Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Mayıs 2017 Pazar
KÜRŞAT KESLER
Her Gün Anneler Günüdür

Ve ölmek üzere olan adam Azrail’e: “Peki insanlar ölmek üzereyken bir melek gelir de doğarken niye bir melek gelmez?” diye sorduğunda Azrail ise ona hitaben: “Dogduğunda annen vardır ya!” demiştir.

Evet anneler bir melektir. İnsanların bu dünyadaki her daim koruyucusu, canı pahasına evladının üzerine eğilen, evladının yetişmesi için günlerini, ömrünü heba eden doğumdan başlayarak ömrü boyunca evladının üzerine eğilen, onun bir tek kılına zarar gelmemesi için hayatını önüne seren sanki cennetten gönderilen bir melektir anneler.Annesi olmak bu dünyada bir şanstır. “Annem olsaydı da bana her gün kızıp bağırsaydı.” diyen büyüklerimizi çok görmüşüzdür. Anneler gökte bir ışıktır, parlak bir yıldızdır, yoklukta bir düştür, karanlıklarda kandildir. Anne tutunduğumuz bir dal, garip dert çekenimiz, gözyaşlarımıza dahi kanat geren akıl hocamız,hayat danışmanımızdır.Anneler çiçek gibidir, onlar hep mis kokuludur. Her zaman yanımızda olduklarını ve hep bizi düşündüklerini biliriz.

Medeniyetimizde de: “Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar bulunmaz.” veya “Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar.” gibi anne sevgisi üzerine birçok atasözümüz vardır.

Sadece insanlarda değil hayvanlarda bile annelik duygusu en önemli yaratılış gayesidir.Tüm hayvanların yavrularına göz kulak olması, onları tehlikelerden koruma çabası ve beslenmeleri için yaptıkları Allah’ın bu dünyaya koyduğu nizamın en büyük göstergesidir. Bu ilahi kudreti gördüğümüzde ağlamamak imkansızdır.

Hani bir menkıbe  vardır ya: Kötü yürekli bir kadına aşık olan adam ne yapsa ne etse de kadın adamın aşkına karşılık vermez. En sonunda kötü yürekli kadın anneni öldür ve kalbini de çıkarıp bana getirirsen ben de sana aşık olurum demiştir. Çaresiz kalan ve aşkı yüzünden gözü dönmüş olan adam da eve gidip annesini öldürür kalbini çıkarır ve bir poşete koyup kötü yürekli kadına getirmek için aceleyle koşarken yolda ayağı taşa takılır ve adam da elindeki poşet de yola savrulur. Adam aceleyle annesinin kalbini yerden alıp üstündeki tozları temizleyip poşete geri koyacakken o elindeki annesinin kalbi dile gelir: Oğlum bir yerin acıdı mı? Gözyaşları içerisinde annesinin kalbini öper koklar ama ne çare. Allah’a bağışlanması için dua eder. Sonrada aşık olan adam gider gözü yaşlı annesinin kalbini kötü yürekli kadının ellerine verir.Kötü yürekli kadın çok sevinir ve gülücükler saçarken kalbine aşığı tarafından bir bıçak saplanır ve kötü yürekli kadın da oracıkta ölür.

İşte her yıl Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan Anneler Günü Batı’nın tüm dünyaya sunduğu kültür emperyalizminin sadece birisidir. Batı medeniyetine ait olan ve bazı sembolik olayların gerçekleştiği gün olarak kabul edilen bu gün Hristiyan dünyasına ait bir gündür. Onlar istediği için bugün anneler günü olarak kutlanır ve günümüz dünyasında da tek amacı ticaridir. Özellikle hediyelik eşya sektörünün canlı tutmasıyla bugün çılgınca alışverişler yapılacak özelliklede yıl da bir gün olduğu için çok pahalı hediyeler alınacak ticaret gelişecek ve piyasalar canlanacak, alınan hediyenin büyüklüğü ve pahalılığı oranında anne sevgisi kanıtlanacaktır.

Oysaki bizim kültürümüzde anneler bir gün değil her gün özeldir. Ömrümüzü anne ve babamıza onun sağlığına ve mutluluğuna adamalıyız. Her gün onlara hediye almalıyız. Bir gülücük, bir tatlı bakış bir hoş sohbet veya bir gezintide yerine göre en büyük hediyedir.

Nitekim Allah-ü Teala Kuran-ı Kerim de İsra suresinde: “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, annenize ve babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf, bile deme! Onları azarlama! İkisine de güzel söz söyle! Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara öyle rahmet et diyerek dua et!”  diye insanlara seslenmiştir.

Peygamber efendimiz de: “Cennet annelerin ayakları altındadır. ” buyurmuşlardır.

Anneler gününü mayıs ayının ikinci pazarı hariç her gün kutlayalım.Anne sevgisi gibi bu özel duyguyu da Batı’nın kültür emperyalizmine kaptırmayalım.Bir gün için değil her gün için tüm annelerin ve kendi annemin anneler gününü kutlarım.Bu Haber 488 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI