Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Ekim 2017 Pazar
AHMET DERYA VARİLCİ
Ünye Şehir Müzesi

Şehir müzeleri şehrin kadim tarihini kucaklayan ve ortaya çıkışından günümüze kadar tüm süreci kapsayan oluşumlardır. Yaklaşık beş yıldan bu yana hizmet vermekte olan Ünye Belediyesi Müze Evi ise, şehrin yakın geçmişine tanıklık eder ve nihayetinde folklorik bir öğedir.

Müze Ev'in ardından sıra Ünye Şehir Müzesi'ne geldi...

Ünye'ye ait eski eserlerin adresi de, Ünye Şehir Müzesi olmalıdır.

Perge Antik Kentin ürünü Herakles Lahdi gibi tarihi eserler, nasıl ait olduğu topraklara dönüyorsa...

Ünye'ye ait eserler de, kent müzemizde sergilenmelidir.

Şehir müzesinin nerede ve nasıl oluşturulacağı kadar, neler sergileneceği de şimdiden tespit edilmelidir.

Hangi eserlerdir bunlar, nerededir?

 

Ünye'de bulunan Kimmer kabı...

 

Geçtiğimiz ay Ankara'daydım. Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni gezerken, aklımda Ünye'de kurulması düşünülen "Şehir Müzesi" vardı...

 Bu müzede, Ünye ve çevresinden bulanarak getirilmiş eserler bulunmaktaydı. Örneğin Ünye'de bulunan bir gümüş kap (phiale), Ekrem Akurgal tarafından MÖ. 7. yüzyılın sonuna tarihlendirilmekte ve Kimmerler'e ait olduğu ileri sürülmekteydi. İşte bu ve benzeri buluntular Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmekteydi.

Müzede, Ünye'den getirilen eserleri aradım, bulamadım. Görevlilere sordum, uzman bir arkadaşa yönlendirdiler. Eserlerden bir çoğu depoda muhafaza edilmekteymiş. Benzer eserler içerisinde bazı ayıklamalara gidilmiş, kimi eserler depoya kaldırılmış. Arşivle ilgili yetkili konferansta olduğu için Ünye ve çevresine ait eserlerin akıbetini maalesef öğrenemedim.

Ünye'ye ait eserler, koşullar yerine getirildiği takdirde Ünye'de açılacak olan müzeye transfer edilebilir.

Bu nedenle "müze ev" değil, bir "şehir müzesi" olmalı...

 

Şehir Müzesi nedir?

 

Şehir müzeleri şehrin kadim tarihini ortaya çıkaran oluşumlardır. İlk kurulduğu dönemden başlayarak günümüze kadar getiren süreci kapsar ve şehrin tüm insanlarını içine alır. Sadece şehrin ileri gelenlerini değil, sıradan, gündelik hayattaki gelişmeleri de kapsar ve bunların dönüşümünü ifade eder.

Somut olmayan kültürel mirası yansıtacak biçimde kurgulanırlar.

Müzeler, her yaştan insan için çok önemli buluşma, öğrenme, paylaşma ve hatırlama mekânlarıdır. Ünye tarihi, doğal ve kültürel mirası ile dolu bir şehirdir. Ünye'yi Ünye yapan bu miras, kent müzesinde, burada yaşayan insanların geçmişte ve bugün yarattıkları yaşam kültürünün tüm renklerinde yansıtılmalıdır.

Şehirde yaşanan her din, dil, ırk ve kültürel grubun şehrin tarihindeki yerini ve etkisini kucaklamalı, eski ve yeni sakinleriyle şehrin tüm nüfusunu ve bütün toplum kesimlerini temsil etmelidir. Hızla kaybolan konulara öncelik vermeli, yaşayanların anılarını da derlemelidir.

Şehir müzeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi; "ÇEKÜL Vakfı-Tarihi Kentler Birliği Yayınları Kılavuz Kitapçıklar Dizisi 2; Kent Tarihi Müzeleri ve Arşivleri, 2003 İstanbul." adlı broşürde bulunmaktadır.

Ayrıca broşürde kent müzelerinin kurulum süreci de ayrıntılı bir biçimde anlatılmaktadır.

Şehir müzelerinde yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları vurgulanarak birbiriyle eşzamanlı yürütülmesi gereken bir dizi alt projeden söz edilmektedir.

Kurulum süreci başlıca;

1. Yönetsel yapılanma,

2. Araştırma ve bilgi toplama,

3. Konsept ve senaryo,

4. Fiziki mekân,

5. Koleksiyon,

6. İç mekân tasarımı adımlarından oluşur.

Aynı broşürde "Kent müzeleri ile ilgili mevzuat" yer almaktadır. Şehir müzeleri yasal anlamda özel müze statüsünde olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü’nün onayı ile kurulur ve denetlenir.

(Bursa Kent Müzesi, bu alanda gezip görülmesi gereken olumlu örneklerden biridir.)

 

Ve Şehir Müzesi olarak Eski Hamam

 

Ünye Cumhuriyet Meydanı'na nazır Eski Hamam, Ünye Şehir Müzesi olarak düşünülmektedir. Ünye'nin ayakta kalan en eski yapılarından biridir. Bulunduğu yer itibariyle de şehir müzesi olmaya aday en uygun yerlerden biridir.

Yeni Hamam adıyla bilinen Saray Hamamı'nın restorasyonu tamamlanmış ve yerinde bir kararla "hamam" olarak hizmet vermesi düşünülmektedir.

Eski Hamam, yeni işleviyle "Şehir Müzesi" olmaya hazırdır.

Mekanın müzeye dönüştürülmesi yetmez, yakın çevresinin de müze konseptine uygun hale getirilmelidir. Bitişik yapıların istimlaki ve yanındaki tarihi yapının (Lülecilerin tarihi evi) müze bünyesine katılmalıdır.

Ünye Eski Hamamı ile ilgili ayrıntılı bir çalışmayı, "Tarihi Çınar" konusunun ardından Ünye Tarih Araştırma Grubu olarak sunacağız.

Daha güzel bir Ünye'de yaşamak umuduyla...   

 

 Bu Haber 418 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI