Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Mayıs 2017 Pazar
MUHAMMET KIŞLA
Bal Ligi hedefimiz ne olacak?

Çok istedik, çok arzu ettik ve yükümlülüğü daha ağır, hedefi ve buna paralel olarak da bilançosu, maliyeti daha yüksek olacak Bölgesel Amatör Lig’e yükseldik. İşin zor kısmı burada başlıyor. Ünye’nin takımı bu ligin neresinde olacak, nereye oynayacak?

Şimdiden bir heyecan var, 2017-2018 sezonunu benim gibi iple çekenler oldukça fazla. Şunun şurasında Bal Ligi’ne yükseldik ama profesyonel lige giden yolun kapısı buradan açılıyor. Ama öyle bir kapı ki, o kapıdan geçmek kolay olmayacak. Çünkü o kapıyı geçmek üzere iki üç sezondur kıyasıya yarışan takımlar var ki, bunlar aynı şekilde yeni sezonda da ligin favori takımlarının başında gelecekler. Özellikle geçen sezonki kadrolarını elinde tutabilenlerin birkaç takviye ile lige daha emin başlayabilecekler. Ligde gücüne güç katan takım olduğu kadar, bir ölçüde eski gücünü koruyamayan takımlar da olacaktır.

Ünye 1957 Spor açısından en kritik konu statü gereği Orduspor ve Fatsa Belediyespor ile yarışacak olması. Sezonu bu iki takımın gerisinde bitirmemesi gerekiyor. Çünkü Ordu ilinin 2 kontenjanı olması nedeniyle bu 3 takımdan sıralamada altta kalan bir tanesi doğrudan ligden düşecek. Örnek verecek olursak Ünye 1957 Spor, Fatsa Belediyespor ve Orduspor’un ligdeki sıralaması 2., 3. ve 4.’lük olsa 4. olan takım doğrudan yerel amatör lige düşecek. Şimdi bu 3 takım önce birbirleriyle yarışacak.

3 takım birbiriyle yarışacak ama, Fatsa Belediyespor bu sezon şampiyonluk mücadelesi verdi, iyi bir kadrosu var. Kadroyu bozmayacaklarını, Can Güven hoca ile yola devam edeceklerini, eksik gördükleri noktalara nokta atışı transfer yapacaklarını, bu sezon hedeflerinin şampiyonluk olacağını biliyoruz.

Orduspor’a gelince muhtemelen yakında yapılacak kongreden çıkacak sonuca göre ellerindeki mevcut kadronun önemli bir kısmını ellerinde tutup, yapacakları takviye ile tekrar 3.Lig’i düşünüyor olacaklar.

Orduspor ve Fatsa Belediyespor bu yapılanmanın içerisine girdiği anda bizim ligi düşme hattından uzak orta sıralarda bitirelim ve ona göre bir kadro kuralım deme lüksümüz de yok. Bunu dediğimiz anda tekrar yerel amatör ligi boylarız.

O halde Ünye 1957 Spor’un da hedefi şampiyonluk olmalı ve de olacaktır. Ona göre bir kadro yapmak kaçınılmazdır. Böyle bir kadroyu kurmanın maliyeti de bir hayli yüksek olacaktır. Bu ligin kalitesi 3.Lig’e göre de yüksek. Bal Liginde hedef koyan takımların sezonluk bilançolarını çoğu 3.Lig takımlarının harcamadığını biliyoruz. 3.Lig’de olsanız bugün Bal Liginde şampiyonluk hedefi koyan takımların yarısı kadar harcayarak iyi bir kadro kurabilirsiniz. Üstelik Bal Ligi geliri olmayan yüksek maliyetler gerektiren bir lig iken 3.Lig iddaa gelirleri, sponsorluklar ve reklam gelirleri ile hatırı sayılır bir kazanç getirisi olan bir ligdir.

 

Ünye 1957 Spor, geçmişte yapılan hatalardan ders çıkartarak iyi bir yapılanmanın içerisinde. Her şey inceden inceye hesaplanırken muhtemel bazı hatalara da düşmemek lazım. İyi bir transfer politikası şart. Kulübü transfer noktasında arayandan geçilmediğini de biliyoruz. Çok para harcayarak iyi bir kadro kuramayabilirsiniz. Kaliteli bir kadro kurmanın yolu çok para harcamaktan geçmiyor. Öyle olsaydı, Yeni Amasyaspor’un 3 sezondur milyonlarca lirası çöpe gitmezdi. O halde iyi bir kadro kurmak için özellikle Bal Ligi’ni iyi bilenlerle çalışmakta yarar var. Bu iş sadece futbolcu transferi ayağı ile bitmiyor. Teknik kadro için neler düşünülüyor? Bu noktada nasıl bir yol izlenecek bu da merak konusu. Önümüzdeki günlerde sanırım yeniden yapılanma ve 3.Lig hedefiyle ilgili olarak Ünye 1957 Spor yönetimi gerekenleri yapacaktır diye düşünüyorum.Bu Haber 580 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI