Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Mayıs 2017 Pazar
AHMET DERYA VARİLCİ
Yerel Basın

Ünye yerel basını her dönem emsallerine göre daima birkaç adım öndedir. Çocukluğumdan hatırlarım,  çoğu ilde yerel gazete yokken, Ünye'de iki gazete birden mevcuttu...

Yıllar sonra "Yerel Medya" adını alan yerel gazeteler, radyo ve televizyonla çeşitledi.

Artık bir efsane olan "Ordu'nun ilk, Ünye'nin tek televizyonu" Hizmet TV'yi  unutmak mümkün mü? Ünye'de yıllarca yayın yapan, seçim dönemlerinde tüm parti adaylarını bir araya getiren Hizmet TV kurucu üyesi ve ilk yayın yönetmeni Şakir Gürel'i ve emeği geçen herkesi takdirle anıyoruz. (Hizmet TV'nin önemli ismi, yaklaşık bir ay önce kaybettiğimiz Şenay Tezel'e de bu vesileyle rahmet diliyoruz.)

Hali hazırda Ünye'de sayısı onun üzerinde yerel gazete bulunmaktadır.

Mutlaka her birinin eksiği, aksaklığı vardır. Yerel basının güzelliği de burada, hep amatör bir yanı oluyor. Hataları, naifliği bu nedenle affedilebilir... Amatör bir ruhla çalışmaları onları yaşadıkları tüm olumsuzluklara karşı bağışıklı kılıyor, her şeye rağmen ayakta kalmayı becerebiliyorlar.

Haber toplamak, haberi basmak ve basılan bu haberleri okuyucularla buluşturmak kolay değildir. Bu nedenle yerel gazeteler ayakta kalabilmek için yeterli maddi güce ihtiyaç duyarlar. Yerel basının karşısındaki en büyük engel ekonomik sıkıntılarıdır. Maddi sıkıntı çeken bir gazete teknik donanımını sağlasa bile, deneyimli ve eğitimli elemanlara sahip olamayacak, haber ve iletişimde geri kalacak, bu da gazetenin içerik olarak kalitesizleşmesine neden olacaktır.

Yerel basının ayakta kalmasını sağlayan en önemli etken resmi ilanlar ve reklamlardır. Türkiye’de resmi ilanların dağıtımı Basın İlan Kurumu tarafından yapılır. Kurum bu ilanların hak ve adalet gözeterek dağıtılmasını sağlasa da yeterli değildir. Çünkü ilan ve reklam veren kurumların da bu konuda duyarlı davranmaları gerekir.

(Yerel Medya ile uyumlu çalışması ve desteklerinden dolayı Basın İlan Kurumu Ordu İl Müdürlüğü tarafından Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a verilen ödül bu açıdan anlamlıdır.)

Basını kendi tekelinde gören ve en küçük eleştiriye tahammül gösteremeyen kurumların yerel basına bakış açılarını tahmin etmek zor olmasa gerek. Gazeteler ya belli kurum ve çevrelerin "özel yayın organı" olacak ya da büyük sıkıntılar çekecek... Yıllardır aynı sıkıntı içerisinde olan yerel gazetelerin bazıları kapanmış, bazıları da zor ayakta durmaktadır.

Tüm bu sorunları kendi çabasıyla aşmış ve yayın hayatını sağlıklı bir şekilde yürüten yerel basın organları da mevcuttur. 

 

Ünyekent

  

Ünyekent, Ali Öztürk öncülüğünde Şirin Ünye'den devraldığı misyonu günlük gazete olarak sürdüren bir yerel gazetedir. Şu anda Ünye'de düzenli yayınlanmakta olan tek günlük gazetedir. Bu anlamda Ünyekent, Ünye basınının amiral gemisidir. Ünyekent'te örneği az bulunan bir yazar çeşitliliği ve zenginliği mevcuttur. Zıt fikirler aynı gazetede yazabilmekte, "özgür bir platform" içerisinde sorunlar ortaya konulabilmektedir. Çok sayıda akademisyenin ve araştırmacı yazarın bir araya gelerek oluşturduğu geniş bir ailedir Ünyekent Gazetesi. Ünye'nin çok sesliliğini ve vicdanını temsil etmektedir.

Aynı camianın bir başka basın organı, iki ayda bir yayınlanan Canik Dergisi'dir. Bölgede kültür ve tarih dergisi olarak önemli bir boşluğu doldurmaktadır.   

 

Ünye'de Diğer Medya kuruluşları

 

Ünye Haber, Ünye Vizyon, Oku-Yorum, Meydan ve Ünye Güncel aklımıza gelen Ünye yerel gazetelerinden bazılarıdır...

Her biri yukarıda ifade etmeye çalıştığımız sıkıntılarla iç içe yaşayan, buna rağmen yayın hayatını sürdürmeye çalışan basın organlarımız...

 Sayısı üçü bulan radyolar ise; Ünye Flash FM, Melodi FM ve Radyo Moda şeklinde sıralanıyor. Yerel olması yanında, yerel radyoların ortak yayın ağı içinde yer alan radyolar da var. Her biri müzik, haber ve özel programlarıyla Ünye medyası içinde yer almaktadır.

İnternet üzerinden yayın yapan medya organlarına gelince...

Çakır Medya'nın Ünye Net Haber adıyla  internet üzerinden yayın yapan bir yerel haber kuruluşu bulunmaktadır. Kağıda basılı olmayıp, Ünye'de internet gazeteciliği yapan başka kuruluşlar da vardır, ancak Ünye Net Haber bu konuda adını duyurmuş ve kendini kabul ettirmiştir.

Çakır Medya'nın son girişimi, internet üzerinden yaptıkları televizyon yayınıdır. Çakır TV adıyla yapılan bu yayının, bilgisayar ve akıllı telefonlar sayesinde yaygın bir izleyici kitlesine ulaşması beklenmektedir.

Çakır TV'nin yayını oldukça yeni. Yayın ilkelerini "hiç bir gerçeğin gizli kalmayacağı" biçiminde özetliyorlar. Bu konuda hayli iddialı görünüyorlar ancak izlediğimiz kadarıyla Ordu'dan yayın yapan TV kuruluşlarından fazla farklı değiller. Oldukça "yeni" olduklarından, farkı fark etmemiş olabiliriz. Olumlu yahut olumsuz bir şey söylemek için vakit henüz erken...

Kendilerine yayın hayatında başarılar dileriz.

 

****

Sonuç olarak, insanlar öncelikle yaşadığı çevreden, sonra da belli düzeyde memleket haberlerinden haberdar olmak isterler.

Yaşadığı şehirdeki olayları bilmek isteyen herkes yerel medyayı izler.

Şehirdeki sosyal ve siyasi gelişmeleri öğrenir...

Ekonomik durumu, belediye hizmetlerini, alt yapı çalışmalarını, ya da polisiye haberlerini takip ederler.

Yeni açılan iş yerlerini ve yerel etkinlikleri merak edenler yerel medyadan faydalanırlar.

Bu nedenle yerel medya doğru ve tarafsız olmalıdır.

Aksi halde belli çevrelerin sesi olduğu çabucak anlaşılır.    

Yerel medya halkla iç içedir.

Halkın gözü kulağıdır, vicdanıdır...

Halkın nabzıdır.

Her şeye rağmen var olmasını beceren, yayın ilkelerinden taviz vermeden ayakta kalmasını bilendir...

 

Tüm bunları başarabilen yayın organına yerel basın denir.  Bu Haber 646 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Ünye'de yerel basın Tarih : 31 Mayıs 2017 / Pazar Üye Adı :Hamdi Bakışgan
Köşe yazınız çok güzel,hoşuma gitti..Bir yazınızda da Ünye'de Matbaacılığın tarihinden , baskı makinalarının gelişiminden bahsederseniz yerinde olur sanırım..Selamlar..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI