Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ağustos 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
Recep KORKMAZ - Ne yapacaksanız kendiniz yapacaksınız…
Hiç kimse, bir şeyi elde edeceğine inanmadığında onu elde etmeye hazır değildir. Ne kadar hazır olduğunuzu ne kadar arzuladığınız belirler. Kimse sizin adınıza bir şey yapamaz, ne yapacaksanız kendiniz yapacaksınız.

Yürek varsa, sevda da vardır.

İstek varsa, sonuç ta vardır.

Düşünce varsa, insan da vardır.

Umut varsa, gelecek her zaman vardır.

                                                              Ö. Hayyam

Namık Kemal’in meşhur beyitleri arasında en çok akılda kalan mısralardan biri ise;

Ne efsunkar imişsin ah ey didar-ı hürriyet

Esir-i aşıkın olduk gerçi kurtulduk esaretten

O zamanların davası ‘HÜRRİYET’ idi. Aradan geçen zamanda hürriyete kavuştuk. Bugünün davası ise, DEMOKRASİ. Bugün ‘Ne efsunkar imişsin ey didar-ı demokrasi’ diyecek biri çıkar mı? Diyecek biri çıksa bile demokrasinin ne olduğunu bilemeyecek, aksine bu da nedir diyeceklerin çoklukta olacaktır.

Mecnun; dağlara, taşarla, ağaca, çiçeğe kadar Leyla’yı görür. Mecnun, Leyla’sını arar. Her baktığı yerde Leyla’sını görmesi (Aradığın ne ise O’sun der Mevlana ) ondandır. Zamanın halifesi bir gün Leyla’ya rastlar, şöyle bir bakar ve uğruna çöllere düşülecek kadar güzel biri olmadığını söyler. Bunun üzerine Leyla halifeye ‘Ben Leyla’yım, fakat siz mecnun değilsiniz. Bana onun gözüyle bakamaz ve onun gibi göremezsiniz’ der.

Demokrasiye bakışımızı ve onu derinden anlayışımızı yeteri kadar geliştiremezsek, demokratik bir yaşama ulaşamayız.

Çağdaş demokrasinin öznesi insandır. Bu nedenle başta devlet olmak üzere, devletin bütün kurumları özel ve resmi oluşumların hepsi halkındır ve halkın refahı için kurulmuştur.

Demokrasi; halkın halk tarafında,n halk için yönetilmesidir. Demokrasi, insana seçme, karar verme ve iradesini kullanma hakkı verir. İnsan kendi iradesini kullanabildiği için kutsaldır. Demokrasilerde DEVLET, vatandaşın mutluluğu için vatandaşın iradesiyle kurulan ve ihtiyaçlarına göre şekillenen bir organizasyondur. En kutsal görevi başta yaşam hakkı olmak üzere vatandaşın temel hak ve özgürlüklerini korumaktır.

Öznesi insan olmayan bir yapının demokrasi gibi bir derdi yoktur. İstese de demokratikleşemez. Demokrasinin D’sini taşıyan bir ülkede maaşını halktan alan kamu görevlisi, sadece halktan veya onun temsilcilerinden emir alır ve emredileni yapmakla yükümlüdür.

Ancak öznesi insan değil de devlet olan demokrasi anlayışıyla, devletin sembolleri ve değerleri demokrasiyi ve demokrasinin öznesi olan insanı öldürüyor. Özgür vatandaş olamamanın karşılığı bizi temsil etmeyen bir parlamentonun oluşmasını sağlıyor. Dolayısıyla “Her şey vatan içindir” gerisi teferruatta kalıyor.

Hayat, ‘Fark etmez’ diyenleri hiç affetmez.

Damarlarınızdaki kana değil, ruhunuzdaki heyecana güvenerek KENDİNİZ ve gelecek nesiller için bir şeyler yapmaya bu gün başlayın.

 

İçin temiz olmadıktan sonra

Hacı hoca olmuşsun, kaç para!

Hırka, tespih, post, seccade güzel

Ama TANRI kanar mı bunlara.

      +++++        +++++            

        Dünya üç beş bilgisizin elinde

Sorsan her bilgi var kendilerinde

Üzülme, ‘eşek eşeği beğenir’

‘Hayır var’ sana kötü demelerinde

                          Ö. HayyamBu Haber 2389 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI