Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Kasım 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Kimsenin görev vermesi gerekmez
ecevit.osman@gmail.com

Özellikle basınımızda, ABD’nin Irak’tan çekilme hazırlıkları içinde Türkiye’ye yeni rollerin veya görevlerin verildiği yazılmaktadır. Bana göre kimsenin Türkiye’ye görev vermesine gerek yoktur. Güçlü bir Türkiye’nin stratejik konumundan da alacağı güçle birçok problemlerinin üstesinden geleceğine inancım tamdır. Yalnız, burada üzerinde durulması gereken en önemli husus, uygulanacak olan milletlerarası politikaların şahsiyetli olmasıdır. Elbette, üretilecek olan milletlerarası politikaların çıkarlarımız açısından Türkiye odaklı olması gereği de vardır. Türkiye konumu ve tarihten gelen bağlantıları icabı, doğu veya Türk Cumhuriyetleri ve dini bakımdan da, Müslüman ülkelerle ilişkilerini sıcak tutmalıdır. Fakat, bunun yanında  Mustafa Kemal Atatürk’ten beri devam eden batı ilişkileri de iyi olmak mecburiyetindedir. Mustafa Kemal Atatürk  döneminde bu husus başarılmıştır. Burada en önemli husus, dış ilişkilerde hiçbir grup ve ülkenin taşeronluğunu yapmamak esas olmalıdır. Çünkü, bu teslimiyetçi politikalar Türkiye’nin aleyhine sonuçlar doğurabilir.

Özellikle, son zamanlarda İran, Suriye ve Irak ile ilişkilerin normalleşmesi iyi bir dış siyaset olarak ortaya çıkmaktadır. İran ile ilişkilerde, batıdan kopacak şekilde veya ABD’ye şantaj yapacak tarzda olmaması gereği ortadadır. Özellikle, İran’ın uranyum zenginleştirme tesisleri(Belki atom bombası) ile uzun menzilli füzeleri kontrol edilmediği takdirde, Türkiye için de tehdit unsuru olabilir. Demokratik bir idare sistemine sahip olmayan İran’ın, tarihten gelen istilacı özelliğinin olmadığını söylemek mümkün değildir. Her ne kadar, 16. yüzyıldan beri iki ülke arasındaki ilişkiler iyi olmakla birlikte, Osmanlı ile İran arasındaki savaşlar tarihe mal olmuş ve bunun kan davaları, yani Sünni ve Şia mücadelesi günümüze kadar devam etmiştir. Hatay ilini kendi sınırları içinde gösteren ve PKK’nın en büyük destekçisi olan Suriye’nin bu anlayışından vazgeçeceğini kabul etmek mümkün değildir. Irak’ın toprak bütünlüğünün takipçisi olan Türkiye’nin, Kuzey Irak’ta bir Kürt idaresinin ortaya çıkmasının savaş meselesi olacağı ile ilgili olarak kırmızı çizgiler koymasına rağmen, Kuzey Irak Kürt idaresi ile iyi ilişkiler içinde olması veya zımnen bu idareyi tanıma haberlerinin çıkışı ise garip bir durumdur. İnsan bunu Kürt açılımı ile ilgilendirmeden edemiyor.

Fakat, bunu yanında  Davos’ta bozulan Türkiye-İsrail ilişkilerinin, Başbakanın ABD’yi ziyareti sırasında, Yahudi sivil toplum örgütlerinin, Başbakanı ziyareti ve artık “One Minute” konusunun geride kaldığının açıklanması memnuniyet yaratmıştır. Fakat, bundan sonra, Konya’da yapılan tatbikata İsrail’in davet edilmemesi ile başlayan gerginlik tırmanarak devam etmektedir. Elbette, İsrail’in Filistin ve özellikle Gazze’de yaptıklarını unutmak mümkün değildir. Birçok batı ülkesi de bu olayı kınamış ve İsrail’in yaptıklarının insanlık suçu olduğunu belirtmiştir. Yalnız, tarihten gelen süreç içinde, batının İsrail’e yaptırım uygulaması mümkün değildir. Burada üzerinde durulması gereken en önemli husus, İsrail’in yaptıklarından bütün Yahudilerin mesul tutulmaması gerçeği gözden kaçırılmamalıdır.

Bütün bunları kısaca özetleyecek olur isek, 16 devlet kuran Türk Irkının tarihten gelen devlet kurma ve ülkeleri barış içinde idare etme yeteneği vardır. Tarihten gelen bu özelliği ile, kimsenin Türkiye’ye yeni roller veya görevler vermesine gerek yoktur, diye düşünüyorum. Bulunduğu coğrafya içinde, değil emir almak; bu coğrafya’ya Türkiye’nin şekil verme gücü vardır. Türkiye’nin etkinliğinin olduğu yerlerde barış ve adalet hükümran olmuştur. ABD’lerinde tahsil için bulunduğu sürede bir Arap Öğrenci “Bizleri 400 yıl sömürdünüz” demişti. Bu söze çok şaşırmıştık, çünkü bunu söyleyen Müslüman Arap arkadaşımız idi. Fakat bir anda, bir Pakistanlı  öğrenci arkadaşımız “Türklerin hükümran olduğu dönemlerde, bütün mazlum milletler rahat etmiştir. Bütün mazlum milletler olarak Türkiye’ye yardımcı olalım, onlarla birlikte hak ve adalet gelecektir” demişti. Hak ve adaleti getirmek sözü ile Arap’ları sömürenler ise, petrolünü kullananlar yani, batılılardır.

Aklı selimin ve barışın Dünya’ya hükümran olması dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 2846 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI