Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Ağustos 2017 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Almanya Türkiye İlişkileri

Bir şeyi açık olarak belirtmek gerekir ise, Dünyanın içinde bulunduğu bu konjonktürde, milletler arası seviyede dostlukların kurulması veya ilişkilerin devam etmesi çok önemlidir.  Elbette, burada zikretmek istediğim dostluklardan maksat onlarla, her şeyde içi, içe olmak anlamında değildir. Bazı ülkeleri sevebilir, diğer bazı ülkeleri ise sevmeyebilirsiniz. Bunun anlamı, sevmediğiniz ülkeler ile ilişkileri tamamen koparmak değildir. Çünkü, bu ülkelerin çoğuyla uzunca bir zaman içinde, ithalât veya ihracat ilişkilerinin yanında, Ülkemizden bu ülkelere olan işçi akımları da olmuştur ve bundan sonra da olması imkân dâhilindedir. Karşılıklı ilişkilerinin dışında et ile tırnak gibi ilişkiler de gelişmiş olabilir. Bu gün AB ile olan ilişkilerde, ithalat ve ihracat büyük bir yer tutmaktadır. Bunun yanında, kati olarak söylemek mümkün değil, ama 4,5 milyona yakın yurttaşımız bu ülkelerde yaşamakta ve geçimlerini temin etmektedirler. Yani, bu ülkelerle olan ilişkilerde ihracat ve ithalatın yanında çok yönlü organik ilişkiler de bulunmaktadır. Gümrük birliğinden sonra AB’ye tam üye olmak için yapılan çalışalar ve gelinen noktalar çok önemlidir. Burada bir husus üzerinde durmak gerekir ise, çıkarlarımız ile birlikte, onurumuz da önemlidir. Dış siyasette başarının önemi ise burada ortaya çıkmaktadır. Onların icazeti ve bizi tahkir eden tutumlarına karşı tedbirlerin de alınması veya dış siyasetin bu olguların verilerine göre yapılması öncelik arz etmektedir.

Dünyadaki ülkeleri GSYH (Gayrisafi Yurtiçi hâsıla) ‘ya göre sıralayacak olur isek: ABD, 17 trilyon, 419 milyar dolar ile ilk sırada; 10,3 trilyon dolar ile Çin ikinci; 4,6 trilyon dolar ile Japonya üçüncü; 3,9 trilyon dolar ile Almanya dördüncü; 2,9 trilyon dolar ile UK beşinci sırada yer almaktadır. Türkiye ise, 799,5 milyar dolar ile 18 sırada yer almaktadır. Buradan da görüleceği üzere; Almanya Dünyanın 4. büyük ekonomisidir. Bunun yanında en az 2,5 milyon yurttaşımız Almanya’da yaşamaktadır. Bunlara ilâve olarak; Almanya’ya; 13 milyar 163 milyon dolar ihracatımız ve 21 milyar 352 milyon dolarlık ithalatımız bulunmaktadır.

Yukarıdaki rakamlar incelendiği zaman, karşılıklı ilişkilerin çok yüksek olduğu görülecektir. Şunu da düşünmek gerekir ise, bu kadar sıkı ilişkilerin yaşandığı ülke ile ilişkilerin giderek bozulması hiç de iyi değildir. Elbette, karşılıklı ilişkiler ile çıkarlarımızı bir tarafa koyarak, onurumuzu ayaklar altına alarak her şeye evet demek de uygun olmayacaktır. Başbakanlığa geldiğinde, Sayın Binali Yıldırım’ın komşularımız ve milletler arası seviyede dost kazanmak için gayret sarf edeceğini ifade etmesi, kamuoyunda olumlu olarak karşılanmasına rağmen, geçen zaman içinde durumun daha da kötüleştiğini gördük. Son olarak, Başbakan Binali Yıldırım’ın, Türkiye’deki Alman şirketleri ile toplantı yapması ve onlara olumlu mesajlar vermiş olması, bu yönde atılmış en önemli adımlardan birisidir. Almanya ile karşılıklı ilişkilerin bozulması diğer bir yönden; bu ülkede yaşayan yurttaşlarımızın durumunu da zora sokabilir. Bu hususu da düşünmek gerekir. Bunun yanında 50 yıldan fazla süreç içinde girmeği planladığımız AB ile de ilişkilerimizi belirli ölçülerde kötü yönde etkileyebilir.

 

Daha önce de üzerinde durduğum gibi, hedefimiz Ülkemizin kalkınması için gerekli adımları atılması ile AB’nin seviyesine erişmek sureti ile AB’ye girmek bir yan ürün olarak ortaya çıkmalıdır. Ülkemiz insanı ve Ülkemizdeki teknoloji bunu yapacak düzeydedir. Yalnız, yabancı hayranlığını bir tarafa bırakarak; çalışmalıyız, yine çalışmalıyız. Saygılarımla. Bu Haber 295 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI