Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Eylül 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü Karaman/Fındıkta Adalet Yürüyüşü

Fındık üreticisi “yeter artık” diyerek 18 Eylül 2017 Pazartesi günü Ordu’dan Giresun’a yürümeye başladı.

CHP’nin önderliğinde düzenlenen üç günlük  “Fındıkta Adalet Yürüyüşü”nde üreticiler, düşük fiyattan duyduğu hoşnutsuzluğu bir kez daha siyasi iktidara duyurmaya çalışacak. Yürüyüşün ne denli etkili olacağı, fındıkçının feryadının hükümet tarafından ne oranda karşılık bulacağını hep birlikte göreceğiz.

Ancak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıklamaları dikkate alındığında yürüyüş, hükümet üzerinde çok yankı yaratmayacak gibi görünüyor. Bakan Fakıbaba, Karadenizli üreticinin isyanının piyasada fındığın 8 liradan işlem görmesine, TMO’nun 10 ile 10.5 liradan satın almasına olduğunu göremiyor, ya da görmek istemiyor.

Bakan, “Yürüyüş yaparak enerjilerini boşa harcamasınlar. Hiç paniğe gerek yok, biz fındık üreticilerinin ellerindeki bütün mallarını alacağız” diyerek, fındıkçının temel sorunu olan düşük fiyatı bir türlü dile getirmiyor. Meselenin özü düşük fiyatlar ama nedense göz ardı ediliyor.

Oysa Karadeniz’in çileli üreticisi günlerdir fındığın hak ettiği değerden alıcı bulmadığını, yok pahasına tüccarlar tarafından ellerinden alınmak istendiğini, TMO’nun açıkladığı taban fiyatın da çözüm olmadığını haykırıyor. Yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için TMO’nun önceden açıkladığı taban fiyatı revize ederek en az 13-14 liraya yükseltmesini istiyor.

İsyanlarını ağaçlarını keserek, fındığı yakarak kamuoyuna, dolayısıyla iktidara duyurmaya çalışıyor. Ama boşuna. Baksanıza, Sayın Bakan “Fındık fiyatlarını açıklamadan önce bölgenin milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları ile görüşme yapılarak ücret belirlendi” diyor.

Sayın Bakan “Endişeye gerek yok” diyor, ama üreticinin derdini, feryadını bir türlü göremiyor. Ellerindeki tüm ürünlerini TMO alsa dahi sorunlar, yakınmalar ortadan kalkmaz. Çünkü, 8.75-9 liraya mal ettiği fındığını 10 liraya satması gideri gibi, bir yıllık geçimini de karşılamıyor.

Taban fiyat 13-14 lira bandına çekilirse, o zaman dertli üretici “sırf peşin para veriyor” diye tüccarın eline mahkum olmaktan kurtulur, TMO’nun yolunu tutar.

Demem o ki, isyanı, bağırması piyasadaki 8 liralık fiyata, TMO’nun açıkladığı taban fiyata. Bu rakamdan ne kadar fındık alırsanız alın, sorun çözülmez, üretici bağırmaya, ağacını kesmeye, yakmaya devam eder. Yani TMO’nun taban fiyatı yükselterek piyasaya daha etkin müdahalede bulunması şart.

TMO Genel Müdürü Erkan Kemaloğlu da acele ettiği, fındığını hemen sattığı gerekçesiyle üreticiye sitemde bulunmuş.  Karadenizli, Eynesil doğumlu sayın Genel Müdür de çok iyi bilir vadesi gelen borçlarını ödeyebilmek için üreticinin acele ettiğini, seyirterek pazara indirdiğini. Ne yapsın kapısına icra gelmeden ürününü bir an önce paraya çevirerek, borcunu ödemek istiyor.

İşte burada öne çıkıyor, devletin babalığını göstermesi, tüccara ezdirmemesi. Bunun yöntemi, yolu da fındığın hak ettiği değerden TMO tarafından peşin ödeme ile alınması.

İki yıl önce 15-16 liradan işlem gören ürün, geçen ve bu yıl adeta yerlerde sürünüyor, ancak 8 ile 10 lira arasında alıcı bulabiliyor. Anlamak mümkün değil. Sahi ne oldu da iki yılda fındık fiyatı bu kadar düştü? “Önceki yıl rekolte düşük, fiyatlar ondan yüksekti” diyenler olabilir. Çok yüksek rekoltenin gerçekleştiği yıllarda bile fiyatlar bu kadar gerilememişti.  

Bıçağın kemiğe dayandığı bu günlerde derdini, sesini bir kez de yürüyerek duyurmak istiyor üretici. Belki duyan olur diyerek Ordu’dan Giresun’a 47 kilometre yürüyor.

İster CHP, ister başkaları öncülük etsin yürüyüşün tek amacı, düşük fiyata, piyasayı istediği gibi belirleyenlere isyan, üreticinin sahipsizliğini haykırmak.

 

Yürüyüşü siyasi bulanlar, ideolojik yöne çekenler mutlaka olacaktır. Hiç öyle de değil.  Söz konusu olan günlerdir ağlayan Karadenizli üretici, Türkiye’nin temel ihraç ürünü olan, döviz getiren fındığın giderek değersizleşmesi. Bu Haber 193 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI