Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Eylül 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü Karaman / Biri Gülüyor Diğeri Bekliyor

Hep söylenmiş, yazılmış, çizilmiştir işçi ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklileri arasındaki ayrımcılık, aylıkları arasındaki dağlar kadar fark.

Ne yazık ki, aynı kurum çatısı altında olmalarına karşın, farklılık, ayrımcılık bir türlü giderilemedi.  Makas giderek işçi ve Bağ-Kur’luların aleyhine açılıyor. Birinin maaşına toplu iş sözleşmesi uyarınca, diğerinin aylığına ise altı aylık enflasyon farkı kadar artış yapılıyor. Bu uygulama bile ayrımcılığı net olarak ortaya koyuyor.

Memur emeklisi eninde sonunda yeterli olmasa da hakkını, parasını sonunda alıyor. İşte o haklardan biri de ikramiye farkının ödenmesi. 

Malum, kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti bulunanlara emekliye ayrıldığında 30 yıl üzerinden ikramiye ödendi. Bu sürenin üzerindeki hizmetlerinin karşılığını alamayarak büyük haksızlığa uğradı, mağdur oldular.

Hak ettikleri, analarının ak sütü gibi helal olan paralarını alabilmek için yıllardır uğraş veren, hukuksal mücadele yürüten 7 Ocak 2015’ten önce emekli olanlar, sonunda seslerini Hükümete duyurabildi. Hükümet, yakınmaların artması üzerine haksızlığın giderilmesine yönelik yasal düzenlemeyi hayata geçirdi.

Buna göre,  kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti bulunan ve 7 Ocak 2015’ten önce emekli olup ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlar SGK’ya başvurarak ikramiye farkını isteyebiliyor. SGK’ya başvurmayanlara doğrudan ikramiye ödenmiyor.

Bu konumdaki memur emeklilerinin en geç 29 Ocak 2018’e dek SGK’ya başvurmaları gerekiyor. Eğer bu tarihi geçirirlerse 30 yılın üzerindeki ikramiye farkını alamayacaklar. Yani bu tarihten sonra başvuru yapılırsa fark ödenmeyecek. Başvuru yapılmadan SGK bu konumdaki emeklileri belirleyip otomatik ödeme yapmıyor.

30 yılın üzerinde hizmeti olmasına karşın bu süreden ikramiye almış olanlar eğer yaşamlarını yitirmişlerse geride kalan mirasçıları başvuruda bulunarak farkı alabiliyor. Ölen kişilerin mirasçıları ve yakınları mutlaka 29 Ocak 2018’e kadar SGK’ya başvurmak zorunda. Aksi durumda bu hakları yanacak.

Daha önce ikramiye farkını alabilmek için dava açan, ancak sonuçlanmayanların SGK’ya başvurmalarına gerek yok. Kurum bu kişilere otomatikman alacağını ödüyor. Açılan davalar doğrudan düşerken, dava masrafları da SGK tarafından karşılanıyor.

Başvurular, SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapılacak. Posta yolu ile başvuru yapacakların işlemlerini takip edebilmeleri için iadeli taahhütlü yolu tercik etmeleri lehlerine olacak. Bu sayede ödeme takvimini ve dilekçelerini takip edebilecekler.

Fark alacağı 7 bin 500 liraya kadar olanlara paraları üç ay içinde ödeniyor. 7 bin 500 liranın üzerinde alacağı olanlara, üç ay içinde 7 bin 500 lira, geriye kalanı da başvuru tarihini takip eden yılın aynı ayında ödeniyor.

Otuz yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri haklarına kavuşurken, işçi ve Bağ-Kur emeklisi hala intibak yasasının çıkmasını umutla bekliyor. Memur emeklisine göre bir hayli düşük aylık alan milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi iş başındaki Hükümetin daha önce verdiği sözün yerine getirilmesini istiyor.

İstemesine istiyor da seslerini, feryadını bir türlü kulağını tıkayan siyasi iktidara duyuramıyor. Oysa, 2000 öncesi emekli olanlara yönelik intibak yasası çıkarılarak aylıklarında 50 ile 335 lira arasında artış sağlanmıştı. Hala nedendir bilinmez 2000 sonrası emekli olanlar bu haktan yoksun bırakıldı. Böylelikle aynı statüde çalışan, prim ödeyenler arasında büyük haksızlık ve ayrımcılık oluşturuldu. Kuşkusuz bu ayrımcılığı, haksızlığı, yoksunluğu ortadan kaldıracak olan bizatihi siyasi iktidar.

Dediğim gibi, bakanların sözüne, seçim vaatlerine karşın 2000 sonrası SSK ve işçi emeklileri hala beklemede. “Umut fakirin ekmeği ye Mehmet ye” misali umudunu sürdürüyor. Ama nereye kadar?

Anayasa Mahkemesi de bu konuda yapılan bireysel başvuruyu henüz sonuçlandırmadı. Oradan gelecek haber merakla bekleniyor.

Gözümüz yok ama memur emeklisi kadar işçi ve Bağ-Kur emeklileri de haklarını istiyor.

 

 

 

     Bu Haber 202 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI