Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Ağustos 2017 Pazar
YAŞAR KARADUMAN
Çamlığın Öyküsü

Geçen yıllarda otel yapılma tehlikesini halkın duyarlılığı ve karşı durması sonunda atlatan Ünye Çamlığı on yıl sonra bugün başka bir felaketle karşı karşıya.

Ordu Büyükşehir belediyesinin burası için hazırladığı proje kapsamında ilk olarak geçende burada on beş ağaç kesilmesi ile başlayan süreçte Ünye’yi ne büyük bir felaketin beklediğini gördük.

Çamlık tamamen halka kapatılıyor ve tamamında ağaçlar kesilerek, bungalov, otopark, ticari binalar yapılarak Ünyelilerin çamlıktan ayağı tamamen kesiliyor.

 

Çamlığı kaybediyoruz

Ünye, İstanbul, Ankara, İzmir Almanya, İsviçre, Belçika Hollanda ve tüm Ünye dışındaki Ünyeliler.

 Büyük bir felaket karşısındayız.

Çamlığın yok olması anlamına gelen bu projenin kesinlikle hayata geçmemesi gerekmektedir.

Bunun için Ünye’de yaşayan ve Ünye dışındaki Ünyeli ve sivil toplum kuruluşlarının destekleri çok önemlidir.

Dün akşam Ünye Kent Konseyinin acil toplanarak aldığı karara uyarınca Perşembe günü Çamlıkta Ünye deki sivil toplum kuruluşlarının parti başkanlarının ve halkın katılacağı gösteriye ve basın açıklamasına eşimizi dostumuzu da alarak muhakkak katılalım.

Unutmayın Perşembe akşamı saat 17.00 de Çamlıkta.

 

Çamlık Nasıl Yapıldı?

Yıllar önce çamlığı yapan Ünye eski belediye başkanı Hüsrev Yürürle vefatından önce yaptığım  röportajı güncellik kazanması nedeniyle tekrar yayınlıyorun.

 

Fenerden- Çamlığa Ön Bilgi

Fenerden başlayarak çamlığın sonuna kadar buraya bakmak gerekirse, Fenerin arka tarafında bugün de duran Osmanlı mezarları vardır. Bu mezarlık burada 1700 lü yılların sonlarına doğru oluşmaya başlamış son definler otuzlu yılların ortalarında yapılmıştır. Çamlığın bu bölümü mezarlık olarak kullanılırken biraz ileride birkaç evlik yerleşim yeri olduğunu anlatırlar. Ünye’deki Çömlek atölyelerinin çömlek çamurlarını burada açtıkları çukurlardan çıkarırlardı.

 

Bu mezarlarda kimler gömülüdür?

Bu mezarlarda sadece Ünyeli olanlar çok azdır daha çokl Hopa’dan, Çarşamba’dan, Perşembe’den, Trabzon’dan, Görele’den insanlar ve Batum göçmenleri gömülü bulunmaktadır.

Mezarlıkta bilinen en eski taş 1767 yılına tarihlendirilmektedir. Bir dönem Ünye ve çevresinde bir salgın hastalık olmuş, bu hastalıktan ölen insanlar da buraya gömülmüştür. (Harun Kırık-Lisans tezi) Hüsrev Bey kırklı yıllara gelindiğinde buraya defin yapılmadığını, bugünkü Elmalık Mezarlığını (Çakırtepe) hizmete açtıklarını söylemiştir.

 

Bu kadar ön bilgiden sonra Hüsrev Bey’e ilk sorumuz:

Efendim, burası çamlar dikilmeden önce nasıl bir yerdi?

Bir kısmı mezarlıktı, bir kısmı çömlekçilerin testi yapmak için çamur çıkardıkları çamur ocakları idi. Çam dikerken hepsini kapattık, kaldırdık.. Açılan çukurları, doldurmak için neler çektik, makine yoktu, kepçe yoktu, kamyon yoktu, tamamen insan gücüyle kazma kürekle düzeldi.

Bir kısmında eski evler vardı, bir kısmı dikenlik çalılıktı, kimse gidip gelmezdi. Bıldırcın zamanı bıldırcın avı kurarlardı.

 

Oraya çamlık yapma fikri nasıl doğdu?

Ben o zaman Belediye Başkanı idim, Orman Bakanlığı, Fidanlıklar Genel Müdürlüğünden bize, geldiler:  " Bize bir yer gösterebilirseniz size bir çam fidanlığı kurmak istiyoruz" dediler. Bizim böyle bir şey aklımızda bile yoktu. Olsa bile yapacak ne fidanımız, ne fidan alacak paramız ne gücümüz vardı. Konuyu Musa Bey’le istişare ettik (Musa Güven) Musa Bey meclis üyemiz idi, ağaçlar konusunda bilgisi vardı.

Birkaç yer gösterdikten sonra, burayı beğendiler, sonra onlara bir yemek verdim. Yemekte çam dikilecek yer karara bağlandı ve böylece Çamlık doğdu.

 

Fidanlar nasıl ve nereden geldi?

Fidanlar Samsun Gelemen Devlet Üretme çiftliğinden belediyenin kamyonu ile alındı. Fidanların alınması yüklenmesi getirilip indirilmesi ve dikilmesi safhalarında Musa Bey ilgilendi. Musa Bey'in büyük emekleri geçti. Çalışmaların başında bulundu, kontrol altında büyümelerini sağladı, o olmasaydı bu işin altından kalkamazdık. Şehir içinde benim yapmam gereken bir sürü iş vardı, yeni caddeler açmak meydandan mezarları kaldırmak istiyorduk, çamlık işi hesapta yoktu, ona ayıracak zamanımız ve adamımız yoktu

Fidanların Samsundan alınıp Ünye'ye getirilmesinde problem yaşadık. Bana, ağaçları kamyona koyarken köklerindeki toprakların döküldüğünü söylediler. İlk dikilenler kurumuştu. Azmi efendi isminde bir bahçıvanımız vardı birgün geldi: "Beyim bu ağaçların kökünde bir miktar kendi toprağı olması lazım" dedi. Gittik konuştuk,” bize kökünde bir miktar toprakla veremez misiniz?” dedik, Veririz ama dökülmemesi için çuval lazım dediler, fırıncılardan çuval aldık, bir kamyona 50-60 fidan ancak sığıyordu, böylece diktiğimiz fidanlar tuttu. Daha sonra Musa Bey azmi efemdi ile çam fidelerini Ünye'de yetiştirmeye başladılar, onlar daha iyi netice verdi.

 

Çamlar dikilirken kaldırılmayan mezarlar vardı orada onlar ne idi?

Benim Belediye Başkanlığım sırasında da bakımsız bir mezarlıktı. Çakırtepe'nin denize bakan yamaçlarına yeni mezarlık yaptık. Ziraat Mühendisleri mezarları kaldırsanız iyi olur dediler. Mezarları kaldıracak gücümüz yoktu, Ünye’de yapılacak bir sürü iş vardı. Büyük caminin çevresindeki mezarlıkları da düzenleyerek bugünkü caddeyi açmıştık, Cumhuriyet Meydanı düzenlememiz vardı, hükümet konağı yapılacaktı orada eski mezarlığın kaldırılması gerekiyordu, daha sonra meydan genişletilecekti, Ünye’nin her tarafında işler bizi bekliyordu.

Mezarları kaldıramadık, önce Cumhuriyet meydanı bitsin dedik, ağaçları mezar aralarına diktik, ileride kaldırırım dedim. O günkü imkanlarımız çok kısıtlı idi. Her şey aynı anda olmuyordu. Çamlığı yaparken bir yandan da Çakırtepe mezarlığını hizmete soktuk. Meydandan kaldırdığımız mezarları da buraya taşıdık. Meydanda bir tane mezar kalmadı.

 

Efendim, çocukluğumuzda Ünye Çamlığı çok popüler bir yerdi, çevre il ve ilçelerde tanınmıştı. Pazar günleri kalabalıktan girmek mümkün değildi. Düzenli ve temizdi, içeri araba sokulmazdı, gelenlerin huzurlu bir piknik yapabilmeleri ve rahatsız edilmemeleri için Ünye Turizm Cemiyeti, düzeni sağlıyordu. Herkes Pazar gününün gelmesini dört gözle bekliyordu. Ünye'ye gelen misafirler çamlıkta verilen balık ziyafetleri ile ağırlanıyordu. Siz Ünye'ye böyle bir mesire yeri kazandırdığınız için mutlu muydunuz?

 

Nasıl olmasınız evladım?. Tabiî ki mutlu oluyordum. Ağaçların büyümesini Musa Bey her gün kontrol ederdi. Bakımları noksansız yapılırdı. Bahçıvan Azmi Efendi ağaçlara tek tek evladı gibi bakardı. Samsun'dan Trabzon'a kadar böyle bir yer yoktu Karadeniz'de.. Komşu kasabalar bize imrenirdi. Gelip geçenler Çamlığa hayran kalırlardı.

Muntazam büyümeleri için ne gerekirse yapıldı.. Hatta bir ara Musa Beyle ile rüzgardan eğrilen ağaçları bağlamayı bile düşündük.

 

Ünye'yi nasıl bulmuşlar, başka yerlere de fidanlık yapmışlar mı?

Hayır bir tek Ünye'ye sahilde… Allah razı olsun, yoksa o günlerdeki Belediyenin imkanları ile bir ağaç dikecek gücümüz yok. İkici Dünya Savaşı'nın etkileri henüz Türkiye üzerinden kalkmamış yokluk yılları. Kömürsüzlükten elektrik santralini çalıştırıp şehre cereyan veremiyoruz, kömürümüz borcumuzu ödemediğimiz için banka tarafından haciz edilmiş, akşam şehre iki saat elektrik vermek için depoya pencereden girerek gizlice kömür alıyoruz, yani hırsızlık yapıyoruz, kömürümüz hacizli, duysalar rezil olacağız o şartlarda çamlık yapmamıza imkan mı vardı?

Adamlar bize nasıl geldi bilmiyorum?. Sonra çok araştırdık sorduk, o yıllarda Orman Bakanlığında eski bir Ünyeli vardı. Çamlık sayesinde Ünye tanınan bir kasaba oldu, Ankara'da İstanbul'da bile Ünye dedikleri zaman Çamlık akla gelirdi

 

Şimdi ağaçların ömrü doldu diye kesip buraya otel yapmak istiyorlar sizin bu konuda görüşleriniz nedir?

Ağaçların ömrünün bitip bitmediğini ben bilemem, onu uzmanına sormak lazım. Ama çamlığın bakımsız olduğunu, ağaçların ilgisizlikten, zamanında usulüne uygun budanmadığından, yeni ağaçlar dikilmediğinden eski günlerindeki gibi olmadığını söylediler.

Bu soruyu geçen yıl Ünye'de iken gazeteci çocuklar da sordular, ne diyeyim evladım, işler memleket hayrı için yapılır iyi düşünülmelidir, memleket hayrı ise otel bir köşeye yapılsın diyeceğim ama tek bir ağaç bile kesilmesine razı değilim çok iyi düşünmek lazım.. Başka yer yokmuymuş? (Röportajın yapıldığı zaman çamlığa otel yapılması gündemdeydi)

(Yaşar Karaduman, Hüsrev Bey’in Anıları 2007 Nişantaşı-İstanbul)

 

10 Ağustos Perşembe günü eşimizle dostumuzla çocuklarımızla saat 17.00 de

 

Çamlıkta buluşuyoruz.Bu Haber 1409 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
Başlık : Ünye-Çamlık Tarih : 9 Ağustos 2017 / Pazar Üye Adı :Prof.Dr.Belgin Mazlumoğlu
Bu kadar zorlukla ve yokluk içinde yapılan Çamlık'ı korumak hepimizin görevi.Çamlığımız Ünyemizin göz bebeği.O ağaçlar dikildiği zaman ben Ünyede idim,onun heyecanını yaşadım.Kilometrelerce uzanan sahilde yer bulunamayıp,yıllanmış çam ağaçlarını keserek inşaat yapılması asla kabul edilemez.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI