Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Temmuz 2017 Pazar
AHMET DERYA VARİLCİ
Ünye'de Edebiyat ve Sanat Günleri

Önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da Ünye yaza hareketli girdi.

Artık geleneksel hale gelen Ramazan eğlenceleri bitmiş, sıra kentin her yıl yapmaya alıştığı diğer etkinliklere gelmişti.

Bu etkinliklerden biri de bu hafta başında açılışı yapılan bir resim sergisiydi...

 

Yalı Kilisesi'nde "Geçmişin Bugünü" Sergisi

 

Ünyeli bir sanatçı Önder Bora, 1957'de Ünye'de doğmuş. İlk Öğretim Müdürümüz rahmetli Orhan Bora'nın oğlu. İlkokul, Orta ve Lise'yi Ünye'de okuduktan sonra İstanbul Eğitim Enstitüsü'nü bitirerek öğretmenlik mesleğine başlıyor. Çocukluğundan bu yana tutkunu olduğu resim sanatına gönül vermiş. Şimdiye kadar dokuz kişisel, 11 karma sergiye katılmış. Bu defa, Ünye Yalı Kilisesi'nde 10- 16 Temmuz arası sergilenecek olan "Geçmişin Bugünü" adlı resin sergisini açtı. Sergide 45 eseri yer alıyor. Sergiye "Geçmişin Bugünü" adını  veriyor, çünkü ressam çocukluk ve gençlik yıllarını burada, Ünye'de yaşamıştır.

Ünye Sanat ve Kültür Derneği'nin katkılarıyla hazırlanan sergi, 16 Temmuz Pazar gününe kadar açık, gidiniz, görünüz...

Resmin yanında şiirle de uğraşan Önder Bora, öyküler ve senaryolar yazıyor.

İşte O'nun şiirlerinden küçük bir bölüm:

 

"sessiz cümleler bırakmış denizin üzerine

ardına kadar sen kokuyor güneş

bir yandan bulutlara değiyor gözlerim

bir yandan deli bir maviyi tamamlıyorsun içimde"   

 

Yunus Emre Edebiyat ve Kitap Günleri

 

8 Temmuz'da Ünye'de başlayan kitap fuarının bu yıl ikincisi yapıldı. Ünye Belediyesi'nin düzenlediği ve yazarların Ünyelilerle buluşmasını sağlayan 2. Yunus Emre Edebiyat ve Kitap Günleri'nde, kadın yazarlarımız ve Ünyeli yazarlar ön plandaydı.

Bir kaç gün öncesinde İzmir'den, Üniversite'de öğrencilik yıllarımızdan bir arkadaşım beni aradı. Bir yazar arkadaşının Ünye'ye geleceğinden söz etti. Bu vesileyle yazar Ayla Özaygen'le tanıştım. Kısa ama etkili bir konuşma yaptı sahneden, 8 Temmuz gecesi; hayatımızın ikinci baharlarla sınırlı olmadığını hatırlattı. Kendisinin de yaptığı gibi,inatla yaşamayı öğütledi. Sağ olsun.

Sahneden inince,kendisine ilk kez geldiği Ünye'de yalnız olmadığını söyledim. İzmir'den, arkadaşım Cem Topaç'ın selamını ilettim. "Alçaklara Kar Yağıyor" adlı kitabını imzaladı, "başınız yüksek tutun" der gibiydi. Ne yazık ki, Ünye'de fazla kalamayacak, ertesi gün yola çıkacaktı.

O akşamın ikinci kadın yazarı Mehtap Meral, sahneden bizlere seslenirken şarkılar, türküler okudu. Şairler, yazarlar arasında uzun bir yolculuğa çıkardı bizi... "Şair Gibi Sevmek" kitabını imzaladı bize, kitabında onlarca şairle yapılmış söyleşi ve şiirler vardı.

Gecenin üçüncü kadın yazarı Venhar Sağıroğlu'ydu. Radyo 7'nin programcısı olarak tanınan yazar, "Aşkın suskunluğu" adlı kitabını tanıttı.

Edebiyat ve Kitap Günleri'nde gözümüze en çok ilişen ismi, Ünye'den katılan yazar arkadaşımız Erdal Kara oldu. O her daim kitap reyonunun başındaydı.

Kitap günlerini yazar Mehtap Meral'ın "Son Söz"üyle bitirmek istiyorum:

 

"Kendinle barış, insanla barış, doğayla barış... Aşkın yeşerebileceği tek yer barıştır. Aşık olabilirsin, sevdiğinle yan yana olabilirsin ama insanların, ülkelerin, tinin tenle barışmadığı yerde aşkın yaşama şansı yoktur."

 

Bir Masalmış Geçen Yıllar   

 

Ramazan Bayramı'nın ardından, 1 Temmuz günü gerçekleşen önemli etkinliklerden biri de 1. Ünye Masal Buluşması'ydı.

Değerli öğretmenimiz Mehmet Zeki Gündüz'ün katılımıyla gerçekleşen bu etkinliğe ne yazık ki katılamadım. O tarihte Ünye'de değildim, öğretmenimin memleketi Sivas'taydım.

Ünye Sanat ve Kültür Derneği'nin organize ettiği Masal Buluşması'nın ana eksenini, öğretmenimizin bize 40 küsur yıl önce verdiği bir ödev oluşturuyordu. Büyüklerimizden derlediğimiz masalları yazarak öğretmenimize vermiştik. Her yıl benzer bir ödevimiz olurdu. Ya okuduğumuz bir kitabın özeti, ya bir anı yahut bir anlatı olurdu.

Öğretmenimiz o ödevleri saklamış, yıllar sonra kitap haline getirmişti.

Kitapla ilgili Ünye Müze Evi Müdürü İhsan Akbulut'la görüşmüş, Radyo Flash FM programına konuk almıştık. Masal buluşmasına ilham veren de İhsan Akbulut olmuş.  

Yalı kumsalında İsmail Canbulat'ın organize ettiği buluşma, 48 yıllık hasreti ve masallara konu olacak güzellikleri barındırmış...

 

Masal Buluşması, bizim kuşaktan arkadaşlara oldukça duygusal anlar yaşatmış. Şimdiden ikinci buluşmanın heyecanı içindeyiz.   Bu Haber 587 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI