Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Mart 2017 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Germemek Lazım

Geçtiğimiz yıllarda üst, üste çok sayıda seçimi idrak ettik. Sözde bu yıl seçim yoktu, fakat şimdi Anayasa referandumu ile karşı, karşıya bulunuyoruz. Elbette, demokrasinin gereği seçim veya seçimler olmak durumundadır. Şahsen ben seçimlerin sayısal olarak çokluğundan ziyade, belirlenen zamanlarda yapılması ve siyasilerin daha çok ülke hizmetlerine öncelik tanıması taraftarıyım. Bu seçim ve referandumlarda devlet hizmetlerinden daha çok propaganda süreçleri ortaya çıkmaktadır. Tüm bunlar bir tarafa, özellikle konuşmalardaki dile hiç dikkat edilmemektedir. Eğer, fikri ve bilimsel olarak dolu iseniz, her türlü tenkidi yapabilirsiniz, her şeyi söyleyebilirsiniz. Yalnız bunların eskilerin değimi ile “kelam-ı kibar” olarak yani, güzel ve düzgün kelimelerle ifade edilmesi gerekir.  Özellikle siyasiler söylemlerinde buna daha çok dikkat etmelidirler. Zira, herhangi bir partinin müntesibi kendine, patisinin liderini örnek olarak alacaktır ve bunun böyle olması da normal bir durumdur. Yalnız liderler konuşmalarında aşırıya kaçacak olurlarsa, bu dalga, dalga aşağıya doğru artarak yansıyacaktır. Ülkemizde yaşayan bütün vatandaşlar, aynı ülkü ve ideali paylaşmalarına rağmen; olumsuz sözlerden dolayı birbirlerinin düşmanı haline gelebilecektir. “Küçük şahsiyetler kişilerle uğraşır. Vasat şahsiyetler olaylarla uğraşır. Büyük şahsiyetler fikirleri ortaya koyar ve onlarla uğraşır”, sözü konuşmalarımızda esas olmalıdır. Referandum ile ilgili olarak yapılan konuşmalarda yukarıdaki hususlara dikkat edilmediğini görmek üzücü olsa gerektir. Konuşmalarda ayrıştırıcı ve ilişkiler gerecek şekildeki ifadelerden uzak durulmalıdır. Ülkemizde büyük çoğunluk demokrasiye inanmış ve onun yanındadır.

“Demokrasi çok sesliliğin armonisi” olduğuna göre; ülkemizi bölecek ve bekamızı ortadan kaldıracak fikir ile eylemler hariç, ne kadar aykırı olursa olsun, her fikre saygı duyma gereği ortadadır. Ülkemiz demokrasiye geçtiği 1946 yılından bu yana, demokratik olmayan birçok darbe ve post modern darbelerle karşı, karşıya kalmış ve bunun diyetini çok acı olarak ödemiştir. 15 Temmuz hareketi ise, son olarak yaşadığımız darbe hareketidir. Artık darbelere geçit vermemek ve halkın oylarının belirleyeceği idare sistemine geçmek gereklidir.

Gerek Çanakkale’de ve gerekse İstiklâl savaşımızda; yedi düvele karşı Türk milletinin misak-ı milli ruhuna bağlılığı ile karşı koyduk. Şu anda Ülkemiz yine, o zamanki gibi dış güçlerle çevrilmiş olarak bulunmaktadır. Yeniden keşfedeceğimiz bir şey yoktur. Amerika Bileşik Devletleri, Amerika Bileşik Devletleridir; Almanya, Almanya’dır; Fransa, Fransa’dır; İngiltere, İngiltere’dir. Tarih boyunca olan ilişkilerimizde, bunu acı, acı birçok olayla tadan Türklerdir. Bir iki cümle veya NATO ittifakı gibi sözlerle onların değişeceğini beklemek hayal olur.

Ülkemizin Milletler Arası seviyede gereken saygı ve itibarı görmesi; ancak onlar kadar güçlü olmaktan geçer. Şunu açıkça birçok kere ifade ettim; batılıların kendi aralarında çifte standart yoktur. Yalnız, konu İslâm olunca çifte standart her zaman baş gösterir. Selanik’te, Amerika Bileşik Devletlerinin plakasını taşıyan arabamla, otelin önünde durduğum zaman; otel personelinin yalaka tavrı ile, Türk pasaportunu verdiğim zamanki değişen tavrı arasındaki farkı asla unutamadım. Onun için gözlerimizi, Ülkemiz insanına çevirmemiz ve hangi fikirde olursa olsun, birlik ve beraberlik içinde olma gereği ortadadır. Onun için referandum konuşmalarında itidalin en önde tutularak yapılmasını arzu ederim. Saygılarımla.

 

 Bu Haber 326 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI