Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Ekim 2017 Pazar
KÜRŞAT KESLER
Kerbubela

Asırlar geçse de bu zulmün üstünden, yüreklerde Kerbela acısının sızısı hiç dinmeyecektir.  Hiç bitmeyecektir bu teessür, bu hüzün aklımızdan hiç gitmeyecektir. Kerbela acısı bir an bile aklımızdan gitse yazıklar olsun bize. Yezidler, Kabiller hiç bitmese de her zaman bir Hüseyin çıkacak, zulme dur demek için bin başı dahi olsa hepsini dava uğruna feda edecektir. Bir yudum suya hasret de kalsa; halka hakkı, hakikati haykıracaktır. Ya zalime biat ya da zorlu bir ölüm dendiğinde seve seve ölümü kucaklayacaktır. Tıpkı asırlar öncesinde aynısını yapan Hüseyin efendimiz gibi.

Yüreğimizi dağlıyoruz, yanan ateşimize soğuk sular döküp küllerimizi bin bir acıyla havalara savuruyoruz ama bu utancı yüzlerimizden silemiyoruz. Tahayyüle dahi sığmayan, o Kerbela  gününde Peygamber efendimizin gözbebeğine sahip çıkamadığımızdan ağlıyor, kederleniyoruz.  Biz o hesabı nasıl vereceğiz. Mahşer gününde Allah’a  ne diyeceğiz, efendimizin yüzüne nasıl bakacağız bilmiyorum. Allah elbette en iyi öç alıcıdır, öç alanların en hayırlısıdır, sonuna kadar o zulmün hesabını soracağı günleri bekliyoruz. Ehl-i beyte bu dünya sahip çıkamadı. Oysa dedelerinin yüzü suyu hürmetine yaratılmıştı şu alemler. Saltanat dediğin kuru bir cihan kavgasıdır dememiş miydi şair? Saltanat uğruna Hüseyin efendimize kıydılar. Vücudunu al kana boyadılar. Torunlarını, evlatlarını kucağında vurdular.  Ölmeden, cenneti göre göre her biri gülerek şehadete koştular.

Şehadetinin yıl dönümünde bu günlerde Hüseyin efendimizi  anıyoruz. İslam tarihindeki  en acı hadisedir Kerbela. Peygamber efendimizin gül kokulu torunu, gözünün nuru, cennet gençlerinin biricik efendisi, başımızın tacı Hüseyin efendimizi şehit ettiler o gün. Fırat suyundan bir damla bile vermeden. Çoluk çocuk demeden ailesini, çocuklarını, torunlarını şehit ettiler; kalanlarını sürgün ettiler. Fırat suyu o gün bugündür sanki kan akıyor, Kerbela’da o gün bugündür kargaşa ölüm hiç bitmiyor, feryatlar figanlar arşa ulaşıyor. Kerbela çiçekleri kan damlatıyor, yaprakları soluyor, gülleri açmıyor ve Kerbela ağlıyor, biz ağlıyoruz.

Şehitler çölü Kerbela’nın acısı dinmedi hala. Lanet olası Yezid’in kalbinin yerinde koskoca bir taş vardı. Kendi saltanatına rakip gördüğü peygamber torununa en azgın vahşeti reva gördü. Kufe halkı efendimizi aldattı, sana biat edeceğiz; gel bizi bu Yezid belasından kurtar diye günlerce Medine’ye mektup yazdılar ve yanlarına çağırdılar. Hüseyin efendimiz de bu çağrıya kayıtsız kalmadı. Bir tehlike olabileceğinden tedirgin olan aile efradını bile dinlemeyip düştü yollara. Ailesi de arkasından.  Kufe de kendini kalabalık karşılayacak sanarken efendimiz oyuna geldi ve az sayıda ona tabi olmak isteyenleri sindiren Yezid’in 4500 kişilik ordusu 70 kişilik efendimizin kafilesini durdurdu ve efendimizden Yezid’e biat etmesini istediler. Günlerce abluka altında kaldılar. Efendimiz sonuna kadar direndi, onların kendisine biat etmelerini istedi ama ne çare. Muharrem ayının 10.gününde evladı, yeğenleri ve torunları gözlerinin önünde şehit olduktan sonra çölün kavurucu sıcağında Hüseyin efendimizi 33 mızrak yarası ve 34 kılıç yarası aldıktan sonra başını keserek şehit ettiler.

 

Kerbela olayı gerek Alevilerin, gerek Şiilerin gerekse Sünnilerin ortak acısıdır. Kerbela olayı İslam dünyasındaki mezhep ayrılığını derinleştirmiştir. Bu olaydan sonra Sünni-Şii çatışması ortaya çıkmış ve Şia hareketi doğmuştur. Ancak her taraf da bu günü derin bir üzüntüyle anmaktadır. Gelin İslam dünyasını mezhep ayrılıklarıyla bölmeyelim. Bizim tek bir dinimiz var o da İslam’dır. Acı hepimizin acısıdır. Mezhepler arasındaki bu kızgınlık, bu kin, bu öfke niçin? Dört halifeye saygısızlık etmek kimin haddine? Birleşelim. O kadar düşmanımız varken, İslam’a  hakaretler edilirken kendi içimizdeki bu kavga neden? Bu Haber 280 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI