Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Ağustos 2017 Pazar
TURGAY GÜVEN
Şanghay Mucizesi; Şanghay Serbest Ticaret Bölgesi Ve Şanghay Limanı ( 2 ) ( Devam ) “Dünyanın en büyük konteyner limanı”

Bölgede, güvenlik inceleme sistemi, anti-tekel soruşturma sistemi, sosyal kredi derecelendirme sistemi, bilgi paylaşımı ve eşgüdümlü güvenlik güçleri sistemi ile sanayi birliklerinin de piyasa denetimine katılmalarını sağlayan bir sistemle denetim sağlanmakta. Devlet yasa dışında orada herhangi bir işlem yapamıyor.

Ana hizmet sektörleri olan ticaret ve lojistik sektörlerinin desteklenmesi için Lujiazui Finans ve Ticaret Bölgesi’nin  kurulmasıyla bu alandaki şirket sayısı iki katına çıkar.

Zangjiang İleri teknoloji Parkı ile Jingiao İhracat İşlemleri Bölgesi’nin model  işbirliğiyle bölge çok sayıda çok uluslu imalat şirketinin Ar-Ge merkezlerine yer vermekte  ve  yenilikler yaratmak  için yetenekli  bilim adamlarını çekebilmekte.

Limana gelince ; Şanghay limanı, batıdan doğuya, boydan boya Çin’i geçerek, gelip, Doğu Çin Denizi’ne dökülen Yangtze Nehri’nin yaptığı Delta ile çevre bölgelerle çevrili, Şanghay’dan başka, ülkenin en gelişmiş bölgesini oluşturan Jiangsu, Zhejiang gibi eyaletleri kapsayan, devasa bir ‘hinterlanda, yani arka ülkeye-arka topraklara hizmet veriyor. Dünyanın en işlek limanları arasında ve dünyanın en büyük konteyner limanı. Her zaman  ‘İşler yolunda ve mallar teslimata hazır’ sloğanıyla çalışan  liman sayesinde, açık politika ortamından yararlanan Şanghay, uluslar arası bir nakliye merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Büyük liman yatırımları ile şehrin ticaret kapasitesi hızla artıyor. İhraç kargonun yüzde 60-70 gibi büyük kısmı, deltanın ürünleri. Hinterlandın ihracat toplamı, Şanghay 525 milyar dolar, Zhejiang 275 milyar dolar, Jiangsu 345 milyar dolar  ile yaklaşık 1145 milyar dolar ki, bu rakam, ülkenin yaptığı toplam ihracatın yarısı.

Serbest Bölgesinde yöneticilerin temel bir politikaları var. İlk hat; yani, ülke dışı, ülke sınırına kadar olan alan kontrolsüz, ikinci hat; yani,  ülke içi, ülke sınırından içeri girdikten sonra kontrollü. Yabancı kargo, ülke deniz sınırını geçtikten sonra kontrol ediliyor, tek gişe yöntemiyle, basılı belgeler yerine,  işlemler online yapılıyor ve mal gümrükten hemen çekilebiliyor.

Liman yönetimi, kendi deyimleriyle, sadece, rıhtımcı olarak kalmak, yani,  işin sadece hamaliyesini çeken  olmak istemiyor. Nakliye finansmanı, sigorta, danışmanlık, deniz hukuku, gemi denetimi gibi modern nakliye hizmetlerinde de söz sahibi olmak istiyor. Şanghay limanı’nda yaklaşık 70 kadar uluslararası nakliye şirketi, 150 kadar uluslararası nakliye ajansı ve 100 civarı gemi işletme, bir yığında nakliye sigortası şirketi mevcut.

Liman, 700-750 milyon ton kargo ve 30-35  milyon Teu kapasitesi ile dünyada bir numara. Sadece iç sular ise 500 bin Teu kapasitede.

Kısaca bir açıklama yaparsak : Teu- İngilizce–‘Twenty foot Equıvalent Unit- 20 feet-ayak ( 20x20cm=4m) uzunlukta Endüstriyel Yük Birimi’, daha doğrusu,  ‘bir konteynere yüklenmek üzere hazırlanmış endüstriyel yük miktarı’nı anlatmak için kullanılan  bir deyim ve pratikte, 1 Teu, 4 m boyunda ve 35 m3 hacme sahip bir konteyneri ifade ediyor. Bu durumda denizcilik standartlarında, 3 000 Teu’ luk orta boy bir konteyner yük gemisi ambar+ güverte, toplam yaklaşık 3 000 konteyner kapasitesine sahip oluyor ki, bu da, limanda, yıllık 10 000 gemilik bir  deniz trafiğini gösteriyor.

Liman’ın önü açık ve geleceği parlak görünüyor, liman yönetimi  önündeki engin okyanusu ve dünya denizlerini artık fethedilecek sular olarak görmekte.

Şanghay limanının uluslararası bir deniz nakliye merkezi olarak kalması için sudan-suya, ırmaktan denize, yani, iç sudan dış suya, ülke içinden gelen  ırmaktan ve limandan açık denize, açık denizden limana ve ülke içinde ırmağa oranlarına bakmak gerekiyor. Açıklarsak; Dış su: açık denizler ve okyanuslar. İç sular: kıyılar, kara suları, koylar, körfezler, limanlar, ırmaklar ve göller. Dış su-iç su transfer oranının yükseltilmesi gerekiyor. Bu amaçla, yakın bir yerde bulunan Yangsan adaları bölgesinde, 15 metreye kadar inebilen ve en az 50 civarında rıhtıma sahip, yıllık 15 milyon teu-konteyner  kapasiteli bir adet derin-deniz limanı kurulmakta.

Hükümetin, nakliye hizmetleri endüstrisi açılımıyla ilgili ve özellikle, yabancı sermayeye yönelik, kıyılar arası deniz taşımacılığı yanında, karayolu, demiryolu, havayolu vb. başka politikaları da yok değil.

Hükümet, ilerleyen zamanlar için, yabancı sermayeye, Şanghay limanı çevresinde, ucuz, ancak, ağır ve hantal su-deniz taşımacılığına bir alternatif olarak, pahalı, ancak pratik, karayolu vb. gibi bazı taşımacılık  izinleri vermeye de  başlamış bulunmakta.

Kapitalizm, liberalizm, insan oğlunun sonu olmayan kar-kazanç hırsı, artık, bu  muhteşem şehri, kimbilir, nerelere  götürecek.

 

Saygılarımla. Bu Haber 256 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI