Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Mayıs 2017 Pazar
BERKAY YALIN
Köy Enstitüleri

(Van Milletvekili Kinyas KARTAL ile yapılan bir röportajdan alınmadır.) "- Köy enstitüleri komünist yetiştirdiği için mi kapatıldı?

- Hayır. Beni babam Moskova Üniversitesi'nde okuttu, komünizmin ne olduğunu ben gayet iyi bilirim. Köy enstitülerinde komünizmi bilen kimse yoktu.

- Peki, karma eğitimden dolayı mı kapatıldı?

- Hayır. Bu da değil, bütün dünyada okullar karma, eğitim kız-erkek beraber okuyor.

- Peki ya neden?

- Ben kapattırdım köy enstitülerini. Ben toprak ağasıyım. 200'e yakın köyüm var. Bu köylerdeki halk bana tapar. Ne işi varsa bana sorar. Evlenecek, boşanacak, askere gidecek, mahkemesi nesi varsa gelir bana danışırdı .

 

Ama köy enstitüleri açıldıktan sonra 5 köyüme köy enstitüsü mezunları geldi ve bu köylerden artık kimse bana gelip danışmamaya başladı.

Ben düşündüm 200 köyümün hepsine köy enstitüsü mezunu gelirse benim ağalığım ne olur ?  Sıfıra düşer !

Böyleyse benim harekete geçmem gerekir dedim ve doğudaki bütün ağalara telefon ettim onları topladım. Bir ağa da batıdan buldum, Eskişehir'den Emin Sazak . Sonra Yıl 1950, seçimlerin olacağı zaman, Menderes'le pazarlığa gittik.

 

Dedik ki köy enstitülerini kapatırsan şu gördüğün doğudaki tüm toprak ağaları ve batıdan Emin Sazak'ın oyları sana.

Kapatmazsan oy yok !  Menderes de, 1950'de iktidara gelir gelmez köy enstitülerinin temelini sarsmaya başladı. Demokrat Parti iktidara geldikten sonra 27 Ocak 1954'te çıkarılan kanunla Köy Enstitüleri kapatılarak günümüze ve geleceğe ışık saçacak güneşimiz resmen karartıldı.

 

Köy Enstitüleri kapatılmasaydı, fırsat ve imkân eşitliği sağlanırdı. Ezberleyen öğrenci değil, okuyan, üreten, düşünen öğrenciler yetişir ve başarılı olurdu. Öğrenciler okullarına cep harçlıklarıyla değil emekleriyle "katkı" yaparlardı. Demokrasi sadece kitaplardaki tanımlarda değil, yaşamın içinde olurdu.

 

Daha nitelikli öğretmenler yetişirdi. Öğrenciler verilenle yetinmez, araştırır, bulur ve tartışırlardı. Boş zamanlarını müzik dinleyerek değil enstrüman çalarak, spor yaparak değerlendirirlerdi.

* * *

 

Kinyas Kartal (d. 1900Erivan) - (ö. 24 Mayıs 1991) Kürt asıllı bir Türk siyasetçisidir. Harp Okulu mezunudur. Askerlik, Çiftçilik, Tüccarlık, TBMM 5 Dönem Van Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve on çocuk babasıydı.

 

5 Haziran - 17 Kasım 1977 tarihleri arasında 5 ay boyunca en yaşlı üye sıfatıyla Meclis Başkanlığını yürüten Kartal, XIX. Dönem Van Milletvekili Nadir Kartal'ın da babasıdır. Kinyas Kartal yıllarca Demirel'in partisinde milletvekilliği ve en yaşlı üye olarak meclis açılımını yapmıştır.

 

 Bu Haber 485 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI