Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Ekim 2017 Pazar
AYNUR ZEREN TAN
Akıllı Şehirler

Akıllı şehirler yaklaşımı kent problemlerine yaklaşımı çözümler üretmektir. Başta ulaşım ve enerji olmak üzere kentsel alt yapıların ve şebekelerin insan müdahalesine gerek duymadan insanların standartlarının artırılmasıdır. Biraz daha açacak olursak. Ulaşım ve enerji sistemleri iyileştirilmesi. Hava ve gürültü kirliliği yönünde iyileştirme. Hizmet etkinliğinin artırılması. Yerel ekonominin geliştirilmesi. Bütün bunlar için, Birbiri ile iletişim halinde ki altyapıydı, yeni iş imkânları yaratılması ve sosyal ekonomik gelişiminin artırılması. Farklı kesimlerin kamu hizmetlerinden eşit şekilde yararlanması. Sosyal ve çevre konusunda sürdürüle bilirlik sağlaması. Akıllı şehirlerde ulaşım yerel yöneticiler Öncelikle çevre dostu  (bisiklet, raylı sistem, denizcilik vb ) ve özellikle dezavantajlı gruplar için toplu ulaşım araçları ( metro, metrobüs, tramvay, holebüs vb ) ve kapsayıcı bir çözüm getirmekle sorunu çözmeye odaklıdır. Akıllı yaşam: yerel yöneticiler bilgi ve ulaşım teknolojileri ile insanların yaşamlarını kolaylaştırır, güvenli bir ortam sunar. Akıllı duraklar araçların geliş-gidiş saatlerini bildiren akıllı otoparklar, akıllı bisiklet sistemleri vb. mobese sistemleri gibi. Kentlerin geleceği “akıllı kentler” dedir. “Kentleri teknolojik bir laboratuara çevirmek” olarak atlandıracağımız bu uygulamalarda öncelikle yeşil ve mavi altyapının çok iyi planlanması ve güçlü olması gerekmektedir.

YEŞİL ALTYAPI

Parklar, bahçeler, ağaçlı yollar, yeşil çatılar ve duvarlar, mavi altyapı kentin su ile olan ilişkisi su kaynakları, içme suyu kaynakları, yağmuru, yer altı suları, deniz kıyıları, göller, akarsular, göletler ve havuzlar. Parklarda, yeşil ve mavinin birlikte olması kentleri hava kirliliği, gürültü kirliliği, ısı adası etkisine karşı olumlu yanda korumaktadır.

BİZİM KENTLER AKILLI MI?

“Her ne kadar yerel yönetimler bir şeyler yapmak için çalışmalar yapıyorlar sade neyi, niye yapacaklarını baştan kentlilerle paylaşmadıkları ve bu konularda halkın oybirliğini, görüş birliğini sağlamadıklarını için beklenen sonuç elde edilemiyor. Ayrıca iklim değişikliği deprem güvenliği konuların da bırakın yapılması göre kentleri, yapılmaması gereken ne varsa büyük bir aymazlıkla yapılıyor. Ondan sonrada şehrin üstünde ağaç kalmamış tepelerden bakıp, sonuç kendileri de beğenmiyorlar” YÜKSEK MÜH.ÇEPDİK YÖN. KUR. BAŞK

Belediye başkanları ve kent yöneticileri öğrenmeye ve kendilerine daha çok zaman ayırmalı. Türkiye ‘ de ki konferanslar da belediye başkanları muhakkak açılış konuşması 1500 kişilik dinleyici gurubuna icraatlarını aktarıp, her şeyi aslında ne kadar iyi yaptıklarını anlatıp tamamladı ve ço0k önemli programları için yaklaşık 20 kişilik danışman grupları ile salonu terk ederler. Baştan sona bir çalıştayı ve konferansı dinlemezler “ ARZU TEKİR WRİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TÜRKİYE DİREKTÖRÜ

Oysa bu tür uluslar arası toplantılarda kalkınma bankalarından, uluslar arası platformlara pek çok kaynak var.

 

Hindistan, Meksika, Brezilya, Çin, AB de ülkelerin den gelen başkanlar bu kaynaklara rahatlıkla erişip, ülkelerinde ki şehirleri “Akıllı şehir” konumuna getire biliyorlar. Örnek – Çin’in Shandong eyaletinde ki Yantai şehri Asya ve Avrupa kıtaların da ki “akıllı şehirler” listesi de Türkiye’den şehir yok.Bu Haber 462 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Ünye Tarih : 12 Ekim 2017 / Pazar Üye Adı :Uçan Okus
Sayın Tan;uzun zamandır yazılarınızı okuyorum.Çok değişik konulara el atabiliyorsunuz.Ve de maşallah çok üretkensiniz.Bu yazınızı okuyunca kendimi rüya da gibi hissettim.Ülkemizde arzu edilen tarzda hizmet vermeye çalışan belediyelerimiz de var.Ünye'mizde ise;kurtarmalık hizmetleri gözardı edip göstermelik işlerle uğraşıldığını görüyorum.Yeşil alanların tahribini halk istemiyor.İleri ülkeler artık çok büyük çevre kirlilği yaratan çimento fabrikalarını söküp az gelişmiş ülkelere taşıyorlar. Biz bunu kaldıracağımız yerde bir de Ünye'yi çöp deposu haline getirilmesine yeterli tepkiyi gösteremiyoruz. Badana,sıva,restorasyon,avm,meydan ve evliya çalişmaları halkı ne kadar tatmin edecek göreceğiz.Şu hususu da merak ediyorum;kaçak sarayın önünde poz vermek,kirli sakalla dolaşmak ne kadar etkili olacak?Bazı belediye başkanlarını seçimleri bile beklemeden yok ediyorlar! Sizi izlemeye devam edeceğim.Saygılarımı sunarım.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI