Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Eylül 2017 Pazar
RECEP ÖZCAN
Fındıktan Fındığa

Sanki bu ara fındıktan bahsetmek moda oldu. Yerel basın ve ulusal basın konuyu dillendiriyor. Fındık üreticisi açısından bu durum iyi değerlendirilebilir. Belki fiyatların yükselmesi açısından iyi olabilir.

Fındıkta sorunlar var ve bundan dolayı sürekli konuşuluyor. Sorun sadece fiyat üzerine endeksleniyor. Konuşma sürekli yapılıyor bundan önceki yıllarda olduğu gibi. Fakat çözümle ilgili öneriler çok öne çıkmıyor. Çıksa da sorunlarını çözmüyor.

Tarım sektörüne baktığımızda sorunlar hemen hemen hepsinde mevcuttur. Daha doğrusu ülkemizin tarım politikası üreticilerin kendi iradeleri doğrultusunda devam ediyor. Bu da aksamalara neden olmaktadır.

Bazı ürünler; bir defa ekildiğinde yıllarca ürün alınmaya devam etmektedir. Fındık, zeytin, narenciye, kayısı, üzüm ve çay gibi. Bazı ürünlerde yıllık olarak ekilirse ürün alınır. Tütün, buğday, mısır, patates, soğan, pamuk gibi.

Genelde şunu görmekteyiz ki yıllık ekilen ürünler artık ekim alanları boş kaldı. Üreticiler tarafından ekmekten vazgeçildi. Sebebine gelince kesinlikle maliyetini karşılamamasıdır. Maliyetini karşılamayan ürün niye ekilsin. Niye boşuna zahmet çekilsin.

Fındık, zeytin ve çay gibi ürünler sadece yıllık bakımları var. Azıcık bakımlarla yıllarca ürünler alınabilmektedir. İşte bunun için fındık tarımına devam edilmektedir. Bir de bölgemizin arazi yapısı nedeniyle başka tarıma uygun olmaması, tarım aletleri ile tarım yapılamaması da var. Elle veya beden gücüyle bu arazide kim tarımla uğraşır!

Köylere baktığımızda oturanlar genelde belirli bir yaşın üzerinde veya emekli kişilerdir. Onlarda olmazsa fındık üretimi sona erer. Aslında bu genç neslin işidir. Genç nesil artık köylerde oturma gibi bir şansı yok. Köyde hayatını idame ettirebilmesi için geçinecek araziye ihtiyaç vardır. Bunu sağlama imkânı var mı acaba?

Ailelerin ekonomileri yeterli seviyede değildir. Şu anda her kesimde çalışanlar ancak çalıştığının yani emeğinin karşılığını almaktadır. Bu da ancak ailenin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu fındıkta da aynıdır. Sadece yevmiyesinin karşılını alabilmektedir. Bunu da alınmazsa kim fındıkla uğraşır. Boşu boşuna spor niyetine kim çalışır!

Benim yazımda da çözüm yok. Bizim hayatımız fındık. Fındık olmazsa biz yaşayamayız. Ordu ili Karadeniz biter. Bu arazilere ne yapılacak ki insanlar buraları terk etmesin. Arazi o kadar değerli ki insanlarımız bir karış toprak için birbirlerinin canına kıyabilmektedirler.

İnsanları buralarda tutmanın yollarını bulmak gerekir. Gençlere karnını doğurmak için imkânlar sağlanmalıdır. Büyükşehirlerde onları ziyan etmemek gerekir. Onlara oralarda işkence çektirmemek gerekir.

Kısacası benim çocukluğumda ve gençliğimde de fındık para etmiyor diye yakınılırdı. Fındık üreticileri zor durumdaydı şimdi de zor durumda. Değişen bir şey yok. Biz hep ümitle yaşadık. Bu ümidimizi şimdi de koruyoruz. Ümit fakirin ekmeğidir. Belki birileri yardımcı olurda, fındıkla ekmeğimizi karşılarız. Ümit işte! Bu Haber 289 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.