Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Ocak 2017 Pazar
BERKAY YALIN
MİMAR SİNAN

 

“Hikaye bu ya” demeyeceğim, çünkü HİKAYE DEĞİL !

Büyük üstad Mimar Sinan'la ilgili bilinmesi gereken bir gerçek ...

Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan'dan olan kızı Mihrimah Sultan on yedi yaşına bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister.

Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsça’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır.

Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir. Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Üsküdar’a, (Saray’ın isteğiyle elbet) 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir. Sevgiyle, aşkla yoğrulan bir eser..

Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur, Mihrimah Sultan’a.

Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse 161 pencere, camiin iç güzelliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşkla, sevgiyle güzelliğe adanmış iki eser. İki cami arasında müthiş bir hesaplama, müthiş bir estetik, inanılmaz bir uyum vardır. Beyazıt gibi yüksek bir tepeden baktığınızda;

Üsküdar'daki Mihrimah Camisi'nin iki minaresi arasından güneşin doğuşunu görürsünüz; aynı noktadan akşam ters yöne baktığınızda güneş, Edirnekapı'daki Mihrimah Camisi'nin minaresinin dibinden batar. Bu muazzam hesaplama Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultana karşı duyduğu platonik aşka bağlanır.

Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bir yer seçin ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart, Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür. Göreceğiniz manzara ise şudur:

Edirnekapı camisinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin minareleri arasından ay yükselir!

Güneş ve ay aynı anda görülür... Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay !

 

Bu nasıl akıllara ziyan bir hesaplamadır; nasıl bir sanattır, nasıl bir güzellik anlayışıdır !? .... Bu Haber 375 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI