Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Ekim 2017 Pazar
BERKAY YALIN
AGORA MEYHANESİ

40 yaşın üstünde olanların çoğu,

“Agora Meyhanesi”

şarkısını bilir. Hatırlayacaksınız;

“Burası Agora Meyhanesi,   Burda yaşar aşkların en şahanesi en divanesi”

dizeleriyle başlar. Ancak, bu şarkının ilginç ve hazin hikayesini bilmeyenleriniz çoktur

1890’da bir Rum olan kaptan Asteri, İstanbul’un Balat çarşısında bir meyhane açar.

Meyhanesine de Rumca “meydan” anlamına gelen “Agora” adını  koyar. Meyhane, masa yerine kullanılan dev fıçıları ve ucuz şaraplarıyla kısa zamanda ün yapar.

Ama meyhanenin ününü artıran olay ilgisiz bir biçimde İzmir kaynaklıdır.

Aradan zamanlar geçer... Tarih 1959’dur. İzmir’de Onur Şenli  adında bir tıp fakültesi öğrencisi, komşu kızına aşık olur ama aşkına karşılık bulamaz. Aşk acısından, çoğu zaman, İzmir’in Agora semtinde soluğu alır. Çünkü Agora salaş meyhanelerin mekanıdır. Bir gün bu salaş meyhanelerden birinde içtikten sonra eve gelir ve bir mektup yazmaya başlar aşkına. Mektup şöyle başlar:

“Sana bu satırları bir sonbahar gecesinin felç olmuş köşesinden yazıyorum.”

Tıp öğrencisi Onur Şenli, mektubun ileriki bölümlerinde fakına varır ki, aslında bir mektup değil bir şiir yazmaktadır. Şiirine de şu adı koyar:

“Gece, Şarap ve Aşk”

Onur, şiiri yayımlatmak için fakültenin dergisine gönderir, şiiri kabul edilir. Şiir dergide tam basılmak üzereyken, Ege Expresi gazetesinin kültür-sanat editörü tarafından görülür. Editör şiiri yayınlar ama adını değiştirerek. Şiirin adı;

Agora Meyhanesi” olur..

Şiir o kadar sevilir ki, dillere pelesenk olur. Hatıra defterlerinde yer alır, sevgililerin kulaklarına fısıldanır. Şarkısı yapılır, şarkıyı neredeyse ünlü olup da söylemeyen sanatçı kalmaz. Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Gönül Yazar, Behiye Aksoy….

sadece birkaçı. Şarkıyı dinleyenler İzmir’deki Agora’dan habersiz Balat’ta ki Agora Meyhanesi’ne akın ederler. Çünkü şarkıdaki Agora Meyhanesi’nin burası olduğunu düşünmektedirler. Haliyle geceleri burası hınca hınç dolmaya başlar.

Öyle popüler bir mekan olur ki tam 286 Türk Filmi’nin meyhane bölümleri burada çekilir.

Yani ucuz şarapların satıldığı meyhane Türkan Şoray’ları, Fikret Hakan’ları, Ayhan Işık’ları, Cüneyt Arkın’ları ağırlamaya başlar. 2000’li yıllardan sonra da kaderine terkedilir, çöplük olarak kullanılmaya başlar. (şiir, tam metin)

AGORA MEYHANESİ sana bu satırları bir sonbahar gecesinin felç olmuş köşesinden yazıyorum beşyüz mumluk ampullerin karanlığında saatlerdir boşalan kadehlere şarkılarını dolduruyorum tabağımdaki her zeytin tanesine simsiyah bakışlarını koyuyorum ve kaldırıp kadehimi bu rezilcesine yaşamaların şerefine içiyorum. burası agora meyhanesi burada yaşar aşkların en madarası ve en şahanesi burada saçların her teline bir galon içilir gözlerin her rengine bir şarkı seçilir sen bu sekiz köşeli meyhaneyi bilmezsin bu sekiz köşeli meyhane seni bilir burası agora meyhanesi burası arzularını yitirmiş insanların dünyası? şimdi içimde sokak fenerlerinin yalnızlığı boşalan ellerimde kahreden bir hafiflik bu akşam umutlarımı meze yapıp içiyorsam elimde değil bu da bir nevi namuslu serserilik dışarda hafiften bir yağmur var bu gece benim gecem kadehlerde alaim-i semaların raksettiği gönlümde bütün dertlerin hora teptiği gece bu camlara vuran her damlada seni hatırlıyorum ve sana susuzluğumu birazdan şarkılar susar, kadehler boşalır umutlar tükenir, mezeler biter biraz sonra bir mavi ay doğar tepelerden bu sarhoş şehrin üstüne birazdan bu yağmur da diner sen bakma benim böyle delice efkarlandığıma mendilimdeki o kızıl lekeye de boş ver yarın gelir çamaşırcı kadın her şeyden habersiz onu da yıkar sen mesut ol yeter ki ben olmasam ne çıkar? dedim ya burası agora meyhanesi bir tek iyiliğin tüm kötülüklere meydan okuduğu yer burası agora meyhanesi burası kan tüküren mesut insanların dünyası

Dr. Onur Şenli  (İzmir-1959)

 

(Kanserle savaşını 08 Eylül 2017’de kaybeden Dr. Onur Şenli anısına…Mekanı cennet olsun.)Bu Haber 338 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI