Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Ekim 2017 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Fındık - 2- Huzursuzluk Sürüyor Memnun Olan Yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız  sayın Ahmet Eşref   FAKIBABA,  fındık fiyatlarından üreticilerin %80'i memnun demişti. Ancak basında ve piyasada görülüyor ki üreticilerin bırakın %80'ini,  %10'u - %20'si dahi memnun değil. Nasıl memnun olabilir ki? Geçen yıl fındık 14 - 15 liradan satılırken  ve de bu yıl en az 15.00 tl. nin üzerinde bir fiyat beklenirken, fındığın hesaplanan maliyetine yakın (10 tl.) bir fiyatın açıklanması ve alımların iki - üç haftadır devam etmesine rağmen hala itirazların, protestoların, beyanatların devam etmesi hiçte üreticilerin memnun olmadığını göstermektedir.  Sayın bakan Fakıbaba'nın: %80' ninin memnun açıklaması herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Sayın bakan Fakıbaba  bu açıklamayı Giresun'da diğer Giresun'lu Millet Vekilleri ve Giresun'lu Milli Savunma Bakanı olan Nurettin Canikli ile beraberken yaptı. Diyelim Sayın Bakan Fakıbaba Urfalı ve fındıkla bu güne kadar hiç haşır neşir olmamış.  Muhtemelen fındığı  ve Karadeniz bölgesini  ve de Karadeniz'li halkı da pek tanımıyor.  Olabilir  henüz yeni bir bakandır. Ve dedik ya Urfa'lıdır, bilemiyebilir. Ya o  yanındaki Giresun Milletvekilleri ve  Giresun'lu  Sayın Bakan Canikli de mi fındığı ve Karadeniz'li halkın durumunu bilmiyor??? Bunlar Amerika da mı yaşıyorlar? yoksa  Afrika da mı?! Sayın Bakan Fakıbaba'ya hiç mi bilgi vermediler? Hiç mi uyarmadılar?  Neyse ne? Olan oldu dediğimiz gibi o gün bu gündür  feryatlar, açıklamalar, protestolar, yürüyüşler sürüp gitti/gidiyor. Fakıbaba ( ve TMO) büyük bir lütuf gibi önceki gün: Fındık alımlarında çürük kabul oranını %3 ten %5 e,  çatlak kabul oranını da %2 den %5e çıkardık. Rekolte yüksek olmasına rağmen  bütün fındığı biz alacağız. Kimse canını sıkmasın rahat olsunlar diyor.  Pekala çiftçi belgesi olmayan, tapulu arazisi üzerine olmayan,  veya tapu kaydı çok az olanlarla tapusu olduğu halde   dönüm de 130 kg. fındıktan fazlası alınmaz  talimatı neyin nesi?!  Sözler havada kalıyor ama  talimatlar, genelgeler yazılı ve ortada, halen de geçerli. Bu zamana kadar  (fındık fiyat ve alım şartları  ile ilgili) iki aydır hemen her gün gazetelerde TV ler de  yayımlanan yazılar aykırı/menfi haberler,  bundan önceki yıllarda bu kadar yoğun ve sürekli değildi. Çünkü Fındık  bu zamana kadar bu kadar rezil/kepaze olmamıştı.

Gelelim yine önceki yazımızda bahsettiğimiz; Konyalı , Kayserili ,Çorumlu  TMO' cu buğday memurlarının buruşuk çürük, çatlak tanımalarına ve FINDIK RANDIMANInın sağlıklı yapılamadığına. Bir üretici anlatıyor: 250 gr. fındığı tartan Experin izin alıp yanına gittim, dijital terazide tartı yaparken ayarlarken bir iki iri fındıkları alıp yerine  hafif küçükleri koyarak domates tartar gibi fındıkları alıp koyuyor, milimetrik ayar yapıyor(!). Sonra kırıp buruşukları seçip bunlar da çürük, oranı da fazla %3.2 alamayız geri götür seç, ayıkla tekrar getir dediler. (çürük oranı şimdi  yükseltildi %5'e çıkarıldı). Yükledik kamyonete eve götürürken daha yolda iki fırsatçı fındık alıcısından şoföre telefon geldi, ya da şoför onları aramıştı. Fırsatçı alıcı geri döndürülen fındıkları  7.00 tl. - 7.50 tl den alabileceğini söyledi.  Demekki bazı  fırsatçı fındık alıcıları(!) TMO dan geri çevrilen fındıkları takip ederek alıyorlar, daha sonra TMO' ya kendileri tekrar götürüp teslim ediyorlarmış. Şoför de böyle söyledi, dedi.

Bu konuyu Gıda tarım  ve Hayvancılk  bakanı sn.Fakıbaba da önceki gün Ankara'da ATO da katıldığı bir panelde şöyle açıkladı : TMO 38 randımandan aşağı fındığı almıyordu, onu FIRSATÇI fındık alıcıları alıp içine biraz(Giresun - Ordu  kalitesi iyi fındık 45 - 47 randımanlı) karıştırıp, onu yine TMO ya SATIYOR.!!!  Biz onu da şimdi 40 randımana kadar çıkardık 40' ın altındaki fındıkları da alacağız. Çürük %5, Çatlak %7, Randıman da % 40 ın altındaki  üreticinin tüm fındığını alacağız , üreticinin hep yanında olacağız (!) dedi.

    İyi güzel de sayın Bakan Fakıbaba Çürükle, çatlakla uğraşıp bir iki puan yükselteceğine şu üreticinin asıl şikayetçi olduğu fındığın  taban fiyatını üç beş puan ( mesela 12.5 - 14.5 -15.00 Tl ye) yükseltse de fındık üreticisinin hayır dualarıyla  gönlünü alsa olmaz mı? İşte o zaman üreticilerin %80'i ancak memnun olabilir. Yoksa fındığın maliyetine yakın bu fiyata mecburen fındıklarını TMO ya veya fırsatçı alıcılara satan ya da satmadan bekleten, emanete bırakan üreticilerin; değil %80'i %10'u-%20'si bile asla memnun değil. Yapın bir kamu oyu yoklaması/ankette görün sonucu. Sizin dediğiniz  gibi %80'i değil % 20- %30'u bile  memnun  çıkar sa, ben bir şey bilmiyormuşum yazıklar olsun bana  deyip gidip Sn.Bakan Fakıbaba'dan dan özür dileyip ellerinden öpeceğim.  İşte buraya yazıyorum ,Bu da böyle biline.

Tekrar Üreticileri uyarıyorum. FINDIĞINIZA  SAHİP ÇIKIN!!! Hala satmayanlar biraz daha sabretsin, bekletsin. Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Kısmette ne varsa, kaşığımızda o çıkar. Nasipsiz dayak bile yenmezmiş.

 

Ey Fındık üreticileri müstahsiller! Oy verdiklerinizin yakasını bırakmayın. Demokratik   yollardan  hakkınızı arayın!

Yine de kalın sağlıcakla.Bu Haber 371 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : vatandaş neyapsın Tarih : 11 Ekim 2017 / Pazar Üye Adı :Şakir arar
vatandaş verdiği oyların peşine düşüp fındığa yüksek fiyatmı isteyecek bunu tmo fiskobirlik veözel sektör alıcıları vehükümetin tarım bakanı düşünecek bu sene vatandaş fındık mahsülünden çok madur oldu vatandaşların sesini kimse duymuyor vatandaş kendisi söyleyip kendisi dinliyor hükümetten fındık aracılarını devreden çıkarıp mahsülleri kendi toprakmahsülleri ne alsın biz burada fındığı 8 teleye bile satamıyorken fındık istanbul ve tüm yurtta 6080 tele gibi fiyatlardan satılıyor bu fındığı kırıp kavrup piyasaya sürmek bukadar zormu devletten vatandaşa aracı olmasını istiyoruz devlet vatandaşın fındığını alıp kırılmış birşekilde piyasaya daha yüksek fiyatlara satılması için aracı olsun fındığın karını başkaları yiğeceğine devlet yesin vatandaşta kırılmış fındığı piyasaya 30 teleden satsın vatandaşın fındığını bu şekilde piyasaya sürmek devletiçin çok zor olmasa gerek yetkililerden konuya duyarlılık göstermesini rica ediyorum Şakir arar
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI