Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Haziran 2017 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
HEM ”Gönül dostlar’ı meydanı inletti ama PROTOKOL YOKTU !

Çarşamba akşamı Cumhuriyet Meydanı’nda Halk Eğitim Merkezi bünyesinde, Tasavvuf Musikisi  “GÖNÜL DOSTLARI” grubunun programı vardı.  Ben de davetli olduğum halde teravihten hemen sonra koştum, yetiştim ve programı sonuna kadar zevkle huşu ile, duygu dolu gönlümle seve seve dinledim/seyrettim

 Eski/yeni usta/amatör saz heyeti eşliğinde öğretmen, imam, emekli, memur ve sivillerden oluşan bir koro, çoğu Yunus Emre ilahilerinden oluşan ezgileri oldukça güzel ve heyecanla okudular/söylediler. Kısa sürede hazırlanan bu Gönül Dostları adlı halk eğitim korosu ve saz grubu için bu program oldukça başarılı ve güzeldi. Ufak tefek eksik ve hataları ise kayda değer bir konu sayılmazdı. Özellikle yerli ve Tasavvuf Musikisi sevenler için son derece başarılı bir programdı.  Bu bakımdan hem Halk Eğitim Müdürümüzü, hem programı icra eden koro elemanları ve saz heyetini koroyu da başarılı bir şekilde yöneten şef Ender Simsar’ı gönülden tebrik ediyorum.  Bu ekip çalışmalarını sürdürdükçe çok daha güzel programlar yapabileceklerinin işaretini vermiş oldular.

Tasavvuf musikisi hakkında burada uzun bir açıklama yapmak istemiyorum, ancak kısaca şunu söylemeliyim ki hemen hepsi eski yeni ilahilerden oluşan bu ezgileri bizim Müslüman halkımız ezelden beri çok sever dinler ve takdir eder. Nitekim meydanda da çoğu hanımlar ve çocuklardan oluşan ve kalabalık da sayılan seyirciler zevkle dinlediler ve hemen her parçanın bitiminde alkışlarla takdirlerini belirttiler. Buraya kadar bu programın önemi güzelliği ve icrası hakkındaki benim ve dinleyicilerin görüşlerini aktardım. Ama işin bir de işin tenkit ve eleştiri tarafına bakarsak söylenecek çok şey var.

Bu programı dinleyen ve seyredenlerin arasında hatta önünde yani PROTOKOLDA kimsecikler maalesef Y O K- TU!!! NEDEN ???  Bir esnafın, bir şirketin, bir yatırımın  açılış ve başlangıcında,  herhangi bir okulun öğrencilerinin programında, bulunan/katılan Ünye’mizin idareci/yöneticileri  olan PROTOKOL HEYETİ  Nerdeydiler acaba? Haberleri olmamış olması mümkün değil, davetli olmamaları da mümkün değil. Araştırdım sordum ki belediyenin program kitapçığında var sağda solda duvar ilan ve reklamlarında var.  Yetmez, protokolün hepsine Halk Eğitim Merkezi tarafından özel davetiyeler bizzat götürülmüş ve iletilmiş.   Bu programdan önce yapılan ve dışardan yüksek paralarla getirilen sanatçı (!)ların programına  protokolün bir kısmı katılıp kutluyorlardı. Bu yerli kendi insanlarımıza (memur, imam, öğretmenlerden oluşan H.E.M. “GÖNÜL DOSTLARI”   grubuna neden önem verilmez? Teşvik edilmez? Tebrik edilmez ? Şaşmamak mümkün değil.

Yeni gelen sayın Kaymakamımızdan, Belediye Başkanımızdan ve diğer yöneticilerimizden bu konuda bir açıklama beklemek, halkımız adına, basın adına hakkımız olsa gerektir.  Saygılarımızla.  Bu Haber 570 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI