Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Şubat 2017 Pazar
BERKAY YALIN
Amerikan Rotası

Aşağıdaki telsiz konuşmalarının, 16 Ekim 1997 gecesi, İspanya’nın Galicia bölgesi Finisterra Sahil Güvenlik radyo frekansı, Kanal 106 tarafından kaydedildiği iddia ediliyor: İspanyol: “Burası A-853, çarpışmadan kaçınmak için rotanızı lütfen 15 derece güneye çevirin. Şu anda 25 deniz mili uzaklıktasınız ve tam üzerimize doğru yol alıyorsunuz!” Amerikalı: “Çarpışmayı önlemek için sizin rotanızı 15 derece kuzeye çevirmenizi öneriyoruz.” İspanyol: “Negatif ! Tekrarlıyoruz, çarpışmayı önlemek için rotanızı 15 derece güneye çevirin!” Amerikalı: “Sizinle US NAVY kaptanı konuşuyor, ısrar ediyoruz, derhal 15 derece kuzeye yönlenin!” İspanyol: “Negatif! Önerinizi makul ve mantıklı bulmuyoruz. Bize çarpmak istemiyorsanız, 15 derece güneye kırın!” Amerikalı: “Burası Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin ikinci büyük uçak gemisi

USS Abraham Lincoln, kaptan Richard James Howard konuşuyor. Filomuzda 2 zırhlı, 5 destroyer, 5 kruvazör, 4 denizaltı var ve çok sayıda hücumbot tarafından destekleniyoruz. NATO göreviyle Basra Körfezi’ne doğru yol alıyoruz. Size TAVSİYE etmiyorum, EMREDİYORUM! Rotanızı 15 derece kuzeye çevirin, yoksa NATO misyonu ve filomuzun güvenliği için gerekeni yapacağız. Ülkeniz de bir NATO üyesi, lütfen itaat edin ve derhal yolumuzdan çekilin!” İspanyol:

“Sizinle Juan Manuel Salas Alcantara konuşuyor.. Burada iki kişiyiz. Beraberimizde bir köpek, akşam yemeğimiz, iki şişe bira ve bir de kanaryamız var. Ayrıca Cadena Dial de la Coruna radyosu ve Deniz Acil frekansı 106 tarafından destekleniyoruz. Halen İspanya’nın Galicia bölgesinde Finisterra kıyılarındaki A-853 numaralı deniz fenerinde olduğumuzu, buradan hiçbir yere gitmeye niyetimiz olmadığını bildiriyorum. Deniz fenerimizin, İspanya’daki deniz fenerleri arasında kaçıncı büyüklükte olduğuna dair hiçbir fikrimiz yok. Sahillerimizdeki kayalıklara bodoslamadan geçirmek üzere yol alan s..tiri b.ktan geminizin güvenliği için istediğiniz s..tiri b.ktan önlemi alabilirsiniz.

 

Ama yine de ısrarla tavsiye ediyoruz ki, rotanızı 15 derece güneye kırın!” Amerikalı: “O. K. Anlaşıldı. Teşekkürler.”Bu Haber 369 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI