Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Mayıs 2017 Pazar
AYNUR ZEREN TAN
Karadeniz’li Şair Fıtnat Hanım Ve Şairlerimiz

Haznedar Ailesi’ nin en çok dikkat çeken şahıslarından birisi “kadın şair “ kimliği ile literatüre geçen Fıtnat Hanım’ dır.(1)

Babası Haznedar zade Ahmet Paşa’nın 1838’ de zamansız ölümü üzerine amcazadesi Abdullah Paşa’nı koruyuculuğunda Trabzon’ da yaşamaya başladı. Fıtnat Hanım’ın babası Ahmet Paşa’nın Bafra Ayanından olduğu,  Bafra’ da yöneticilik yaptığı kayıtlıdır. Fıtnat Hanım’ın babasının kimliği hakkında ayrıca farklı rivayetler de bulunmaktadır. İlk eğitimini orada aldıktan sonra aile birlikte İstanbul’ a taşındı. İstanbul’ da zamanın tanınmış hocalarından ders almak şansı oldu.

Şiir ve hat sanatında kendisini gösterdi ve şair Süleyman Nafiz onu sanat ve şiir dünyasına kazandırdı.(2)

Asıl adı Zübeyde olan Fıtnat Hanım  döneminin kadın şairlerinden Hubbe Hatun’ dan çok daha ünlüdür. İstanbul’da yaşayan Fıtnat’ ın hem babası hem de erkek kardeşi şeyhülislamdı.

Fıtnat’ ın eğitiminin son derece iyi hocalarla sürmesi babası ve ağabeyi sayesinde olmalıdır ki evlendiğinde eğitimini tamamlamış, zekâsı ve hazır cevap lığı kadar şiirleri ile de ün salmaya başlamıştı. Kocası da Şeyhülislam Feyzullah efendinin torunudur.

Fıtnat Hanım hazır cevap lığı ile o kadar ünlüdür ki adının geçtiği pek çok fıkra vardır. Bu fıkralarda Fıtnat’ la bir erkek şairin edebiyat konusunda karşılıklı çekiştikleri de olmuştur. Bu durum da şeyhülislam kızı ve şeyhülislam   kardeşi  dahi olsa, aynı zamanda şeyhülislam torunu ile dahi evlense hem bir kadının din ve geleneğin belirlediği sınırlar içinde şair olarak etkinlik göstermesinin ne kadar güç olduğunu kanıtlamakta, hem de Fıtnat’ ın yaşadığı dönem de şair olarak kabul edilmesinin ne kadar zor olduğunu ortaya koymaktadır.(3)

Zekâsı ve güzelliği ile nam salan Fıtnat Hanım güzel söz ve gazel söylemekte de başarılı idi. Genç yaşta gerçekleştirdiği evliliğini, kocasının kıskançlıkları yüzünden sonlandırmak zorunda kalmıştır. Komşusu ve teyze oğlu Ahmet Mithat Efendi ile yakınlaşmaları olmuş, birbirlerine yazdıkları aşk mektupları Hakkı Tarık Us tarafından “Ahmet Mithat Efendi ve Şair Fıtnat Hanım” adlı kitapta yayımlanmıştır.(4)

1909 yılında vefat eden Fıtnat Hanım’ın mezarı Edirnekapı Mezarlığındadır. Şiirlerini bir divan da toplamıştır. Aruz vezni ile şiir yazmıştır fakat nesir eserleri de vardır.

Bilmedik zevk-i visalin bilmeyince fırkatin

Olmadıkça hasta kadrin bilmez insan sıhhatin

Fıtnat Hanım

(ayrılık acısı çekmeden kavuşmanın lezzetini bilemedik,

Hasta olmadıkça insan, sıhhatin değerini bilemez.)

 

(1)-Serhan Alkan İspirli, “Trabzonlu Kadın Şairlerimiz: Karadeniz Araştırmaları

(2)-Adem Ceyhan, “Ahmet Muhtar Bey’in Şair Hanımlarımız İsimli eseri”

(3)-(“Fıtnat” makalesi Ali Canıl Yöntem).

(4)Hakkı Tarık Us, Ahmet Mithat Efendi ile şair Fıtnat Hanım, Vakit Matbaası, İstanbul 1948 

 Bu Haber 516 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI