Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Nisan 2017 Pazar
AHMET DERYA VARİLCİ
Ünye'nin Simgesi

Ünye'yi uluslararası marka yapacak bir projeden söz ediliyor.

Zaman zaman duyarız "Marka Şehir Ünye" deyişlerini.

Özellikle "Ünye Tanıtım Günleri"nde, festivallerde ve benzeri etkinliklerde gelir gündeme...

Gerçekten de böyle bir proje üzerinde duruluyorsa...

İşte o zaman "farkındalık" yaratacak, doğrudan Ünye'yi yansıtacak ve güçlü bir marka algısı geliştirecek yeni bir simgeye ihtiyacımız var demektir.

Acaba Ünye'nin simgesi ne olabilir?

 

(Farkındalık; yargısız bir şekilde şimdiki ana odaklanabilmek amacıyla, dikkatinizi toplayabilmektir. John Kabat-Zinn)

 

****

Bir zamanların Ünye logosunda dört sembol birden bulunurdu:

Deniz, çam ağacı, fındık ve balık.

Deniz; doğal plajlara ve Karadeniz'in en güzel kumsalına sahip olan Ünye, böyle bir simgeyi fazlasıyla hak ediyordu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin girişimiyle düzenlenen Gölevi Plajı, sadece Ünye'nin değil tüm Karadeniz'in ilk plajlarından biriydi.

Çam ağacı; Hüsrev Yürür'ün Belediye Başkanlığı döneminde düzenlenen Ünye Çamlık Mesire Alanı, uzun dönem Ünyelilerin ve çevre şehirlerden gelenlerin kamp yeriydi.

Fındık; bölgenin ve Ünye'nin temel üretim nesnesi, neredeyse tek geçim kaynağı.

Balık; trol ve benzeri vahşi avlamanın keşfedilmediği dönemde, bolluğundan ve bereketinden söz edebileceğimiz bir deniz ürünü... Ünye'de fazlasıyla mevcuttu.

Grafik hocası, sanatçı Prof. Dr. Sadık Karamustafa tarafından yapılan bu logo, yıllarca Ünye'yi temsil etti. Uzun süre Ünye Belediyesinin logosu olarak kabul gördü, günümüzde de kullanılmaktadır.

Ancak bugün, bu logonun hala Ünye'yi temsil ettiğini iddia etmek zordur.

Seçilen semboller aşınmıştır,

Hiç biri Ünye'ye özgü değildir.

Ünye'yi yansıtmaktan ve farkındalık yaratmaktan uzaktır.

 

****

Ünye simgesinin neler olabileceğini sıralayalım:

 

1- Ünye Kalesi; sadece Ünye'nin değil bölgenin en eski tarih kalıntısıdır. Zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Yeterince ulaşılamamış bir tarih hazinesidir. Ünye Kalesi, Ünye'yi simgeleyebilecek en güçlü eserdir.

2- Tarihi Çınar; Osmanlı'nın fütuhat erbapları fethettikleri yerlere önce bir çınar ağacı dikerlermiş. Bu ağaç aynı zamanda Osmanlı devlet iradesini temsil eder, fethedilen alanda iskan ve idare ihdas olunurmuş. 566 yaşındaki bu anıt ağaç, Ünye'nin Osmanlı yönetimine girdiği dönemde dikilmiştir. Türklerin egemenliğinde yeniden hayat bulan şehir, bu ağacın merkezinde yeniden biçimlenmiştir. Meydan oluşumuyla birlikte kenti karakterize eden bu anıt ağaç, şehrin önemli simgelerden biri durumundadır.

3- Kamerya; fotoğraflardan bildiğimiz, meydandaki eski eserlerinden biridir. Dünyanın yedi harikası gibi günümüze ulaşmayı başaramayan, varlığına fotoğraflardan tanık olduğumuz bu kamerya, eski Ünye'ye yeni ve çağdaş bir görünüm getirecektir. Kamerya, Ünye'de kültürel etkinliklerin yapıldığı, canlı müzik ve radyo yayınlarının yaşandığı bir mekandır.

4- Süleyman Paşa Sarayı; 19. yüzyılın başında inşa edilen konak 1850'lerde yanmıştır. Sadece surları kalan yapı, Doğu Karadeniz yöneticilerinin mekanı olmuştur. Ünye'nin de bir dönem yönetim merkezi konumundadır. Ressam Jules Laurens'in çizimleriyle bilinen bu yapı yeniden inşa edilebilirse (mümkünse aynı yere) Ünye'nin simgelerinden biri haline gelebilir.

3- Eski İskele; "Şehirler dünyada sanat estetiğine yakın tek bir sembolle tanınabilirler... İşte Ünye Martı iskelesi.." diyor Ünyeli bir oyuncu ve dublaj sanatçısı Ömer Atalay... Neden olmasın? Aynı iskele yıllar önce Mustafa Altıoklar'ın da dikkatini çekmişti. Asırlarca denizden, deniz ticaretinden nemalanmış "Kaptanlar" Diyarı"nı eski bir iskele kalıntısı pekala simgeleyebilir. (Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın simgesi, sahilde bir kaya üzerinde küçük bir deniz kızı heykelidir.)

4- Eski Ünye Evleri; tarihi dokusunu önemli oranda kaybetse de, Ünye 70'e yakın tarihi eviyle bölgede en şanslı yerleşimlerden biridir.

5- Ünye Lokumu; tamamen Ünye'ye özgü, geçmişten günümüze Ünye'yi yansıtan simgelerden biridir. Ünye'yi iskan eden Türklerin yerel kültürlerle buluşarak oluşturduğu bir sentezdir. ("Ermeni kızlarının Ünye'ye armağanıdır" diyenlere, yemek kültürü konusunda gerçeğin araştırılarak bulunması gibi bir işlev yüklüyor. Ermeniler 17. yüzyılda Çamlı Hemşin'den getirilerek Ünye'de iskan edilmişlerdir. Öncesinde bu şehirde Türklerin ve Rumların  yüzlerce yıl süren beraberlikleri vardır.)

6- Çömlekçilik ve Ünye Taşı...

 

Listeyi uzatmak mümkün... Bunlara ip imalatı, tersanecilik gibi şehrin geçmişinde olan, bugün unutulmuş faaliyetleri de ilave edebiliriz.

 

****

Klasik anlamda bir kenti kent yapan, o kentin tarihini kültürünü ortaya koyacak olan tarihsel mekanlar, yapıtlar, anıtlar, meydanlar, figürler ve benzerleridir.

Üstelik “Marka Şehir” olma iddiasındaysak, kentin var olan kaynaklarını turizme elverişli olarak pazarlanabilecek kadar değerli hale getirip, bu kaynakları şehrin sembolü olabilecek düzeye gelmesini sağlamak zorundayız.

Özetle "zor"  bir durum!

Ünye'yi “Marka Şehir” yapmak kolay bir iş değil.

Bu anlamda "Ünye'nin Simgesi"ni bulmak da kolay değildir.

Alt yapı sorunlarını çözümleyemeyen, insan güvenliğini sağlayamayan bir şehrin simgesi ne olursa olsun, yeterli etkiyi yaratamaz.

Doğal çekicilikten uzak, çevreye yeterli özeni göstermeyen kentlerin "marka" olmasından söz edilemez.

Özgün bir simge seçilse bile istenen, özlenen etkiyi yaratamayacaktır.

Eldeki veriler bir bütün olarak "şehir"e bakmayı, simge ve markayı ona göre tasarlamayı öngörmektedir.

Esenlik dileklerimle, saygılar.

 

 

Not: Değerli öğretmenimiz Aynur Tan hanımefendinin bundan böyle Ünyekent'te yazacağını öğrendim. Zaten kendisi Ünyekent Ailesindendir, gazetedeki yazısıyla bu bağı perçinlemiştir. Kendisine hoş geldiniz diyorum. Bu Haber 765 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : markaşehir ÜNYE hakkında Tarih : 21 Nisan 2017 / Pazar Üye Adı :Abdulkadir DOKGÖZ
ÜNYE nin marka şehir olma hususundaki tesbitlerinizi takdirle karşılıyorum.Bunların hareketlenmesi için hep birlikde seferberli ilan edip,başlatmak lazım.Marka şehir olmak için buğün ilk adımı sayenizde atmış olduk,lütfen koşarak hep birlikte devam edelim.Gayretlerinize çok teşekkürler.
Başlık : Unye logosu degisikligi Tarih : 20 Nisan 2017 / Pazar Üye Adı :Hasan simsek
Bu logoyu 1981 yilinda sayin hasan oz ile bitlikte kurdugumuz unye turizm derneginde calisirken hala ogluma rica ederek yaptirdigimiz bir logo . Bu logo uzun yillar degisiklige ugrayarakta olsa unyeye hizmet etti .abim bile buna hayret ediyor bir logo bixim ulkemizde bu kadar yil (36 yil ) nasil kaldi diye.buda unyenin farki diye dusunuuorum o zaman bu logo unyeyi insan zihninde kalmasini sagliyordu .ama simdi bu unyeden eser kalmadi .yeni logo yapilabilirmi evet ama bir bilrne sormak lazim. Ama bize bu logoyu cizen abimize saygili olmaliyiz orijinalini boxmadan bu logoyu kullanmaliyiz.degisiklik yapilcaksada onun emegine saygi duyarak degidikliklr ilgili fiktini slmsliuiz
Başlık : Unye logosu degisikligi Tarih : 20 Nisan 2017 / Pazar Üye Adı :Hasan simsek
Bu logoyu 1981 yilinda sayin hasan oz ile bitlikte kurdugumuz unye turizm derneginde calisirken hala ogluma rica ederek yaptirdigimiz bir logo . Bu logo uzun yillar degisiklige ugrayarakta olsa unyeye hizmet etti .abim bile buna hayret ediyor bir logo bixim ulkemizde bu kadar yil (36 yil ) nasil kaldi diye.buda unyenin farki diye dusunuuorum o zaman bu logo unyeyi insan zihninde kalmasini sagliyordu .ama simdi bu unyeden eser kalmadi .yeni logo yapilabilirmi evet ama bir bilrne sormak lazim. Ama bize bu logoyu cizen abimize saygili olmaliyiz orijinalini boxmadan bu logoyu kullanmaliyiz.degisiklik yapilcaksada onun emegine saygi duyarak degidikliklr ilgili fiktini slmsliuiz
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI