Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Mayıs 2017 Pazar
RECEP ÖZCAN
İş’te Kariyer Ve İstihdam, İş’te Ünye

İnsanlar gelecekleri için planlar yaparlar.  Daha doğrusu yapmak zorundadırlar. Hayatın zorluklarını gördüğü için çocukları içinde bunu düşünürler. Neslin geleceği çocukları yetiştirmekte anne ve babaların görevidir.

Anne ve babalar çocuklarını geleceğe hazırlamak için ilkokuldan başlayarak okutmaya başlarlar. Hatta çocuklarının kapasitesine veya öğrenebileceği mesleğe bakmadan, çocuklarının görüşlerini dahi dikkate almadan öylece okullara gönderirler.

Çocuklar, lisedeki seçtikleri okullara göre üniversitede kendilerine yön vermiş olurlar. Lisedeki seçilen bölüm ileriki yıllarına etki eder. Alınan eğitim de okuyacağı veya kazanacağı üniversiteyi belirler.

Her kazanılan üniversite aslında o genç için bir kariyerin başlangıcıdır. Okulunu bitirdiği zaman yapacağı işini de belirlemiş olur. İş yaşamına başlamış ve kariyerinin içine adımını atmıştır. Kariyer yolculuğunda başarılı olabilmek için sağlam iradesiyle ve sağlam adımlarla yürümesi gerekir. Başarı sağlam idarenin ve azmin eseridir. Okurken alınan bilgiler yaşam boyunca insana destek olur. Aldığı bilgileri geliştirerek kariyerini zirveye taşır.

Kariyer; bireyin iş hayatı boyunca izlemesi gereken bir dizi faaliyet yolu olarak tanımlanabilir. Veya kariyer bireyin iş yaşantısındaki aktivite, sorumluluk, tutum ve davranışların gelişimi olarak tanımlanabilir.

Kariyerin başlangıcında öğrencilerimize; Çalışma ve İş Kurumu Ünye Hizmet Merkezi,  Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak bizlerde katkıda bulunmak istiyoruz.

Genelde iş arayanlar, işverenlerin ayaklarına giderek işverenin arzu ettiği pozisyonda çalışmak isterler. Bunu istediklerinde ise bir sürü testten geçirirler. İşverenin sınavından geçebilirse çalışma hayatında istihdam edilmeye başlamış olurlar.

İŞKUR; iş arayanla işvereni her zaman bir araya getirir. İş arayanlar genellikle işverenin ayağına giderler. Fakat burada iş arayanın ayağına ise işvereni getirmektedir. İş yaşamının koşullarını okul yıllarında öğrenmesini sağlamaya çalışır. İşte bunun için “Kariyer ve İstihdam Günü Etkinlikleri” düzenler.

İŞKUR, okullarda öğrencilere ve velilerine meslek seçiminde yardımcı olmaya çalışır. Meslek insanın hayatını sonuna kadar etkiler. Mutlu da eder, mutsuz da eder. Daha doğrusu kendisini mutlu edecek mesleği seçmesine yardımcı olur.

İŞKUR, okullarda öğrencilere İş Arama Becerileri konusunda seminerler düzenler. İş yaşamına girişte işverenle nasıl iletişim kurulacağını anlatır. Tecrübelerini paylaşır, istihdama kolay girmesine yardımcı olur.

İŞKUR, iş arayanın mesleğinde iş bulması için kapı kapı dolaşmasını önler. Kendisine en uygun iş hangi firmada varsa orayla görüştürür. Kolayca istihdam olmasını sağlar

İŞKUR, eğer iş arayanın bir mesleği olup da tecrübesi yoksa o zaman “İşbaşı Eğitim Programlarını”  devreye alır. İş arayanlara, iş yerlerinde belirli bir süre tecrübe kazandırır. Tecrübe kazandığı işyerinde çalışmak istemiyorsa, başka iş yerlerinde istihdama katılmasını sağlar.

İŞKUR, iş arayanın mesleği yoksa ikamet ettiği yerde ihtiyaç olan mesleklerde kurslar açar. Bu kurslar sonucunda bir işverenin yanında yine istihdam olmasına yardımcı olur.

İŞKUR, iş arayan öğrendiği mesleği beğenmiyorsa, o meslekte iş bulma imkânı kalmamışsa, başkalarının isteği ile o mesleği seçmişse bu durumda da yine meslek kurslarına alır yeni bir meslek öğretir. Yeniden iş yaşamına girmesini sağlar.

İŞKUR, herkes iş aramak istemediği gibi başkasının yanında çalışmak da istemeyebilir. Bu durumda kendi işi kurmak istiyorsa girişimcilik kurslarına katılmasını sağlar. KOSGEB’den yardım almasına yardımcı olur.

İstihdama girerek, kariyer yapmak üniversiteyi bitiren her bireyin arzusudur. Bu arzuya yardımcı olmak bizlerin görevidir. İşte bu amaçla “Kariyer ve İstihdam Günü Etkinliği” düzenliyoruz. Mezunlar bu ekinliği bir başlangıç yaparak kendini hayatın içinde ve profesyonel olarak hayatını kazanacağı alanda, bir noktadan bir noktaya taşıyabilir. Bu sayede hayatı boyunca kendisi ile birlikte yanındaki sevdiklerini de mutlu edebilir.

            Kariyer, kişinin unvanı yükseldiğinde değil, kişinin işi ve işini yaparken hayatı karşılama biçimini geliştirdiğinde yükselen bir çizgidir. Yoksa kariyer sahibi olmak bir işe yaramaz,  mutsuzluğunun başlangıcı olur.

 

Ünye’nin ileri gelen firmalarını 8 Mayıs 2017 Pazartesi günü “Kariyer ve İstihdam Günü Etkinliğinde” fakültede öğrencilerle buluşturuyoruz. Ünye’de bir ilk olan bu etkinliğe, iş arayan herkesi bekliyoruz. “İş’te Kariyer ve İstihdam, İş’te Ünye” diyoruz.Bu Haber 1166 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.