Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Şubat 2017 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bir çağrı da bizden Enver Yılmaz'a...

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz geçtiğimiz yılın son aylarında Ünye'deki bir toplantıda çok önemli bir çağrıda bulunmuştu.

Demişti ki Sn. Yılmaz; "Başta Ünye Limanı olmak üzere Ünye'nin öne çıkan tüm sorunları ile ilgili olarak şehrin idareci ve STK temsilcilerinden oluşan bir heyet Ankara'ya geçsin. İlgili mercilerde görüşmeler yapsın. Bu konulardaki ısrarcılığını ve kararlılığını ortaya koysun.

Çünkü Ankara'dan sonuç almak için alttan yukarı tazyik, ısrar ve kararlılık çok önemli." 

Büyükşehir Belediye Başkanımız 8 Şubat 2017 günü Ünye'de düzenlediği toplantısında konuyu tekrar dile getirdi. Bu sefer son uyarı yaptığını... Heyetin Başbakan Yardımcısı Ünyeli Hemşerimiz Sn. Numan Kurtulmuş'tan randevu alarak bir an önce Ankara'ya geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hatta Sn. Yılmaz, ilave etti dedi ki; "Geç kalınıyor. İsterseniz beni de katın bu işe. Ben hazırım, alalım randevumuzu gidelim Ankara'ya."

Başkan Enver Yılmaz böyle bir Ankara çıkartmasının önemine dikkat çekerken bu konudaki samimiyetini, heyete kendisin de dahil olabileceğini belirterek çok net biçimde ortaya koydu.

Enver Yılmaz'a bir çağrı da bizden...

Dedim ya Sn. Yılmaz bu konudaki samimiyetini çok net biçimde ortaya koydu. Bundan yola çıkarak Sn. Yılmaz'a bir çağrı da bizden olsun; "Sn. Başkan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilimizin tepesindeki esas güç, asıl önder sizsiniz. Bu konuda İlçe Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar'la birlikte düşün önümüze gidelim Ankara'ya. Görüşülmesi gereken makamlarla neleri nasıl görüşeceksek görüşelim."

Bu çağrıyı yapmakta haksız mıyım?

Bakın, belki yüksek tonda pek dile getirilmiyor.

Ama Ordulu herkes biliyor ki, tabirim maruz görülsün lütfen bu ilin tepesindeki esas güç, asıl patron Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz'dır. 

O halde her durumda, her konumda önümüzdeki rehber, önder Sn. Yılmaz olmalıdır. 

Hani, nerde Ünye'den sorumlu vekil?

1 Kasım 2015 seçimleri sonrası iktidar partisinden Ünye bölgesinden sorumlu milletvekili olarak Metin Gündoğdu'nun adı geçmişti.

Soruyorum; Sn. Gündoğdu'yu Ünye'de, Akkuş'ta, Çaybaşı'nda, İkizce'de gören... Adını, sanını duyan var mı?

Ben ne gördüm, ne de gören bir başkasından duydum.

Ha, sık sık görüyorum... Nerde görüyorum biliyor musunuz?

Cep telefonuma gelen mesajlarda. Bilmem hangi gün, hangi saatte, hangi televizyona çıkıp konuşma yapacağını bildiren mesajlarla duyuyor, hatırlıyorum Sn. Gündoğdu'yu.

Gerçi Sn. Gündoğdu'ya da haksızlık yapmak istemiyorum. Şöyle ki;

Ordulular arasında benim de doğru bulduğum yorumlar yapılıyor; Büyükşehir olan bir yerde milletvekilleri eskisi gibi çok öne çıkamıyor... Gerek il merkezli gerekse Ankara merkezli işlerin nerdeyse tümünün takibi ve uygulanmasından sorumlu tek makam Büyükşehir oluyor.

Bu nedenle milletvekilleri artık eskisi gibi aktif olamıyor, öne çıkamıyor... Daha çok TBMM merkezli kalıyorlar.

Neyse biz çağrımızı tekrarlayalım; Sn. Yılmaz; Sn. Çamyarı alın yanınıza düşün önümüze gidelim Ankara'ya...

Yargıya rağmen söz olur mu?

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz Ünye'deki konuşmasında, çöp konusunda Ünyelilerin verdikleri sözün arkasında durmadıklarını söyledi.

Ben bu sözlerden üzerime düşeni şöyle anladım; Ordu Büyükşehir, tüm ilde çöp vahşi depolama sisteminden Katı Atık Toplama merkezlerine geçme ve imha çalışması yapıyor.

Tabi ki 30 yıldan bu yana Akçay'daki vahşi çöp toplama alanından dolayı yüzü kızaran, içi yanan biz Ünyeliler Büyükşehir'in bu çalışmasını tebrik ediyor, alkışlıyoruz.

Ancak Büyükşehir Ünye'de hiç olmadık, tamamen bakir bir alanda, ormanlık bir sahada Katı Atık Toplama merkezi yapmaya kalkıştı.

Biz Ünyeliler buna tepki gösterdik, karşı çıktık. Benim de yönetiminde bulunduğum Ünye Kent Konseyi olarak buradan vazgeçilmesini istedik. Alternatif yerler sunduk.

Nitekim Büyükşehir Belediyesi 5 alternatiften Cevizdere'deki Kömür depolarının yanında kendi mülkü olan alanı uygun buldu.

Ancak yörenin bazı sakinleri bu yere itiraz etti. Konuyu yargıya taşıdı. Tabiatıyla iş uzadı.

Büyükşehir Belediye Başkanımız tam da bu konuda Ünyeliler sözünü tutmadı diyor.

Ancak, biz Kent Konseyi olarak önerdiğimiz yerlerden birisi olan bu yeri ne kadar garanti edebilirdik ki?

Vatandaşın yargıya başvurma hakkının önüne geçmek kimin haddine.

Dolayısıyla burada öyle sözünde duramamak gibi bir durum söz konusu değildir.

Vatandaşa anlatılmalı, örnek yerler gösterilmeli...

Aslında bu işte eksik kalan bir nokta var; vatandaşın konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi.

İnsanlar, içinde "çöp" kelimesi geçen her şeye vahşi çöp depolama alanı olarak bakıyor.

Katı Atık Toplama Merkezi'ni hiç bilmiyor. Ya da bazıları özellikle yanlış bilgiler yayıyor, onlara inanıyorlar.

Büyükşehir ilgilileri gelip yöre sakinlerine yeterince konuyu anlatmıyor.

Nitekim bunu hisseden Başkan Enver Yılmaz toplantı sonrası bizzat gitti Cevizdere bölgesine.

Orada bulunanlarla görüştü.

Çok da iyi yaptı.

Çok kalmaz insanlar ikna olur

Eğer bu görüşmelere devam edilir... Yöre sakinlerinden bir grup gerekirse götürülür... Çalışır durumdaki örnek Katı Atık Toplama merkezleri gezdirilir... Buraların öyle söylendiği gibi vahşi çöp depolama alanı olmadığı gösterilirse bu konu çok uzamaz çözülür.

 

 Şu çok net bir gerçek; yörede yargıya başvuranlar dahil Ünye'de herkes bir an önce Akçay'daki çöp rezilliğinden kurtulmak istiyor.  Bu Haber 1307 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI