Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Mayıs 2017 Pazar
TURGAY GÜVEN
19 Mayıs, Samsun, Gençlik Marşı ve Kurtuluş Parkı

Mustafa Kemal’e  doğum gününü sorarlar. Düşünür, “ Annem, beni, çağlaların çiçek açtığı günlerde doğurduğunu söylerdi, neden bir 19 Mayıs olmasın?”der.                

Öyle anlaşılmaktadır ki, Mustafa Kemal, Samsun’a çıkışını ve 19 Mayıs 1919 tarihini    hiçbir zaman unutmamıştır.  Samsun’a ve 19 Mayıs’a karşı, ayrı bir sevgisi vardır.

İşin gerçeği şudur ki, Mustafa Kemal ve Türk milleti o günü Kurtuluş’un başladığı gün, Samsun’u da Kurtuluş’un başladığı yer   olarak saymakta ve saygıyla anmaktadır. Mustafa Kemal bu günü o kadar sevmektedir ki,  medeni kanunla beraber, halkın  nüfus kayıtları yapılmaya  ve her yurttaşa bir nüfus belgesi  verilmeye başlandığında,  doğum tarihinin yazılması gerektiğinde, kendisine doğum günü sorulmuş, o da kısaca “ 19 Mayıs  olsun”  demiştir.

Gençlik günlerinde geçen, fırtınalı yaşam öykülerinden, en çok değer verdiği gün  olarak,  19 Mayıs gününü seçmiştir.              

Ondan sonraki her  yıl 19 Mayıs’lar, Türk Gençliği’ne, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bağımsızlık, Cumhuriyet  ve Ulusal Egemenlik Ülküsü’nün anlatıldığı günler olarak geçer.

“ Ey Türk Gençliği, Birinci Vazifen  ..  diyerek başlayan Atatürk’ün Gençliğe  Hitabesi ‘de  o günü anlatmaktadır.   

Yazımızda 19 Mayıs,  Atatürk ve  gençlikle  ilgili   çok güzel bir hikaye de vardır.

Bu gün olduğu gibi, 1900’ lü yılların başlarında da, batı müziği repertuarlarını   kullanarak   Türkçe beste seslendirmek, müzik çevrelerinde oldukça sık kullanılan,  kolay ve yaygın bir yöntemdir ve bir  İsviçre  halk şarkısından esinlenilerek,  Türkçe  sözlerle süslenmiş bir şarkı,  o yıllarda, İstanbul’da,  devrin  gençlerinin dilinden düşmemektedir.

Aslı; ‘Üç genç kız kırlara çıktı…’ şeklindedir,  amma Türkçe sözleriyle daha cazibeli bir hale gelmektedir.

“Dağ başını duman almış / Gümüş dere durmaz akar / Güneş ufuktan şimdi doğar / Yürüyelim arkadaşlar

Sesimizi yer, gök, su  dinlesin / Sert adımlarla her yer  inlesin, inlesin   

Bu gök, deniz nerede var  / Nerede bu dağlar taşlar  / Bu ağaçlar güzel kuşlar  / Yürüyelim arkadaşlar

 Sesimizi yer, gök, su dinlesin  / Sert adımlarla her yer inlesin, inlesin

Dağlar,  taşlar,  güzel kuşlar  / Ya bu insanlar insanlar  / Güneş ufuktan bir gün doğar  / Yürüyelim arkadaşlar

Sesimizi yer, gök, su dinlesin  / Sert adımlarla her yer inlesin,  inlesin”

Tam gençlere göre,  coşturucu, kanlarını kaynatıcı, heyecanlandırıcı  bir şarkıdır. Birazda marşa benzemektedir. Son ‘inlesin’ ler, sert vurgulu ve yürürken ya da yerinde sayarken, sağ ayak, yere güçlüce vurularak söylenir.

Derler ki ; Mustafa Kemal,  Samsun’ dan Havza yoluyla Amasya – Sıvas  istikametinde giderken, arabası arıza yapar.Arabadan inen Mustafa Kemal , beklemekten sıkılır ve araba tamir edilene kadar  yürüyerek , yola devam etmeye çalışırken,  diline, gençliğinden beri söylediği bu şarkı gelir. Askeri marş gibi ,yüksek sesle söyleyerek ve  maiyetindekilere  de söyleterek,  bir çoğu ileri rütbe ve olgunlukta olan kişilerden oluşan   gurubu,  neşelendirmeye ve yolculuğa heveslendirmeye çalışır. Şarkının ünü Kurtuluş Savaşı sırasında  Kuvva-i Milliye  arasında hızla yayılır

TBMM’nin açılışı ve Büyük Zafer’ den sonra  ‘Gençlik Marşı’ olarak anılmaya  ve 19 Mayıs Kutlamaları’nda  söylenmeye  başlanır.

Kurtuluştan sonraki yıllarda ise, o zaman ki  Spor Kulüpleri’nin  teklifiyle, 24 Mayıs  1935 tarihinde Atatürk’ün şerefine, mutlaka birazda ilgiyi spor ve o zamanlar çok ta revaçta olmayan spor kulüpleri  üzerine çekebilmek,  yılların yorgunu halka  ve memlekete bir parça canlılık getirebilmek için  ‘ Atatürk Günü’ adı altında devrin üç büyük takımı Galatasaray,  Fenerbahçe ve Beşiktaş spor kulüpleri arasında bir turnuva düzenlenir. Daha sonra halkın gösterdiği  ilgi ve heyecandan da etkilenilerek Atatürk Günü’nün gençliğe mal edilmesi arzusuyla  19 Mayıs’ın bir spor bayramı olarak  kutlanması daha uygun görülür. 20 Haziran 1938 tarihinde kabul edilen bir kanunla 1939 yılından itibaren ‘19 Mayıs,  Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak Türkiye’nin her tarafında törenler ve spor gösterileri ile kutlanmaya başlanır.

Günümüzde,  Kurtuluş ve 19 Mayıs Öyküsü, doğduğu yerde Samsun’da, Mustafa Kemal’in Samsun’a ilk ayak bastığı yerde, onu taşıyan efsanevi Bandırma Vapuru’nun ebediyete kadar demir attığı bir kıyıda, vatansever silah arkadaşlarıyla birlikte gemiden  iskeleye çıkışın sergilendiği, Kurtuluş’un  ilk adımı ile ilgili  tüm olguların,  çok güzel bir şekilde anlatıldığı, şanına yakışır çok güzel bir park   ve  çevresi  mükemmel bir şekilde  düzenlenmiş bir anıt ile yaşatılıyor. Çoluk çocuk Samsun’a yolu düşen, oradan geçen görmeden, gezmeden, anmadan, ‘hayır dua’  etmeden  geçmiyor.  Ancak, Bandırma Vapuru ile  Atatürk Evi’de tamamen bu çerçevenin içerisine alınırsa, daha uygun olabilir.

Diyeceksiniz ki, “Koskoca Gazi Mustafa Kemal Atatürk  bir güne ve  bir parka sığar mı?” “ Onun Aziz Hatırası , ülkenin tüm yurtsever yüreklerinde yaşarken,  onu nereye sığdırabilirsiniz  ?  Elbette ki,   19 Mayıs ve Samsun sadece birer semboldür. O, zamana ve mekana sığar mı ki? “

 

Saygılarımla. Bu Haber 332 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI