyip görelim.

Yakında duyarız!

Kültür Kenti Ünye!....

Kültür Kenti Ünye, dersek yanılmayız. Bakın Yunus Emre ismi inanç turizmi açısından her geçen gün gelişiyor. Tünele ismini veren, bir mahalleye adını koyan Yunus Emre Ünye ile özdeşleşiyor.

Kültür Yolu ve tarihe verilen önem, tarihi yapıların yeniden hayata geçirilmesi ile bölgede adını duyuran bir şehir olarak farkını ortaya koyuyor.

Sağlık Kenti Ünye!....

Sağlık Kenti Ünye, dediğimizde, Ünye Devlet Hastanesi açıldıktan sonra her geçen gün rekor kıran yoğunluğu ve bölge hastanesi niteliği, doktor tercihiyle ve özel hastanesiyle adından sıkça söz ettiriyor.

Turizm Kenti ÜNYE!....

Gelinen süreçte 5 yıldızlı oteli ve kumsallarıyla dikkat çeken, geçmişe göre çadır ve kamp turizmiyle belki de daha zayıf bir ilçe. Turizm için yatırıma muhtaç. Kültür turizmiyle geleceğe hazırlık yapıyor.

Sonuçta;

Sadece biri ile öne çıkmak değil, hepsinin zeminini sağlayarak en gelişmiş ilçe konumunu ortaya koyacak koşulları oluşturmak önceliğimiz olmalıdır.

Çünkü

 

Ünye hak ettiği değeri ve fazlasını bulmalıdır.Bu Haber 450 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : EĞİTİM KENTİ ÜNYE HAKKINDA. Tarih : 26 Ocak 2017 / Pazar Üye Adı :Abdulkadir DOKGÖZ
Sayın baylar, Devlet veya eğitimciler ya işin kolayını seçiyorlar yada kendilerine eğim alanı yerine yazlık kamp alanımı seçiyorlar.350 dönümlük tahsisli alanın varken ve devletin görevi bu tür kalabalık alanları şehir dışına çıkararak şehirlerin nefes almasını sağlamaksa en uygun yer 350 dönümlük yerdir.Ünye hızla atıl havaalanı tarafın büyüyor ve etrafında yapılaşma durdurulmuşken,THKÜnye yönetiminin basiretsizliği nedeni ile atıl hahe gelen alan kurumun gençliğe yönelik faaliyetlerini yapmak yerine en kolayını seçip beton alanı kaldırıp bina dikmek düşüncesi kimin ayıbı ise o zatı veya kurumu tenkit ediyorum.bu yanlıştan dönmeye davet ediyorum.Öğrenci okul tercihi yaparken okulun deniz kenarında veya şehirden uzaklığına,yakınlığına bakarakmı terçih yapıyor öğrenciyi okul yerinin konumuna göremi yoksa eğitim kalitesine göremi tercih yaptıracağız.Sizi aklı selim olmaya davef ediyorum yanlıştan bir an öne dönmelerini diliyorum.Atıl olan havaalanına siyasilerimizin gücünü kullanarak THK gençlere yönelik faaliyetlerinden olan planör,paraşüt,pilotluk vs gibi kurslarının başlamasını sağlamak veya üniversite rektörüne tahsisat sağlayarak havacılık yüksek okulunu açması için baskı yapması ve okulun açılması dileğimdir.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI